Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


*Алтухова Г.А.
Речевая культура библиотекаря: Учеб. пособ. – М.: ИПО Профиздат, 2002. – 96с. - ( Сер.”Соврем. б-ка”; Вып.13. ).
Візитною карткою бібліотечного фахівця є мовна культура. Новий навчальний посібник допоможе бібліотекарям оволодіти мовною технікою – основою взаємовідносин з читачами і колегами та контактів з аудиторією на масових заходах. Матеріал викладається цікаво, є практичні завдання, контрольні питання, тести. Подається список рекомендованої літератури.

*Армс В.
Электронные библиотеки / Пер. с англ.: учеб. пособ. в ВУЗах по курсам “Информатика” и “Информационные системы.”- М.: ПИК ВИНИТИ, 2002. – 202 с.
З появою Інтернет почали виникати електронні бібліотеки. Сьогодні над створенням ЕБ співпрацюють багато фахівців: програмісти, економісти, соціологи, юристи та бібліотечні працівники та просто зацікавлені ентузіасти.
Вільям Армс робить спробу дати повний аналіз організації та функціонування ЕБ. В посібнику він досліджує інноваційні аспекти діяльності бібліотек і видавництв, дає своє бачення майбутнього цифрових бібліотек та електронних видавництв. Крім економічних та юридичних аспектів створення електронних бібліотек, автор розкриває питання управління доступом і безпекою, обробку інформації і описові метадані, пошук розподіленої інформації, моделі об'єктів, ідентифікатори та структурні метадані, репозиторії та архіви.
Вільям Армс подає матеріал на цікавих прикладах, пов'язаних з практикою створення ЕБ університетів США.
Книга має додатки: „Глосарій” та „Предметний покажчик.”

*Ванеев А.Н.
Конфликты в библиотеке: Предупреждение и разрешение. – СПб: Профессия, 2002. – 128 с. – (Сер. ”Биб. практикум”).
Посібник знайомить бібліотекарів з основами діагностики конфліктів, що виникають як суто у самому колективі, так і між працівниками та користувачами бібліотеки. Особлива увага приділяється стратегії діяльності керівника бібліотечного колективу по управлінню конфліктами та правилам поведінки його у конкретних конфліктних ситуаціях.
У додатку можна ознайомитися з запитаннями та варіантами відповідей на опитування, запропонованого Томасом-Кеннетом, що допоможуть визначити причини виникнення конфліктів у бібліотечному колективі.

*Волохін О.М.
Каталогізація цифрових ресурсів Інтернет: Дублінське ядро метаданих: Посіб. – Кіровоград, 2003. – 72с.
Стандарт метададаних Dublin Core („даблин кор”), або DC („дісі”) - формат опису практично всіх ресурсів Інтернет, своєрідний „місток” між традиційними бібліографічними засобами створення електронного каталогу для традиційних носіїв (книги, журнали, газети) і новими цифровими ресурсами.
В посібнику розглядаються такі питання: практичне застосування елементів Дублінського ядра, принципи створення описів, можливість подальшого перетворення їх до бібліографічного формату UNIMARC (UKRMARK), теоретичні та практичні аспекти подібного конвертування за допомогою онлайнового програмного забезпечення.
Гадаємо, що особливий інтерес у читача має викликати оригінальна програма, створена автором цієї книги.
На сайті dublincore.org є вся інформація про Дублінське ядро. У додатках до посібника, читачі познайомляться з українським перекладом документів: „Набір елементів метаданних Dublin Care (Дублінського ядра)” Версія 1.1: Довідковий опис,” та „ Кваліфікатори Dublin Core (Дублінського ядра).”

*Демидова С.Е.
Предметные указатели к документам: Учеб. метод. пособие для студ. вузов искусств и культуры / Тюм. гос. ин-т искусств и культуры. – М.: ИПО Профиздат, 2002. – 192 с. – Библиогр.: с. 140-143 (42 назв.). – Указ.: с.159-189. – (Сер. “ Соврем. б-ка”).
Автор розглядає предметні покажчики до всіх видів документів: книг, бібліографічних посібників (бібліографічних покажчиків, каталогів і картотек), курсових і дипломних робіт, таблиць ББК, розкриває їх загальні та особливі властивості.
С.Є. Демідова запрошує читачів познайомитись із світом предметних покажчиків, пропонує методичні рекомендації - простий алгоритм роботи з посібником.
Практичні завдання, контрольні запитання допоможуть перевірити засвоєння матеріалу. Розділ ”Предметний покажчик в питаннях та відповідях” зацікавить як фахівців бібліотечної справи, студентів, так і користувачів.

*Диомидова Г.Н.
Библиографоведение: Учеб. для сред. проф.учеб.заведений. СПб.: Профессия, 2002. – 288 с. – (Сер. “Б-ка”).
Бібліотечний світ добре обізнаний з попереднім підручником Г.Н.Діомідової ”Библиография: Общий курс”(М., 1978; М., 1991).
Новий підручник представляє авторську навчальну програму, що об'єднала всі три частини курсу ”Бібліографознавство”: основи теорії, історії, та організації бібліографії; фахове бібліографознавство, організація і методика бібліографічної роботи бібліотек. Особливо повно представлена друга частина курсу, в якій розкрито основні джерела інформаційно-бібліографічних ресурсів за галузевими комплексами та дитячої літератури.
Кожний розділ починається з роз'яснення базових термінів, а до окремих з них даються контрольні питання, завдання практичного характеру.
У додатках містяться матеріали у вигляді таблиць „Основні види бібліографічних посібників” та “Форма обліку довідок, що виконані бібліотекою.”

*Ермолаева М.А.
Муниципальная библиотека и местное самоуправление: Учеб.-практ. пособие / Ермолаева М.А., Е.А. ФОКЕЕВА; Науч. ред. В.А.Фокеев. – М.: ИПО Профиздат, Изд-во МГУК, 2002. – 80 с. - ( Сер. “Провинц. б-ка.”).
Які основні напрямки діяльності сучасних муніципальних бібліотек в умовах місцевого самоврядування, які інформаційні потреби місцевої спільноти, форми та методи їх вивчення? Яке місце займають офіційні документи в фондах муніципальних бібліотек? Як досягти вдалої взаємодії муніципальних бібліотек та органів місцевого самоврядування?
На такі питання дають відповіді автори посібника. Читач не залишить поза увагою додатки: проект „Положення про муніципальну бібліотеку...”; зразки анкет для вивчення інформаційних потреб муніципальних службовців та населення муніципального округу; рубрикатор до розділу „Місцеве самоврядування” та бібліографічний список літератури відповідної тематики.

Зборовская Н.В.
Обучающие игры в библиотеке: Технология игрового имитационного моделирования. – СПб, 2002. – 96 с. - (Сер. “Биб. практикум.”).
За останні роки ігрові методи займають чимале місце в просвітницькій діяльності бібліотек, де активно впроваджуються принципи гри.
Посібник пропонує ігри, що навчають, на базі історичного або краєзнавчого матеріалів. Кожну гру легко адаптувати до особливостей регіону, навчального закладу або окремої бібліотеки.
Сценарії ігор, запропоновані в посібнику, можуть бути використані не одного разу і за різними предметами. Наприклад: “Реклама” або “Макет підручника.”

*Михлина И.И.
Основные понятия краеведческой библиографии: Учеб. - метод. пособ. – М.: ИПО Профиздат, 2002. – 80 с. ( Сер. “Провинц. б-ка.”).
В посібнику викладено матеріал з проблем краєзнавчого бібліографознавства, розкрито зміст таких понять як „краєзнавча література,” „край,” „краєзнавча бібліографія,” „регіональна бібліографія”. Розглянуто питання про місце краєзнавчої бібліографії в системі загальної бібліографії країни.
До кожного розділу надається список рекомендованої літератури.

*Якимович Ю.
Мир печати: Попул. ил. слов.- справ. – М.: Дограф, 2001. - 296 с.: ил.
Яскравий світ друку представляє ілюстрований словник – довідник ”Мир печати.” Читач знайде відомості та поради з видавничої справи та журналістики, бібліотечної справи, поліграфії та книгорозповсюдження, рекламної діяльності. Як навчитись збирати та зберігати книги, оволодіти технікою швидкого читання, заохотити дітей до читання та багато ін. питань висвітлені у цьому виданні. Ілюстрації доповнюють цікавий зміст статей.

back | top
назад | на початок Design