Шановні колеги!
Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України
Гранти – додаткове джерело фінансування бібліотек: ( Метод. рек. по склад. проектів) / Упр. культ.Черкас. облдержадм.; Обл. універс. наук. б-ка ім.Т.Шевченка; [ Підгот. К.С. Бугаєнко; Ред. Г.С. Круглякова ] . - Черкаси, 2002. - 8 с.
Пошук джерел позабюджетного фінансування – актуальна проблема для бібліотекарів всього світу. Фахівці України приймають активну участь у виборюванні грантів Міжнародного фонду “Відродження”, звертаються до “IREX.” Писати гранти – особливий жанр, якому треба вчитися. Методичні рекомендації ОУНБ ім.Т.Шевченка м.Черкаси присвячені саме складанню проектів, дуже докладно викладено такі питання як методика складання супровідного листа та опису проекту. Матеріал доповнюють таблиці та список літератури.
Мотульский Р.С.
Библиотечное дело в странах Центральной и Западной Европы: организационно-функциональный аспект. - Мн.: Бел. гос. ун-т культуры, 2001. - 206 с.
26 березня 2003 року був представлений новий директор Національної бібліотеки Білорусі – доктор пед. наук, проф. Р.С. Мотульський, який деякий час стажувався в бібліотечно-інформаційних закладах та університетах країн Європи: – ПБ м. Вирт (Нідерланди), Ін-ті ім. Гете та Вищій школі бібліотечно-інформаційної справи м. Штутгарта (Німеччина), Ягеллонському університеті (Польща) та ряді бібліотечно-інформаційних закладів США.
В своїй книзі Р.С Мотульський ділиться набутим під час стажування досвідом. Автор знайомить читача з організаційними і технологічними особливостями діяльності зарубіжних бібліотек, що знаходяться в специфічних умовах. Вивчення принципів організації роботи бібліотек, особливостей їх управління та функціонування, аналіз тенденцій розвитку бібліотечно-інформаційної освіти в цих країнах – дозволить активізувати процес діяльності вітчизняних бібліотек.
Планирование действий на случай бедствия в вашей библиотеке : Метод. руководство / РБА; Авт. С.А. Добрусина и др.; Ред. Э.Г. Вершинина. - С-Пб., 2000.- 32с.
З чого розпочати заходи щодо профілактики та на випадок, якщо лихо усе ж таки сталося в вашій бібліотеці? Як обстежити фонди для виявлення документів пріоритетного порятунку та оцінити збитки, заподіяні лихом? Які шляхи відновлення фонду? На ці та інші питання дає відповідь методичний посібник. Крім того, надаються рекомендації щодо сушіння документів і захисту їх від ураження мікроорганізмами; описуються заходи та дії, спрямовані на врятування бібліотечних матеріалів.
Положення про структурні підрозділи ЦБС та основні посадові інструкції співробітників: Метод. посіб. / Упоряд.І.Є.Луньова. - Дн-вськ, 2002. - 50 с.
Наявність “Книги (опису) посадових інструкцій” свідчить про високу культуру закладу. Чітко сформульовані та впроваджені на практиці посадові інструкції, пов'язані з стратегічними цілями, роблять її структуру чіткою і ефективною.
В цьому методичному посібнику на основі “Положення про Централізовану бібліотечну систему” та ”Положення про бібліотеку (бібліотеку-філіал) Централізованої бібліотечної системи” запропоновані зразки посадових інструкцій працівників ЦБС. Ви маєте змогу розробити конкретні посадові інструкції на працівників Вашої ЦБС, враховуючи вимоги та обсяг роботи кожного підрозділу. Матеріал посібника стане в нагоді керівництву ЦБС, завідуючим структурними підрозділами, методистам.
Публичная библиотека в условиях местного самоуправления : Пособ. / Ответ. сост. Л.В.Куликова. – СПб. : Изд-во РНБ, 2000. - 112 с.
В посібнику розкриваються основні положення правової бази місцевого самоврядування, а бібліотека розглядається як об'єкт муніципальної власності, надається аналіз законодавчих актів. Цікаво сприймається матеріал про зв'язки публічної бібліотеки з соціальними інститутами, викладенний за допомогою схем. Інформаційна діяльність публічної бібліотеки та її роль в складному процесі формування місцевої спільноти, нормативний підхід до організації бібліотечного обслуговування, принципи розміщення і структура мережі публічних бібліотек РФ, - все спрямовано на задоволення потреб користувачів
Романенко В.Н.; Никитина Г.В.
Основные классификаторы документов, используемые в России: Краткое метод. пособ. для начинающих исследователей. /Акад. информатизации образования. СПб. отд-ние – СПб., 2000. – 40 с.
Вихід через мережі Інтернет до фондів вітчизняних та зарубіжних бібліотек потребує знання загальних принципів побудови та користування бібліотечними класифікаціями. Посібник знайомить читача з універсальними системами УДК, ББК, має короткі відомості про міжнародну класифікацію винаходів (МКВ) та рубрикатор ДАСНТІ, надає змогу ознайомитися з існуючими системами класифікації науково-дослідницьких та винахідницьких робіт, що використовуються в Росії при оформлені винаходів.
Посібник розрахований на науковців-початківців науково-природничого та технічного профілю та стане у нагоді при оформлені винаходів, наукових робіт та ін.
Соціологічні дослідження в бібліотеках: ( Методика організації та проведення) / Уклад. І.Є.Луньова; Ред. О.І.Плотнікова. ДОУНБ. – Дн-вськ, 2002. – 98 с.
Багато бібліотечних фахівців займаються науково-дослідницькою роботою. Як організувати і провести в бібліотеці соціологічне дослідження, з чого почати, основні етапи, формулювання гіпотези та методика дослідження, методи збору, обробка та аналіз одержаної соціальної інформації, - так поетапно подано матеріал у посібнику. У додатках читач знайде афоризми соціолога, “Інструкцію анкетера,” зразки бланків, анкет та програму і методику дослідження “Студент вузу- користувач ДОУНБ.”
Тимошик М.С.
Видавнича справа в Україні на сучасному етапі: тенденції, проблеми: Текст лекції для студ. Ін-ту ж-стики з курсу “ Видавнича справа та редагування”/ КНУ ім. Т.Г. Шевченка: Ін-т ж-стики. – К., 2002. – 23 с.?
В роботі проаналізовано становище української видавничої справи у статистичному вимірі, порівнюється рівень законодавчої бази та пільги для друкованого слова на Заході і в Україні, що говорять не на нашу користь. Автор дає організаційний, тематичний, мовний і географічний аспекти проблеми видавничої справи в Україні; підкреслює, що задовольнити попит на добротну українську книгу не вдається як за високу ціну книги, так і через її географічну недоступність. У додатках читачеві рекомендується цікава література за темою лекції.
Тимошик М.С.
Історичні витоки та етапи розвитку давньої рукописної книги в світі: Текст лекції для студ. Ін-т ж-стики з курсу ”Історія видавничої справи”/ КНУ ім. Т.Г. Шевченка: Ін-т ж-стики. К., 2002. - 32 с.
Дивовижний набуток людської культури – книга. Лекція М.С.Тимошика розкриває такі питання як виникнення письма, передумова появи видавничої справи, первинні матеріали для створення та форми книги. Надається інформація про глиняні книги Ассирії, історію книгописання у Єгипті, ранні форми китайської та єврейської рукописної книги. Гадаємо, що читача зацікавить надрукований текст вимог та правил для тих, хто братиметься за створення рукописних книг (ці правила написані понад тисячу років тому).
Тимошик М.С.
Види видавничої продукції: Книги як основний предмет видавничої діяльності: Текст лекції Ін-ту ж-стики з курсу “Видавнича справа та редагування”/ К. нац. ун-т ім.Т.Г. Шевченка: Ін-т ж-стики.- К., 2002.- 24 с.
Знання специфіки розмаїття палітри друку за її видами, вміння легко розпізнавати й виокремлювати її складові, допомагає видавцям створювати й реалізовувати власну видавничу програму. Автор лекції дає характеристику видань за цільовим або соціально-функціональним призначенням, за адресністю читача, за знаковою природою інформації, за формою і матеріальною конструкцією, за приналежністю до видавця, автора чи спонсора та ін. Цікаво викладається подвійна природа книги. Як читач засвоїв матеріал лекції можна буде перевірити за запитаннями і завданнями для самоконтролю. |