Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

В рубриці "Нові надходження" систематично надається інформація про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


Бібліотеки України в Криму–2006: Зб. доповідей і виступів науковців і фахівців України на Міжнародній наук.-практ. конф. „Крим-2006”, червень 2006 року, м. Судак, АРК. – К.: НПБ України, 2006. – 195 с.

У збірнику вміщено доповіді та виступи науковців, фахівців різних бібліотек та інших інформаційних установ України – учасників Міжнародної конференції „Крим – 2006” „Бібліотеки та інформаційні ресурси у сучасному світі науки, культури, освіти і бізнесу”.
Висвітлюються особливості діяльності інформаційних закладів, питання бібліотечного обслуговування, забезпечення та доступу користувачів до сучасних інформаційних продуктів. Частина матеріалів присвячена питанням функціонування та розвитку довідково-бібліографічної служби, web-сайтів публічних бібліотек та ін.
Статті подано за алфавітом прізвищ авторів.
Видання розраховано на бібліотечних спеціалістів, книгознавців, фахівців галузі культури, викладачів, студентів ВНЗ.


Библиотека в эпоху перемен: философско-культурологические и информационные аспекты: Информ. сб. (Дайджест). – М.: Рос. гос. б-ка, 2006. – Вып. 1(29). – 104 с.

Матеріали. дайджесту 1-го випуску 2006 р згруповані за такими розділами:

Текст. Книга. Культура: Книжкова культура і технології маскульту; Культура і професійна компетентність.
Бібліотека і гуманітарія.
Автори. Видавці. Бібліотеки.
Читачі: Книжковий ринок; Проблеми читання; Літературні журнали в культурному контексті.
Бібліотеки і нові інформаційні технології.

Заслуговують уваги матеріали, які складають другий розділ дайджесту. Стаття „Формати для читання” присвячена проблемам сучасної книжкової торгівлі в Росії. Фрагменти статті вченого-книгознавця Є.І. Коган „Читання потребує захисту”, присвячено ролі читання (художньої літератури) в житті людини сучасного суспільства. „Кінець „найбільш читаючої нації” – інформація про результати дослідження потреб росіян в читанні.
Корисною для бібліотечних фахівців буде реферативна довідка „Досвід роботи російських бібліотек з фондами аудіовізуальних матеріалів”.
Видання складено на основі перегляду, відбору і аналізу періодичних і видань, що продовжуються, монографій, збірників, що надійшли до Російської державної бібліотеки протягом 2004-2006 рр.


Библиотека в эпоху перемен: философско-культурологические и информационные аспекты: Информ. сб. (Дайджест). – Вып. 2(30): Культурное наследие: музеи, музейные библиотеки в современном социокультурном пространстве. – М.: Рос. гос. б-ка, 2006.– 156 с.

Другий випуск пропонованого дайджесту присвячений музеям, музейним бібліотекам в соціокультурному просторі.
Матеріали видання згруповані за розділами: Теоретичні проблеми збереження культурного надбання і музеї. Сучасні інформаційні технології в збереженні культурного надбання музеїв. Музеї у віртуальному просторі. Музейні бібліотеки і їх значення в збереженні культурного надбання. Музейна педагогіка в ХХІ ст.
Низка матеріалів присвячена віртуальним музеям Росії. Зокрема, в одній зі статей розкрито досвід роботи Інтерет-арт-кафе Радищівського музею.
В статті І.А. Тимашевої подано визначення „бібліотека музею”, розкрито особливості реалізації інтерпретаційної функції музейної бібліотеки.
Про особливості книжкового фонду музеїв Ярославської області і завдання музейних бібліотек розкрито в матеріалі „Музейні бібліотеки Ярославської області: стан, проблеми, перспективи.
Цікавою є інформація про музей книги та публікація про унікальний, нещодавно сформований фонд музею книжної культури „Алконост” в м. Березники.
В додатках вказано сайти віртуальних музеїв в мережі інтернет, список додаткової літератури, перелік використаних джерел.


Библиотека и закон: справочник: документы, комментарии, консультации, юридические советы на каждый день. – М.: Либерея-Бибинформ, 2006. – Вып. 21 (2). – 350 с.
В черговому номері пропонованого довідника зібрані документи, які стосуються захисту бібліотечних цінностей в умовах збройних конфліктів. Як свідчить досвід така тематика актуальна і в наші дні, зокрема і на пострадянському просторі. Також подані матеріали, що характеризують ступінь захисту бібліотек від надзвичайних ситуацій техногенного і природного походження. Коментар до поданих правових джерел надав професор МДУКІ Ю. Столяров.
Другий розділ публікує законодавчі та підзаконні акти в музейній справі. Третій – містить законодавчу базу з екології (федеральні закони та постанови Уряду РФ).
В додатках за традицією друкуються стандарти. Цього разу тексти ГОСТів: „Электронные издания. Основные виды ы выходные сведения”, „Издания. Знак охраны авторского права. Общин требования и правила оформления”.


Друк України (2005): Стат. зб. / Уклад.: С. Буряк. – К.: Державна наукова установа „Кн. палата України ім. Івана Федорова”, 2006. – 132 с.

Об’єктом статистичного обліку є кожне неперіодичне, періодичне та продовжуване видання, які розрізняються за видами, визначеними ДСТУ 3017–95 „Видання. Основні види. Терміни та визначення”.
Щорічне видання містить основні показники, що характеризують видавничу діяльність України у 2005 році. Статистичний облік видавничої продукції здійснювався за обов’язковими примірниками видань, зареєстрованими у Книжковій палаті у 2005 р.
Матеріали збірника класифіковано за тематикою, цільовим призначенням, мовами, територіальною ознакою, видавництвами, за основними видами видавничої продукції. Статистичні дані подано у вигляді таблиць.
Показники щодо випуску неперіодичних видань наведено в таблицях 2-22, періодичних видань – в таблицях 23-33.
Для працівників видавничої справи, культурно-просвітницьких і наукових установ.


Плешкевич Е.А. Основы общей теории документа. – Саратов: «Научная книга», 2005. – 244 с.

Основною формою інформації виступає документована форма. Спектр форм документованої інформації сьогодні постійно збільшується. Висока значущість документа призвела до потреба в його науковому вивченні.
В книзі вперше розглядаються питання загальної теорії документа. Досліджуються аспекти історіографії і методології теорії документа, її зв’язок з різними науковими дисциплінами. Визначається поняття „документ” в сучасній оперативній інформаційній системі. Розглядаються властивості і функції документа. Доповнює видання змістовний бібліографічний список.
Книга адресована вченим і спеціалістам в галузі документознавства, архівознавства, книгознавства, студентам документознавчих спеціальностей.


Соціологічні дослідження в бібліотеках: (методика організації та проведення). – 2 вид. / Дніпропетровська обл. універс. наук. б-ка; Уклад. І.Є. Луньова. – Дніпропетровськ, 2006. – 97 с.

Оптимізувати діяльність бібліотек відповідно до сучасних умов, можливо лише, вивчаючи сучасний стан роботи бібліотечних закладів. Саме на це націлені соціологічні бібліотекознавчі дослідження, які стають дедалі актуальними в бібліотечній практиці останнім часом.
Методичні поради мають інформаційно-аналітичний характер і лежать в основі всієї соціологічної роботи бібліотеки. Розглядаються елементи побудови програми соціологічного дослідження, методика визначення вибіркової сукупності, кількісні та якісні методи збирання та аналізу одержаної інформації.
Пропоновані методичні матеріали стануть в допомозі бібліотечним фахівцям, які займаються проведенням соціологічних досліджень в бібліотеках.


Соціологічні дослідження в бібліотеках: Інформ.-аналіт. бюл. Вип. 32 / Нац. парлам. б-ка України; Уклад. Т. Богуш, О. Мастіпан. – К., 2006. – 47 с.

Черговий, 32-й випуск інформаційно-аналітичного бюлетеня присвячено результатам дослідження „Комплектування фондів публічних бібліотек вітчизняними науковими та виробничо-практичними журналами у галузі економіки, права”, проведеного в 2005 р. згідно з Програмою поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 р. В статтях розглянуто сучасний стан комплектування бібліотек періодичними виданнями, рівень використання передплати, визначено найбільш популярні серед читачів журнали з економіки та права.
Адресовано бібліотекарям, працівникам соціологічних служб, викладачам, студентам ВНЗ і училищ культури.


Традиційні каталоги наукових бібліотек освітянської галузі: Організація, ведення й редагування: Метод. рек. / АПН України, ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського. – К., 2006. – 166 с.

Вимоги користувачів бібліотек щодо отримання в найкоротші терміни вичерпної інформації про документи можна задовольнити лише за умови наявності та ефективного використання бібліотечних каталогів.
Питання каталогізації – одне з найскладніших і найважливіших у бібліотечній науці й практиці. Сьогодні важко знайти видання, в якому б комплексно висвітлювалися проблеми каталогізації. Останнім часом більше уваги приділено електронним каталогам, а традиційні відходять на задній план.
З метою науково-методичного забезпечення бібліотек освітянської галузі з питань каталогізації фахівцями Державної НПБ України ім. В.О. Сухомлинського було підготовлено пропоноване видання.
Методичний посібник висвітлює теоретичні, методичні, практичні, організаційні проблеми бібліотечної каталогізації. Зокрема визначено функції каталогів, їхні види й форми, розглянуто вимоги до каталогів, етапи їх організації та ін.
Додатки стануть у пригоді бібліотечним працівникам під час розробки інструктивно-нормативної документації з даного питання.
Адресовано фахівцям наукових бібліотек освітянської галузі різних типів і видів.


Український письменник і політичний діяч Іван Багряний (1906 – 1963): До 100-річчя від дня народж.: Бібліогр. покажч. – 2-ге вид. / Харк. держ. наук. б-ка ім. В.Г.Короленка; Уклад.: Т.О. Сосновська та ін.. – Х., 2006. – 192 с.
У 2006 році виповнилося 100 років від дня народження українського письменника і політичного діяча Івана Багряного (Лозов’ягіна). Рішення про відзначення ювілею було прийнято ЮНЕСКО.
Постать І. Багряного - одна з найяскравіших і найбільш драматичних в українському письменстві і громадянстві першої половини і середини XX ст.
Незважаючи на складні життєві обставини та важкі недуги, Іван Багряний створив цілу низку талановитих творів. Він є автором сотень публіцистичних статей, доповідей, памфлетів, листів з різними літературними й культурними діячами, поміщених в пресі та журналах діаспори.
Даний покажчик містить відомості про твори І.Багряного та матеріали про його життя та діяльність, що видавалися з 1925 р. не лише в Україні, а й за її межами.
Бібліографічні записи розміщені за розділами та за алфавітом.
Подано покажчик художніх творів письменника, його псевдоніми, список використаних періодичних видань тощо.
Видання адресоване літературознавцям, бібліотекарям, історикам, викладачам, студентам, широкому загалу читачів.


Библиотеки Москвы – юношеству: Практика работы, проекты, информация. Вып. 14 / ЦГЮБ имени М.А. Светлова. – М., 2005. – 72 с.

В розділі, який присвячено Всеукраїнському дню бібліотек, представлено декілька статей, які розкривають життєвий та творчий шлях спеціалістів бібліотек м. Москви. Матеріали заочного семінару, що відбувся в Світловодську.
Ще один розділ, який носить назву „Гаряча тема – досвід роботи”. В одній з центральних бібліотек № 21 ім. М.Г. Чернишевського успішно працює Інформаційний центр з попередження і профілактики вживання наркотиків. Центр проводить інформаційну та просвітницьку діяльністю серед потенційних відвідувачів, владних структур, правоохоронних органів. В бібліотеці відбувся семінар за темою „Профілактика наркоманії – шлях до вирішення проблеми”. Викладено основні тези семінару. Значна увага приділена духовній реабілітації наркозалежних дітей, підлітків і молоді, яка проводиться під керівництвом священика. Існує думка, що наркоманія – це перш за все духовна проблема. Подана програма реабілітації Центру Російської Православної Церкви.


back | top
назад | на початок Design