Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття: Матеріали наук. конф. Молодих учених, 25-26 квітня 2006 р. / Харк. держ. акад. культури; Відп. ред. С.В. Тищенко. – Х.: ХДАК, 2006. – 251 с.

Наукова збірка містить доповіді молодих науковців (викладачів, аспірантів, студентів) з суспільствознавства, культурології, мистецтвознавства, мовознавства, педагогіки, книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства, сучасних інформаційних технологій у гуманітарній сфері.
Для бібліотекарів найбільший інтерес становитимуть матеріали, представлені у секціях „Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство” та „Нові інформаційні технології в галузі культури, мистецтва й освіти”.


Библиотека и закон: справочник: документы, комментарии, консультации, юридические советы на каждый день. – М.: Либерея-Бибинформ, 2006. – Вып. 20 (1). – 384 с.
Видавництво „Ліберея” в 2006 році продовжує видавати журнал-збірник „Бібліотека і закон”, який користується постійним попитом у читачів. Тут містяться правові та нормативні документи як РФ, так і міжнародні.
Дане видання містить добірку підзаконних актів, що вийшли в окремих регіонах Росії після прийняття федерального закону „Про загальні принципи самоуправління в Російській Федерації”. Подані рекомендації муніципальним органам влади в зв’язку із зміною статусу і джерел фінансування масових бібліотек.
Наступний розділ включає документи, пов’язані з правами дітей, їх юридичним статусом в Росії. В добірку ввійшли міжнародні, федеральні і регіональні нормативні і рекомендаційні акти.
До уваги викладачів вищих навчальних закладів представлена програма комплексного курсу „Бібліотечне право” викладача Московського університету культури і мистецтв В. Клюєва.
Публікуються матеріали з правового забезпечення музейної діяльності.
В „Додатку” можна ознайомитися з текстом ГОСТ 7.87-2003 „Книжные памятники. Общин требования”.


Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника / НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника. – Львів, 2005. – Вип. 13. – 526 с.
Черговий номер „Записок...” продовжує розкривати зміст унікальних рукописних фондів Бібліотеки. В книзі публікуються статті з книгознавства, бібліографознавства, бібліотекознавства та джерелознавства. Низка досліджень, присвячена 65-річчю заснування Львівської наукової бібліотеки. На основі фондів аналізується становлення і розвиток української та польської періодики.
Видання адресоване науковцям, бібліотечним працівникам, літераторам, викладачам та студентам вузів.


Книжкові джерела української біографістики у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: Матеріали до бібліографії (2001-2003) / Авт.-укл. Н.І. Мельник-Любовець, О.М. Яценко. – К., 2006. – 204 с. – (Джерела укр. біографістики; Вип.2).

Другий випуск анотованого покажчика є продовженням науково-бібліографічної серії „Джерела української біографістики”.
Видання містить біографічну інформацію про українських діячів історії та культури. У книгу включено понад чотирьохсот книжкових видань, які вийшли на території України і знаходяться у фондах НБУВ ім. В.І. Вернадського. Видання вміщені у восьми розділах (в залежності від виду), до кожного бібліографічного опису подана анотація. В межах розділу матеріал розміщено за алфавітом авторів і назв творів.
До покажчика додається довідковий апарат.
Для науковців, бібліографів, усіх, хто цікавиться українською біографістикою.


Мілясевич І.В. Періодичні видання Волинської губернії ХІХ – початку ХХ ст.: Історико-бібліографічне дослідження. – Львів, 2004. – 376 с.

Вивчення волинської періодики ХІХ – початку ХХ ст. є важливим завданням для історії вітчизняного журналістикознавства.
Вперше систематизовано й проаналізовано пресу Волинської губернії цього періоду, з’ясовано її структуру, жанрово-типологічні особливості, простежено еволюцію розвитку у зв’язку з історичними подіями.
Дослідження складається з двох частин: у першій подано історико-статистичний аналіз періодичних видань Волинської губернії зазначеного періоду, у другій – бібліографічний покажчик преси. Видання містить іменний анотований покажчик, а також хронологічний, тематико-типологічний, топографічний, видавничих колективів та алфавітний покажчик друкарень.
Книга зацікавить наукових працівників, викладачів і студентів вищих навчальних закладів, бібліотечних працівників тощо.


Наукові праці Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Вип. 14 / НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. АБУ. – К., 2005. – 890 с.

Збірник містить статті, в яких висвітлюються проблеми наукового забезпечення інноваційного розвитку бібліотек; інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек; бібліотечних технологій інформаційного сервісу та інтеграції науково-інформаційних ресурсів; науково-інформаційного забезпечення інноваційної діяльності бібліотек.
У збірник включено наукові доповіді, які прозвучали на міжнародній науковій конференції „Бібліотеки та інформаційні центри в системі наукового супроводу суспільних реформ” (Київ, 12-14 жовтня 2004 р.).
Видання адресовано бібліотечним працівникам, історикам, філологам, викладачам і студентам вищих навчальних закладів.


Наукові праці Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: Бібліотеки Національної академії наук України: історія і сучасність / НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. АБУ. – К., 2006. – Вип. 15. – 365 с.

Збірник містить матеріали, які висвітлюють історію бібліотек системи Національної академії наук України. В своїх статтях автори подають відомості про час заснування бібліотеки наукового закладу, про людей: директорів, заступників, співробітників, які сприяли становленню та розвитку бібліотеки. Приділена увага комплектуванню фондів книгозбірень. Простежено вплив суспільно-політичних процесів на долю бібліотек; осмислюються сучасні інноваційні явища в їх діяльності.
Для працівників бібліотек, архівів, музеїв, усім, хто цікавиться історією бібліотек та бібліотечної справи.


Шрайберг Я.Л. Библиотеки и университеты в электронно-информационной среде: первые шаги на пути от информационного общества к обществу знаний: Ежегодный Доклад конференции «Крым», 2005 г. – М., 2005. – 18 с.

Традиційна Міжнародна конференція „Крим-2005” „Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти та бізнесу” проходила з 6 по 10 червня 2005 року в Судаку. Однією з центральних була доповідь президента Міжнародної асоціації розробників і користувачів електронних бібліотек і нових інформаційних технологій, президента Міжнародного бібліотечного, інформаційного та аналітичного центру, першого заступника директора ДПНТБ Росії, доктора технічних наук, професора Л.Я. Шрайберга „Бібліотеки й університети в електронно-інформаційному середовищі: перші кроки на шляху від інформаційного суспільства до суспільства знань”, яка викладена в даному виданні. У ній автор подає свою точку зору на головні особливості розвитку бібліотечно-інформаційних та освітніх технологій на сучасному етапі еволюції суспільства.


Шрайберг Я.Л. Библиотеки, электронная информация и меняющееся общество в информационном веке: Ежегодный Доклад конференции «Крым», 2006 г. – М., 2006. – 35 с.
На тринадцятій Міжнародній конференції „Крим-2006” „Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти та бізнесу”, Л.Я. Шрайберг представив свою доповідь під назвою: „Бібліотеки, електронна інформація і суспільство, що змінюється в інформаційному віці”, яка надрукована в даному виданні.
Основні позиції поданої Щорічної Доповіді викладені в п’яти розділах.


Энциклопедия книжного дела / Ю.Ф. Майсурадзе, А.Э.Мильчин, Н.П. Маковеев и др. – Изд. 2-е, перераб и доп. – М.: Юристъ, 2004. – 634 с. – (Книжное дело).
Видання книги 1998 року було першим досвідом створення у вітчизняній практиці видавничої справи книги, в якій послідовно і всебічно розглянуто весь видавничий процес, починаючи з моменту отримання видавництвом рукопису і закінчуючи продажем книги покупцю.
В другому виданні з’явилися деякі зміни та уточнення, пов’язані зі становленням в Росії сучасних видавничих і книготорговельних відносин.
Книга складається з чотирьох розділів. В першому детально розглянуто всі етапи роботи з рукописом у видавництві. В другому – вперше комплексно представлено матеріал з видавничого маркетингу для російської практики. Тут поетапно розглядається маркетингова діяльність видавництв. В третьому розділі подано систематизований досвід світової видавничої і книготорговельної практики в ракурсі сучасних російських проблем. Четвертий розділ містить довідкові матеріали. Крім того, можна ознайомитися з детальним списком літератури.
Видання адресоване спеціалістам видавництв, редакційно-видавничих відділів, авторам, науковим працівникам і викладачам, студентам тощо.


Стандарты по издательскому делу: Сб. док. / Сост.: А.А. Джиго, С.Ю. Калинин. – 3-е изд. – М.: Экономист, 2004. – 623 с. – (Книжное дело).
Пропонований збірник містить тексти нормативно-технічних документів, що визначають правила підготовки видань до випуску в РФ.
З 76 державних стандартів СІБІД в збірник ввійшли 17 найбільш важливих. Вони визначають вимоги щодо оформлення видань в традиційному та електронному вигляді, а також регламентують вимоги інформаційно-бібліографічного апарату самих видань.
Поряд з державними в практичній роботі видавцю необхідно користуватися і галузевими стандартами, що регламентують технологічні процеси підготовки і випуску видань. Книга містить 10 основних галузевих стандартів з видавничої справи.
Збірник має алфавітно-предметним покажчиком, який розкриває зміст стандартів.
Адресований співробітникам видавництв, поліграфічних підприємств, бібліотек, ЗМІ, а також студентам поліграфічних, журналістських і філологічних факультетів.


Норми на основні процеси бібліотечно-бібліографічної діяльності ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України. – 3-є вид., перероб. та доповн. / НАН України, ЛНБ ім. В. Стефаника, відділ бібліотекознавства. – Львів.
Ч. І. – 2004. – 117 с.
Ч. ІІ. – 2005. – 72 с.
Даний збірник є третім, переробленим і доповненим виданням 2-го випуску „Збірника норм на основні бібліотечно-бібліографічні роботи ЛНБ ім. В. Стефаника”, який вийшов друком у 1981 році.
Переробка і доопрацювання існуючих норм в Бібліотеці зумовлені, насамперед, новими вимогами до їх визначення, а також низкою змін і новацій, запроваджених у практику у зв’язку із наданням ЛНБ статусу науково-дослідної установи та затвердженням нової структури бібліотеки та її підрозділів. Другий випуск „
До І частини збірника увійшли норми часу на роботи у відділах комплектування, опрацювання та алфавітних каталогів, систематизації, основних книжкових фондів, періодичних видань, обмінно-резервних фондів.
До ІІ частини увійшли норми на процеси бібліотечної діяльності відділів обслуговування, науково-інформаційного, кабінетів картографії та нової німецької книги.
Видання розраховане на співробітників ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України та інших бібліотечних спеціалістів.


Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника. – Вип. 11. – Львів, 2003. –– 428 с.
Пропоноване видання містить статті, які згруповані в таких розділах „Книгознавство. Бібліографія”, „Бібліотекознавство”, „Джерелознавчі студії. Розкриття фондів”.
Цікавими є публікації, що розкривають зміст унікальних рукописних фондів ЛНБ, досліджують мистецькі та картографічні збірки.
В „Записки” включено низку статей присвячених „Бібліологічним вістям” (1923-1930). Представлена значна кількість персональних матеріалів.
Після кожної статті подана коротка анотація англійською мовою.
Видання розраховане на науковців, викладачів і студентів гуманітарних вузів, бібліотечних працівників.


back | top
назад | на початок Design