Задати запитання - заповніть поля і введіть запитання
РусланаСереда, 28 Березня 17:24:58sowa.com.ua
Яке навантаження читачів на одного бібліотечного працівника сільської бібліотеки,
якщо бібліотека знаходиться в Чорнобильській зоні ? Дякую.
Нормативи навантаження читачів на одного бібліотечного працівника сільської бібліотеки не мають виключення, як напр.. обслуговування читачів в чорнобильській зоні. Проте це може бути вирішено на місцевому рівні, зважаючи на скорочення населення та інше.
ІринаСереда, 28 Березня 12:00:10194.44.194.88
Працюю у відділі комплектування. У 2007 році бухгалтерія вимагає проводити щоквартальний
сумарний облік газет у примірниках. Чи правомірні такі вимоги ? Як бути в цьому
випадку з примірниками деяких назв газет, які протягом року стали непридатними
для користування через зношеність?
СільваПонедiлок, 26 Березня 10:52:08ip46.icc.rv.uaПравомірність такої вимоги має підтвердити, у першу чергу, Ваш бухгалтер, ознайомивши з відповідним документом. А ось далі знайомте Ви його з документами, що регламентують бібліотечну діяльність. П. 4.2.2 стандарту 7.20-2000 „Библиотечная статистика” чітко вказує, що „Основными единицами учета объема фонда газет является годовой комплект газет...” , а також „Организация работы ЦБС”, згідно якої щоденний облік надходження періодичних видань здійснюється за допомогою картотеки.
Щодо другого питання, то придбання матеріалів і предметів за кодом 1131 (газети), передбачає що „термін експлуатації не перевищує 365 календарних днів з дати їх придбання”.
Взагалі, ми вважали, що для визначення штату бібліотеки необхідно мати відповідні показники навантаження на одного бібліотечного працівника, які однакові для всіх, у т.ч. і для завідуючої філією. Важливо і до якої групи по оплаті праці відноситься бібліотека. А єдиним офіційним документом залишаються „Временные типовые штаты централизованных библиотечных систем Министерства культуры СССР», затверджені 29.01 1979р.
ЛюдмилаПятниця, 23 Березня 13:39:21194.44.240.108
Скільки часу протягом робочого дня передбачають норми роботи з комп'ютером для
бібліотечного працівника? Чи належить в даному випадку доплата?
Режим праці на персональних комп’ютерах регламентують „Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин”, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці 10.02 1999 р. N 21. Так, згідно п. 6.1 „ Режим праці та відпочинку тих, хто працює з ЕОМ”, визначається в залежності від виконуваної роботи відповідно до ДСанПіН 3.3.2-007-98.
Норм роботи для роботи з комп’ютером спеціально для бібліотечного працівника не існує. Проте, абзац 2 п. 5.7 вищевказанного документу дає визначення, що найбільше відповідає посадовим обов’язкам бібліотекаря: „2) Оператори електронно-обчислювальних машин – виконують роботу яка пов’язана з обліком інформації одержаної з ВДТ за попереднім запитом, або тієї, що надходить з нього, супроводжується перервами різної тривалості, пов’язана з виконанням іншої роботи і характеризується як робота з напруженням зору, невеликими фізичними зусиллями, нервовим напруженням та виконується у вільному темпі”. Тобто, якщо працівник не має медичних протипоказань, він може працювати повний робочий день, але пам’ятати, що згідно п. 5.8 ...для операторів із застосуванням ЕОМ призначено регламентовані перерви для відпочинку, тривалістю 15 хвилин через кожні дві години роботи.
Щодо доплати за роботу на комп’ютері. Слід пам’ятати, що робота з комп’ютером сьогодні це буденна реальність. Щось ми не чули, щоб за цю роботу доплачували поштовим працівникам, міліціантам, лікарям, вчителям, касирам і т.д. і тому подібне. Це має бути внесено до Вашої посадової інструкції, бо це відповідає кваліфікаційним вимогам. Але, можливо, вимоги до режимів праці і відпочинку при роботі з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ варто внести до Колективного договору
ЛюдмилаПятниця, 23 Березня 13:33:15194.44.240.108
Довгий час працюю зав. сектору інформації з питань культури і мистецтва. Всю роботу
Сектора виконую сама. Підготовлені матеріали донедавна друкувала друкарка.Зараз
мене зобов'язують самій друкувати їх на комп'ютері, а їх - 64 (приблизно 306 стор.)
на рік. Чи правомірні такі вимоги, адже це додаткові витрати часу, не передбачені
планом?
Такі вимоги будуть правомірні, якщо це відповідає кваліфікаційним вимогам і внесено до Вашої посадової інструкції. Це дійсно витрати часу, але чи додаткові? Адже, щоб матеріали друкував інший працівник, спочатку їх треба написати, не кажучи про те, що це окрема посада, яка може бути не технічною, а бібліотечною.
NТатьянаПятниця, 23 Березня 13:18:0862.16.2.233
Як можна отримати методичні поради Створення баз данних документів, визначених
для включення до державного реестру нац. культурного надбання за допомогою системи
автоматизації ІРБІС.К.,2002,НПБ
Це видання є в кожній ОУНБ України. Можна замовити по МБА. Або - текст
Людмила В.Четвер, 22 Березня 12:39:0780.254.3.226
Добрый день! Ответьте пожалуйста. От первого неофиц. брака у меня ребенок. Второй
раз замужем офиц., но ребенок не усыновлен. В соц. обеспеч. выплачивают. пособие,
как один. матери. При устройстве на работу мне сказали, что я не могу пользоваться.
льготой объясняя тем, что в налоговой - не считаюсь один. матер. Какими льготами
я могу пользоваться?
Заранее благодарю за ответ.
Нема за що дякувати. Ми, як методисти, можемо давати відповіді лише на професійні питання.
Любмила В.Четвер, 22 Березня 11:37:3080.254.3.226
Добрий день, шановні колеги. Дозвольте звернутись до Вас з запитанням. Мені потрібен
номер листа чи постанови Кабінету Міністрів до обласних Рад щодо фінансового забезпечення
учасників конференції Крим-2007 Заздалегідь вдячна Вам.
Постанови Кабінету Міністрів до обласних Рад щодо фінансового забезпечення учасників конференції взагалі не існує. Є доручення КМ до обласних Рад щодо активізації участі бібліотечних працівників в цій міжнародній конференції, проте за рахунок установи, що відряджає спеціалістів.
ЦБС ОльгаВiвторок, 20 Березня 14:58:11dialup-06.sat.poltava.ua
Шановні колеги! Просимо дати відповідь. Скільки років зберігаються акти на списання
літератури після планової перевірки фонду бібліотеки?
Термін зберігання документів визначає „Перелік типових документів, що створюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання документів” (Затверджений Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України 20.07.98 N 41) Згідно цього наказу СПИСКИ ЛІТЕРАТУРИ, ВИЛУЧЕНОЇ З ОБІГУ, зберігаються ДО ЛІКВІДАЦІЇ БІБЛІОТЕКИ.
НТБ ВНТУВiвторок, 20 Березня
10:45:42lili.vstu.vinnica.ua
Добрий день, шановні колеги. Підскажіть, будь ласка, за яким методом визначається
авторський знак для книги, в якій автора не має, а назва починається зі слова
на іноземній мові. Наприклад: PHOTOSHOP для початківців. Заздалегідь дякуємо.
Авторський знак книги PHOTOSHOP для початківців Р58 (див. авторські таблиці для іноземних мов: Хавкина Л.Б. Трёхзначные авторские таблицы, согласованные и соединенные с двузначными. С приложением двузначных таблиц для иностранных языков. – М.: Книга, 1965. – 180 с.).Т.Домотенко, провідний бібліотекар
ТетянаПонедiлок, 19 Березня 13:04:02195.58.241.25
На підставі яких законодавчих документів здійснюється доплата за вислугу років
бібліотечним працівникам?
Доплата за вислугу років здійснюється на основі статті 30 Закону України „Про бібліотеки та бібліотечну справу” у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України – „Про затвердження порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек” (Постанова Кабінету Міністрів України № 84 від 22.05.2005 року).
Зверніть увагу! Тексти цих документів є на нашому сайті у розділі „Офіційна інформація”
ТатьянаПонедiлок, 19 Березня 09:08:25med.bestnet.kharkov.ua
Добрый день, уважаемые коллеги! Пожалуйста, ваши комментарии относительно введения
с 1 июля 2007 г. ДСТУ ГОСТ 7.1-2006. Большая просьба опубликовать его текст. Спасибо
за консультации!
Впровадження ДСТУ ГОСТу 7.1-2006 щодо бібліографічного опису документів не викликає заперечень, адже він встановлює правила складання БО всіх видів документів на різних носіях інформації, враховує структуру описів (окремі документи, багатотомні, серіальні, продовжувані видання). Новий Держстандарт об’єднав ГОСТ 7.1-84 „Библиографическое описание документа”, ГОСТ 7.16-79 „Библиографическое описание нотных изданий”, 7.18-79 „Библиографическое описание картографических произведений”, ГОСТ 7.40-82 „Библиографичекое описание аудиовизуальных материалов”, ГОСТ 7.34-81 „Библиографическое описание изоизданий”, що полегшить складання бібліографічних описів.
Ще у 2006 р. ми давали відгук на ГОСТ 7.1-2003 „Библиографическая запись. Библиографическое описание. Общие требования и правила составления”, зокрема і наше побажання щодо впровадження національного стандарту ДСТУ, ідентичного до ГОСТ 7.1-2003, у перекладі. Проте ще не знаємо, у якому вигляді буде новий, запроваджений з 1.07.2007р., скоріше це неукраїнізована форма, лише „метод обкладинки”, зважаючи на Наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 10.11.2006р. за №322 : Затвердити міждержавні стандарти ... : ДСТУ ГОСТ 7.1-2006... На жаль, ми ще не отримали цей держстандарт. С.Білик, зав.відділу
ІринаЧетвер, 15 Березня 10:06:1377-6-124-91.pool.ukrtel.net
Добрий день! Підкажіть будь ласка. Чи може бібліотека продавати літературу?
Так, може. З 1997 року згідно Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності (Затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5.06.1997 р. № 534) продаж організаціям і громадянам невикористаної літератури з резервних і обмінних фондів бібліотек зазначено як додаткова бібліотечна послуга.
Також продаж літератури можна регламентувати Типовою інструкцією про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ (Затверджена Наказом Державного казначейства України та Міністерства економіки України 10.08.2001 N 142/181)
ЯнаСереда, 14 Березня 11:13:3487-107-124-91.pool.ukrtel.net
Дотримання ДСТу при веденні читацьких формулярів
В чому полягає Ваше питання?
ОрисяВiвторок, 13 Березня 12:29:40125-55-124-91.pool.ukrtel.net
Як можна зашифрувати Народні казки?Чи 82.чи 84?
Видання фольклору, до яких і належать народні казки, збираються під індексом 82 Фольклор. Фольклористика. Літературні казки (твори письменників) збираються у відповідних підрозділах 84 Художня література (твори).Л.Ляшенко, зав.сектору
ЕміліяПятниця, 2 Березня 12:21:06194.187.105.10
Шановні колеги! Відомо, що ЦБС працює за єдиним річним планом. Як сказано в книзі
"Организация работы централизованной библиотечной системы" (М., 1985), відділи
ЦБ та бібліотеки-філії складають проекти планів, а загальний план по ЦБ не складається.
Скажіть, будь ласка, чи потрібно зараз складати окремо річний план роботи центральної
бібліотеки.
Як Ви правильно зауважили, всі відділи ЦБ, як методичний центр ЦБС, складають річні плани роботи, які є основою для плану ЦБС. Але це не означає, що діяльність самої ЦБ „розчиниться” в загальному плані. Достатньо скласти плани всіх відділів в певній послідовності, щоб ЦБ мати власний річний план.
ТетянаЧетвер, 1 Березня 15:32:34ic.ac.kharkov.ua
Шановні колеги! Скажіть нам, будь ласка, згідно якої інструкції (акту) оприходуються
подарунки читачів, благодійних організацій, враховуючи, що ми вузівська бібліотека.
Будемо вдячні за відповідь.
Відповідно до пункту 1.24 ІНСТРУКЦІЇ З ОБЛІКУ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ затвердженої Наказом Державного казначейства України 17.07.2000 N 64 (у редакції наказу Державного казначейства України від 21.02.2005 N 30
„Необоротні активи, отримані безоплатно у вигляді безповоротної допомоги, дарунка, приймаються комісією, створеною наказом керівника установи, до складу якої обов'язково входить працівник бухгалтерії та представник установи вищого рівня.
Комісія складає акт, в якому зазначаються найменування, кількість і вартість отриманих матеріальних цінностей за ринковими вільними цінами на їх аналогічні види. Оцінка необоротних активів здійснюється відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". При отриманні необоротних активів, що були у користуванні, вказується процент їх зносу. Дані акта відображаються в бухгалтерському обліку. Одночасно проставляється інвентарний номер, про що робиться запис в акті прийняття цінностей.
Людмила В.Вiвторок, 27 Лютого 13:17:1280.254.3.226
Добрий день, шановні колеги!
Дозвольте звернутись до Вас з запитанням. Якими законами та положенням про відділ
культури виконавчого комітету міської ради регламентуються норми по штатному розкладу
для відділу культури?
Скільки спеціалістів можуть працювати у відділу культури?
Заздалегідь вдячні Вам.
З повагою, зав. бібліотечно-інформаційним центром "Слово"
Білоцерковська Лариса Миколаївна.
Пропонуємо уважно ознайомитись з постановою Кабінету Міністрів України вiд 07.02.2007 № 174 Про затвердження типових штатів працівників органів місцевого самоврядування, а також з розпорядженням КМ про призупинення дії цієї постанови в редакції вiд 14.02.2007. Судячи з цього, при визначенні штатного розкладу керуватись треба попередньою постановою КМ. Щодо другого питання, то визначення кількості працівників відділу культури виконавчого комітету міської ради знаходиться в компетенції органів самоврядування. У Вашому випадку все вирішує сесія міської ради, яка затверджує структуру і типові штати виконавчого комітету, керуючись Постановою КМ та враховуючи кількість населення міста та об’єктів культурного призначення. Вчений секретар НПБУ Розколупа Н.І.
НаталіяПонедiлок, 26 Лютого 19:17:08169-74-124-91.pool.ukrtel.net
Після інвентаризації в бібліотеці бухгалтерія вимаає \"Дані інвентаризації
з кожного виду цінностей записуються в інвентаризаційні описи окремо, за місцезнаходженням
цінностей і особами, відповідальними за їх зберігання.
Ці описи складаються в двох примірниках\"як записано в "Інструкції..."
Але якщо в б-ці 28 тис. книг, то хіба ж можливо їх всі переписати.А навіщо ж тоді
"Інвентарні книги"? Як бути в такому випадку?
Необхідно шукати взаємопорозуміння з бухгалтерією, яка, здається, не зовсім розуміє специфіки обліку бібліотечного фонду. Дійсно, пункт 1.14 Інструкції з інвентаризації говорить про звірку наявності матеріальних цінностей з даними бухгалтерського обліку. Проте бухгалтерія не веде індивідуального обліку документів книжкового фонду, а лише сумарний. Тоді питання, що з чим вона буде перевіряти? Зважаючи, що працівник бухгалтерії повинен обов’язково брати участь у переобліці (інвентаризації) книжкового фонду бібліотеки, бо інакше результати інвентаризації можуть бути не визнаними, знає про реальні трудозатрати, то має розуміти, що подібна вимога взагалі загрожує нормальній роботі бібліотеки. Вчений секретар НПБУ Розколупа Н.І.
СвітланаПонедiлок, 26 Лютого 13:57:44mdgu.mariupol.net
Чи може ваша бібліотека виставити повнотекстовий варіант Хавкіної для української
мови, бо бачу -проблема для багатьох і для нас також. Дякую.
Щоб не порушувати закон про авторське право, ми не можемо це зробити, адже після смерті Л.Б. Хавкіної (1949р.) ще не пройшло 70 років.
СвітланаПонедiлок, 26 Лютого 13:42:36mdgu.mariupol.net
Чи включені бібліотекарі до переліку працівників з ненормованим робочим днем?
Так, згідно Галузевої угоди між Міністерством культури і мистецтв України та Центральним комітетом профспілки працівників культури України на 2004-2005рр., де у додатку 2 „Орієнтовний перелік посад , робіт, професій з ненормованим робочим днем підприємств, установ, організацій системи міністерства культури і мистецтв України, робота на яких передбачає надання додаткової відпустки тривалістю до 7 календарних днів” представлені бібліотекарі, бібліографи, методисти.
ОксанаПонедiлок, 26 Лютого 10:58:52eksmo.com.ua
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як розставити авторський знак за таблицями
Хавкіної на книжку під назвою «Їжаки». Дуже дякую.
Авторський знак слова їжак Ї-З1 (див. Авторські таблиці (двозначні) для російської і української мов / Л.Б.Хавкіна. – Х., 1961).
ОксанаПятниця, 23 Лютого
10:43:50ant.univer.lutsk.ua
Підкажіть, будь-ласка, яким стандартом керуватись при складанні бібліографічного
опису авторефератів дисертацій на здобуття наукового ступеня? Чи не могли б ви
надати його для ознайомлення? Дякую.
Згідно посібника Вищої атестаційної комісії „Як правильно оформити дисертацію та документи атестаційної справи: Зб. Нормативних документів з питань атестації наук. Кадрів вищої кваліфікації.- К., 2004р. С.9-10, опис джерел інформації складається відповідно до чинних стандартів з бібліотечної та видавничої справи. Це ГОСТ 7.1 - 84 СИБИД. Библиографическое описание документа. Общие требования и правила составления. У 2001 ГОСТ 7.1-84 гармонізовано з ISO 8450-1:1988 та ISO 8459-2:1992. Зміни від 01.07.2001 прийняті на Україні згідно з Наказом Держстандарту України № 80 від 26.02.2001; ДСТУ 3582-97 Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила; ГОСТ 7.11-78 СИБИД. Сокращение слов и словосочетаний на европейских и иностранных языках в библиографическом описании; ГОСТ 7.12-93 СИБИД. Библиографическая запись. Сокращение слов на русском языке. Відповідь підготувала зав. редакційно-видавничим відділом НПБУ Басенко С.О.
СвітланаСереда, 21 Лютого 15:49:06194.44.144.169
Шановна п.Кравченко С.П., дякуємо за відповідь. З цими наказом і постановою ми
знайомі. Нас цікавить їх трактування. Справа в тому, що всі роки нашої роботи
(понад 20 р.) нам платили за використання іноземних мов у роботі, а після 2000
р. перестали. На якій підставі? Тепер зарплата однакова незалежно від знання іноземної
мови. Виходить, що нам за щось не платять: чи за використання іноземних мов у
роботі, чи за бібліотечну роботу. З повагою, працівники ВЛІМ ЛОУНБ.
Думаємо, що всі ці зміни відбувалися відповідно до законодавства. Якщо у ваших посадових інструкціях передбачене знання іноземної мови, то ви не можете претендувати на спеціальну доплату. Чинним законодавством така доплата передбачена тільки у іншому випадку.
аллаВiвторок, 20 Лютого 16:29:26mail.umsa.pl.ua
який авторський знак слова з'їзд
Авторський знак, що входить до складу шифру книги, використовується у бібліотеках для систематично-абеткової розстановки фондів та каталожних карток і визначається залежно від змісту класифікації науки, до якої належить той чи інший документ.
Авторський знак слова з’їзд З-66 (див. Авторські таблиці (двозначні) для російської і української мов / Л.Б.Хавкіна. – Х., 1961). Сосова Л.П., відділ каталогізації
ТетянаВiвторок, 20 Лютого 14:24:09vcad2.kw.ukrtel.net
Поясніть, будь-ласка, який дозвіл потрібно від санепідемслужби та пожежників на
відкриття Інтернет-центру в бібліотеці?
Діяльність Інтернет-центру в бібліотеці регламентується Наказом міністерства праці і соціальної політики України №21 від 10.02.99р. „Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин”. Витяг з цього документу ми представили у збірнику „Бібліотека у правовому полі”, який отримали всі ОУНБ як обов’язковий примірник.
ІринаВiвторок, 20 Лютого 13:35:24ns3.azovintel.com
Чи оподатковується податком на прибуток пеня за невчасно повернуту літературу?
Дякую
Бібліотека не є прибутковою організацією і тому не підлягає оподаткуванню на прибуток.
Астраханцева Л.ДПонедiлок,
19 Лютого 15:37:24195.225.175.4.asgard.net.ua
Чи затверджена державна"Інструкція по збереженню фондів бібліотек України"? Якщо
так, то обублікуйте текст, будь ласка. Дякую.
Ми ще не отримали офіційного підтвердження, що “Інструкцію з обліку, інвентаризації та списання бібліотечного фонду” вже затверджено. Як тільки ця щаслива подія відбудеться ми опублікуємо текст і на сайті і в журналі „Бібліотечна планета”.
ТатьянаПонедiлок, 19 Лютого 14:35:39med.bestnet.kharkov.ua
Здравствуйте, коллеги! Работаю над инструкцией по методике составления ключевых
слов для электронного каталога библиотеки медицинского вуза. Существуют ли какие-либо
типовые документы или общие правила (кроме ГОСТов)? Буду благодарна также за ссылки
на опыт других библиотек.
Типових документів або загальних правил щодо методики складання ключових слів не існує. Перелік ключових слів у базі даних утворюється автоматично, в залежності від тематики документів, що надходять до установи. Ключові слова відображають переважно авторську термінологію. Вони належать до неконтрольованих пошукових елементів.
Проте, можлива їхня уніфікація за допомогою словників, довідників, енциклопедій. Але це вже будуть інші види пошуку, наприклад, пошук документів за предметними рубриками.
Щодо досвіду НПБУ, то у нас існує пошук і за предметними рубриками (узгоджуються з „Інформаційно-пошуковим тезаурусом НПБУ”), і за ключовими словами (ключові слова автоматично виділяються в бібліографічному описі, предметних рубриках та класифікаційних індексах). Стосовно особливостей каталогізації документів Вашої тематики радимо звернутися до Національної наукової медичної бібліотеки України. Гол. бібліотекар відділу каталогізації Збанацька О.М.
ОльгаПонедiлок, 19 Лютого 12:44:15dialup-59.sat.poltava.ua
Шановні колеги! Чи можете ви надати перелік документів (законів, інструкцій),
якими повинна керуватися бібліотека при організації бібліотечних фондів.
У 2005р. ми вирішили зібрати документи (закони, інструкції), що регламентують діяльність бібліотеки при організації бібліотечних фондів. Вийшов збірник „Документні ресурси”. Всього 157 стор. З ним Ви можете ознайомитись в ОУНБ.
Документні ресурси бібліотек: Довідкове видання: Переробл. і допов. / Нац. перлам. б-ка України. – К., 2006. – 158 с. Зміст збірника.
Светлана МоисееваПонедiлок, 19 Лютого
11:05:1887-162-124-91.pool.ukrtel.net
Луганская ОУНБ при каталогизации использует ИПТ Парламентской библиотеки. Хотелось
бы узнать, продолжается ли работа по развитию тезауруса, и если да, то возможно
ли текущее пополнение тезауруса в нашей библиотеки с учетом новых рубрик.
Робота над Тезаурусом не припинялась жодного дня. До друку підготовлено друге видання, доповнене та змінене. Сподіваємось, що робота буде видана у другому кварталі цього року. Слідкуйте за анонсами на сайті та в Бібліотечній планеті.
СветланаСубота, 17 Лютого 11:57:57mail.mariupol.net
Собираемся выделять фонд редкой и ценной книги. Интересует методика работы, правила
библиограф. описания, инструкции, положение об отделе, любые нормативные документы.
Спасибо за ответы!Удачи!
Відділ рідкої і цінної книги
НПБУ у своїй роботі користується наступними документами:
Інструкція по збереженню фондів відділу рідкісних, цінних книг та окремих видів видань;
Положення про фонд стародруків, рідкісних і цінних книг;
Положення про відділ рідкісних і цінних книг;
Профіль комплектування Фонду стародруків рідкісних і цінних книг відділу рідкісних і цінних книг;
Правила составления библиографического описания старопечатных изданий /Сост. И.М. Полоская, Н.П. Черкашина. – М., 1989. – 302 с.: ил.
ГОСТ 7.1–84. Библиографическое описание документа. Общие требования и правила документа. – М., 1984.
Уточніть свій запит за електронною адресою - method@nplu.org
НаталіяСереда, 14 Лютого 10:43:32tupello.belcom.net.ua
ПІдкажіть, будь-ласка, де можна знайти інструкцію, про відображення результатів
інвентаризації бібліотечних фондів?
Див. „Типову інструкцію про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ”.
НаталіяСереда, 14 Лютого 10:42:02tupello.belcom.net.ua
Поясніть, яким шляхом можна ліквідувати макулатура, якщо здача її не можлива або
не доцільна?
Згідно П.5 „Типової інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ” списання здійснюється шляхом продажу, безоплатної передачі або ліквідації (на підставі акту). Зважаючи, що покриття витрат, пов’язаних з організацією транспортування списаної літератури практично неможливе чи економічно недоцільне (ст.20) списання варто провести на основі акту про ліквідацію.
ТетянаВiвторок, 13 Лютого 16:47:42vcad2.kw.ukrtel.net
Добрий день!Дякуємо за вашу працю, поради корисні та завжди актуальні!
Поясніть,будь-ласка, чи має право директор ЦБС вимагати працівників проходити
платні курси з підвищення кваліфікації, а саме бібліотекарів, які тільки закінчили
Вузи, які були на курсах 2 роки тому, або підвищували свою кваліфікацію під час
минулорічного семінару в обл.бібліотеці та отримали "Свідоцтво"? Крім "Справочника
библиотекаря" (1 раз на 5 років) є ще документи про строки проходження курсів?
Згідно ст..2, ст.. 141 Кодексу законів про працю України, керівник зобов’язаний забезпечувати процес підвищення кваліфікації. Це також є в Типових правилах внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984р. Більш того. Проходження курсів підвищення кваліфікації має бути відображено у трудовій книжці працівника установи. Проте, дійсно, процес підвищення кваліфікації починається через 5 років після закінчення вузу, а далі кожні п’ять років.
ЦБСПонедiлок, 12 Лютого 13:28:25dialup-21.sat.poltava.ua
Шановні колеги!Дайте відповідь на таке питання!
Кременчуцька ЦБС для дорослих має додаткові кошти на придбання літератури,одержані
від користувачів у вигляді благодійних пожертв, які регулярно здаються в банк
на рахунок Відділу Культури.Для використання цих коштів місцеве казначейство вимагає
проведення тендерів.Чи правомірна ця вимога?Якщо ці кошти не є бюджетними.
Відповідно до Бюджетного кодексу України та Постанови КМУ від 17.05.02 №659 благодійні внески, гранти, грошові дарунки після надходження на рахунок бюджетних організацій стають державними коштами.
Відповідно Закону „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” бюджетна організація у разі закупівлі певного товару чи послуг на суму 30 тис. грн.. та більше на рік (з 11.03.07 сума зменшена до 20 тис. грн..), повинна проводити тендер. Тендери проводять тендерні комітети, що створюються в організаціях, які мають статус юридичної особи.
З Вашого запитання можна зробити висновок, що бібліотека не є юридичною особою і тому не має права проводити тендер. Цю закупівлю повинен здійснювати тендерний комітет відділу культури. Відповідь підготувала вчений секретар НПБУ Розколупа Н.І.
СвітланаЧетвер, 8 Лютого 13:05:35194.44.144.169
Скажіть, будь-ласка, чи належиться доплата за знання іноземних мов працівникам
відділу літератури іноземними мовами, які за фахом є філологами (французька, англійська,
німецька, польська філології). Якщо так, то за основну мову спеціальності чи додаткову
шляхом складення іспиту? І чи має значення при цьому стаж роботи у бібліотеці
- понад 20 р.?
Наказ Міністерства культури і туризму України N 745 від 18.10.2005 року (Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури і туризму N 110 від 14.03.2006 року) Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки передбачає: ...
п. 2. Установити:
... 3) надбавки працівникам:
... в) за знання та використання в роботі іноземної мови: однієї європейської - 10, однієї східної, угро-фінської або африканської - 15, двох і більше мов - 25 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати).
Надбавка не встановлюється працівникам, для яких вимогами для зайняття посади пе-редбачено знання іноземної мови, що підтверджено відповідним документом;
Що стосується другої частини Вашого запитання то відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 84 від 22 січня 2005 р. Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 267 від 09.04.2005 р.), стаж роботи понад 20 років передбачає доплату у розмірі 30 відсотків від посадового окладу. Головний бібліотекар відділу НАРБС Кравченко С.П.
наталіяЧетвер, 8 Лютого 11:08:06sumy-adsl.193.sm.ukrtel.net
повідомте нормативи навантаження на одного сільського бібліотекаря.
У сільських бібліотеках-філіях кількість читачів 500, книговидача - 10 тис. в рік.
P.S.: Шановні колеги, питання щодо навантаження виникало неодноразово - подивіться відповіді 2005 року
ТетянаВiвторок, 6 Лютого 16:33:41ant.univer.lutsk.ua
Шановні колеги!
Підкажіть, будь-ласка, як оформити у списку використаних джерел посилання на електронні
ресурси
Бібліографічний опис електронних ресурсів регламентує ГОСТ 7.82–2001. Библиографическая запись / библиографическое описание электронных ресурсов.
Повний текст можна знайти за адресою http://rudiplom.ru/help/gosty/gost7822001/1.html
Зверніть увагу на підручник „Интернет в профессиональной информационной деятельности”, який знаходяться тут http://libs.ru/doc/textbook/chapter7/glava7-2.html
МаринаПятниця, 2 Лютого 16:11:19theatre-lun24.tsua.net
Марина Пятниця, 2 Лютого 16:01:20 (надiслано з theatre-lun24.tsua.net)
Доброго дня!Скажіть, будь ласка, чи мають право на виплату доплати за вистугу
років завідуючий інформаційним сектором та зам.директора по адміністративно-господарський
діяльності?(ЦРБ ім.П.Тичини Дніпровський район)
Згідно з Постановою КМ України від 22 січня 2005 р. N 84 "Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек" Доплата за вислугу років виплачується працівникам державних і комунальних бібліотек, які провадять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність, крім тих, що мають право на виплату надбавки (доплати) за стаж роботи (вислугу років) на інших підставах.
ТатьянаЧетвер, 1 Лютого 13:38:36med.bestnet.kharkov.ua
Уважаемые коллеги! Спасибо за ваши консультации, которые очень актуальны. И просьба:
пожалуйста, опубликуйте перечень стандартов СИБИД, действующих на сегодняшний
день в Украине. Успехов!
Див. http://profy.nplu.org/official/standard.htm
ЛюдмилаЧетвер, 1 Лютого 12:53:02h26.rv.ukrpack.net
Чи облікуються в книзі сумарного обліку відділу зберігання нові книги, які через
цей відділ передаються на відділи абонементу і читального залу
Традиційно в бібліотеці існує єдина книга сумарного обліку, яку веде відділ комплектування. Затверджена форма сумарної книги не передбачає розподілу отриманих документів за структурними відділами. Якщо Ви самостійно прийняли рішення щодо ведення сумарної книги відділом зберігання, то розробіть методичне рішення, яке і визначить подальші технологічні операції.
ЦБСЧетвер, 1 Лютого 08:52:30dialup-46.sat.poltava.ua
Згідно з проведенням дослідження у нас з'явилося питання стосовно електронних
ресурсів бібліотек. Що вважати електронними ресурсами? Як встановлювати обсяг
власних баз даних? В якій формі обліку вести облік електронних ресурсів?
Зважаючи на кількість питань пропонуємо познайомитись з рядом видань:Крім цього, рекомендуємо ознайомитися з рядом стандартів - перелік
- А.И. Земсков, Я.Л. Шрайберг Электронные библиотеки. М.: Либерия.2003г.
- Гетте А.В. Учет электронных ресурсов в библиотеках учебных заведений //Библиотековедение. - 2005. - №2. – С.123-127.
- Антопольский А.Е. Актуальные проблемы учета и регистрации электронных ресурсов //Библиотечное дело – ХХ! век: Науч.-прак. Сб. /Рос. гос. б-ка. – М.2003.- №1(5), с.133-136
- Майстрович Т. В. Учет электронных документов: поиск решений //Науч. И техн. Б-ки. – 2003. - №9. С.45-50.
ІринаСереда, 31 Сiчня 16:04:39ksue.bestnet.kharkov.ua
Які документи регламентують присвоєння статуту "наукова" бібліотеці вищого навчального
закладу? Що це дає для перспектив розвитку бібліотеки?
Закон України „Про наукову і науково-технічну діяльність” від 13.12 1991р. з наступними змінами. Див. http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/lows
ЦБССереда, 31 Сiчня 12:08:42dialup-38.sat.poltava.ua
Шановні колеги! Яким новим нормативним документом користуватися при виявленні
недостачі, та яку матеріальну відповідальність несуть бібліотекарі? Чи можна користуватися
Проектом "Інструкція з обліку і організації збераження бібліотечних фондів України"?
Яким документом користується бухгалтерія по даному питанню?
Користуватися Проектом „Інструкції з обліку і організації збереження бібліотечних фондів України” абсолютно неможливо. Єдиним нормативним документом якими Ви можете користуватись, і якими користується бухгалтерія при виявленні недостачі, це „Типова інструкція про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ”. Вона затверджена Наказом Державного казначейства та Міністерства економіки України №142/181 від 10.08.2001р.
ОленаСереда, 31 Сiчня 11:37:07Jazz.franko.lviv.ua
Шановні колеги, порадьте де можна знайти креслення або фото стелажів, шаф для
зберігання аудіокасет та платівок
Взагалі думаємо, що тут може допомогти магазин офісних меблів. Є досить непоганий проспект такого роду, зроблений для бібліотек Німеччини, який ми отримали завдяки бібліотеці Інституту Гете. Проте його зараз видано по МБА. Почекаєте?
НатальяВiвторок, 30 Сiчня 13:47:18smtp2.onua.edu.ua
Насколько мне известно,словаря ключевых слов для электронных каталогов не существует.
Например, как лучше писать: "XXI в." или "21 в."? Думаю, что читатель выбрал бы
первое.
Есть ли какие-нибудь основополагающие нормативы по данному вопросу? Или просто
необходимо принять какое-то методическое решение?
Бібліографічний опис дає зовнішню характеристику документа і тому залежить від авторського та видавничого оформлення (вживається авторська термінологія). Предметні рубрики розкривають зміст документа і всі їхні складові уніфікуються згідно ІПТ (вживаються арабські, зрозумілі для всіх країн цифри, як для років, так і століть).
У пошуку за ключовими словами приймають участь всі компоненти ПОДу. (пошуковий образ документу)
Тому рішення щодо пошуку кожен читач приймає самостійно, в залежності від тематики запиту, вихідних даних документу, який він розшукує, навичок читача щодо даного виду пошуку, його підготовленості.
НаталяСубота, 27 Сiчня 22:02:12e-0-0.rr7.dp.ukrtel.net
Добрий день! Поясніть, будь-ласка, чи ведеться на Україні розробка української
версії ББК або переклад російського ББК? Якщо ні, чи планується проведення такої
роботи взагалі?
Щоб розпочати розробку української версії ББК, або зробити переклад з російської мови, в першу чергу слід вирішити питання з авторським правом, тобто його придбати. Далі створити колектив науковців та практиків, які будуть розробляти ББК, враховуючи українські реалії. До перекладу необхідно залучити організацію, яка має сертифікат, адже ця робота вже дуже офіційного рівня.
У 1993 р. розпочато розробку аналогічного практичного посібника для систематизаторів Національною бібліотекою України імені В.І.Вернадського. Перше видання „Рубрикатор Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського. Таблиці територіальних типових ділень ” вийшов друком у 2004 р. У 2005р. вийшов „Рубрикатор Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського: Розділ „ К Технологія металів. Машинобудування. Приладобудування”. Гол. бібліотекар відділу каталогізації НПБ України О.Збанацька
Наталья НиколаевнаСубота,
27 Сiчня 11:33:03as-0-28.ar23-1s.kharkov.ukrtel.net
Скажите, пожалуйста, где можна познакомиться с разработаным вашими специалистами
украиноязычным универсальным "Інформаційно-пошуковим тезаурусом"? И как его преобрести?
Спасибо!
Познайомитись з Інформаційно-пошуковим тезаурусом Ви можете в Харківській ОУНБ або Державній науковій бібліотеці ім.. В. Короленка. Придбати перше видання вже неможливо, проте у цьому році має вийти друге видання, доповнене та доопрацьоване. Слідкуйте за анонсами на сайті.
МиколаЧетвер, 25 Сiчня 17:24:4958-221-124-91.pool.ukrtel.net
В зв'язку з приходом у сільські бібліотеки все більшої кількості неспеціалістів
необхідний Довідник бібліотекаря. Коли він з'явиться?
Згідно Рекомендацій міжнародної наукової конференції "Професійний імідж бібліотекаря інформаційного суспільства", що була проведена Національною бібліотекою України імені В.І.Вернадського (8-10 жовтня 2002 р. ) мала бути здійснена підготовка "Довідника бібліотекаря" для спеціалістів-практиків у традиційній та електронній формах.
Сьогодні ми працюємо над виданнями „Абонемент: складові діяльності” та „Читальний зал: складові діяльності”. Випуск цих видань дещо затримується у зв’язку з прийняттям нових форм статистичного обліку.
Валентина ВасилівнаВiвторок, 23 Сiчня 16:06:44185-69-124-91.pool.ukrtel.net
Шановні колеги!Надішліть, будь ласка,розрахунки на надання платних послуг: пошук
інформації в інтернеті, сброс інформації на диск/дискету.Дякую
Розраховуючи вартість платних послуг слід враховувати багато чинників. Тому рекомендуємо звернути увагу на документ, який регламентує цю роботу. (Наказ)
ЛюдмилаСереда, 17 Сiчня 17:13:45194.44.194.88
Чи підлягають занесенню до сумарної книги брошури ДЗК Інформцентру з питань культури
і мистецтва НПБУ (безплатні) і чи має право відділ комплектування обласної бібліотеки
оцінювати їх і вказувати їхню вартість?
Брошури ДЗК Інформцентру з питань культури і мистецтва НПБУ беруться на облік Інформцентрами обласних бібліотек, у разі їх відсутності – відділами комплектування.
Порядок обліку цих видань регламентується правилами обліку брошур взагалі. Згідно з ДСТУ 3017-95 „Видання. Основні види. Терміни та визначення” за матеріальною конструкцією брошури відносяться до книжкових видань (п.7.1), які відповідно до нормативних актів Державного казначейства, зокрема, наказу від 10.12.99. № 14 „Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ”, обліковуються на субрахунку 112. Згідно з міждержавним стандартом „Библиотечная статистика”, брошури беруться на облік як окремі видання (п.4.1).
Оцінка брошур ДЗК здійснюється на підставі документів, якими регламентується оцінка видань, що надійшли без визначеної вартості, зокрема Законом України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.
Зав. відділу формування документних ресурсів Г.М.Перепелицина
ОленаСереда, 17 Сiчня 12:26:07Jazz.franko.lviv.ua
Прошу допогти в пошуку інформаціїї про формування та збереження фонду документів
на електронних носіях.Чи є стандарти зберігання аудіо та грамплатівок?Буду вдячна
за послугу
Згідно стандарту 7.20-2000 документи на електронних носіях формуються та обліковуються аналогічно традиційним документам. Питання зберігання регламентуються ГОСТами: 7.50-90 Консервация документов. Общие требования; 7.68-95 Фоно и видеодокументі. Общие технические требования к архивному хранению. і т.д. (див. перелік стандартів у розділі „Офіційна інформація”. Крім того, вже є підручники стосовно електронних бібліотек, зокрема Я.Л.Шрайберга.
Найбільш повні методичні рекомендації щодо збереження документів на електронних носіях представлені у посібнику «Основные правила хранения и использования библиотечных фондов, разработанных ИФЛА» (М.: Рудомино,1999, 72 стор.)
ЦБС для дорослихПонедiлок, 15 Сiчня 13:00:58dialup-56.sat.poltava.ua
Шановні колеги! Підскажіть будь-ласка. Яка повинна бути книгозабеспеченість в
публічних (масових)бібліотеках, та в вузівських бібліотеках - підручниками? Дякуємо.
Україна, на відміну від інших країн, не має чітко визначеної норми книгозабезпеченості для публічних бібліотек. Тому ця цифра коливається у діапазоні від 11,6 примірників (м. Київ) до 26,6 (Вінницька область). Середня ж забезпеченість по Україні становить 19,7 примірників на одного читача. Рекомендації ІФЛА пропонують 2-3 книжки на одного жителя.
Говорити щось про книгозабезпеченість вузівських бібліотек підручниками не можемо, зважаючи, що їх кількість має гарантувати інформаційне забезпечення учбового процесу. Зрозуміло, що і кількість їх залежить від акредитації вузу, кількості студентів, кафедр тощо.
НаталияПонедiлок, 15 Сiчня 12:21:46odmu.od.ua
Здравствуйте!Подскажите,пожалуйста, утвержден ли проект "Інструкція з обліку та
організації бібліотечних фондів України" - Проект від 22.07.04. Можно ли им руководствоваться?
Зараннее благодарна.
Проект Інструкції з обліку та організації бібліотечних фондів України від 22.07.04 вже безнадійно застарів, тому і не радимо ним користуватись. Краще використовуйте три бухгалтерських інструкції: „Типова інструкція про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ” та іншими. Новий проект Інструкції з обліку та організації бібліотечних фондів України зараз на узгодженні і має бути прийнятий десь у ІІ півріччі.
Задати запитання - заповніть поля і введіть запитання