Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


Библиотерапия: задачи, подходы, методики: Сб. статей / Сост. О.Л. Кабачек. - М. : БМЦ, 2001. - 128 с.: ил.- (Прилож. к журн."Шк. б-ка": "Проф. б-ка шк. библиотекаря")

В збірці надруковано матеріали семінару, який відбувся на базі РДБ для дітей 17-18 листопада 1999р. "Бібліотеки - як середовище розвитку та терапевтичного впливу: бібліотерапія в дитячій бібліотеці."

Питанням історії бібліотерапії, різним аспектам і механізмам бібліотерапевтичної діяльності присвячені виступи культурологів, психологів, соціологів, библіотекарів та педагогів. Зокрема, подаються рекомендації, як організувати бібліотерапевтичний процес (підбір книг, або провести бесіду про прочитане), щоб вплив книги на читача став більш активним; розглядаються варіанти бібліотерапії, пов'язані з літературними жанрами: сміхотерапія, казкотерапія, терапія філософською літературою. Аналізуються терапевтичні можливості жанрів "романтичної фантастики," бойовиків, трилерів, "дамського роману."


Дрешер Ю.Н.
Библиотерапия: Учеб.- метод. пособие. - Казань: Медицина, 2000. - 52 с.

Дане видання з бібліотерапії (лікування читанням) зацікавить бібліотечних працівників, які обізнані з лікувальними можливостями книги.

Автор розкриває сучасний зміст поняття бібліотерапії, ії завдання, форми, види, основні методи. Подає практичні рекомендації щодо роботи з різними категоріями читачів (пацієнтів). У додатку подаються списки художньої літератури, яка рекомендується для проведення бібліотерапевтичних занять.


Езова С.А.
Грани библиотечного общения: Учеб.-метод. пособие. - М.: ИПО "Профиздат", 2002.- 160 с. - (Сер. "Совр. б-ка" - Вып.25)

Не секрет, що на відділи обслуговування приходиться левова доля спілкування з читачами. Як зробити його, бібліотечне спілкування більш професійним? Без знання психології в наш час цього не досягти.

С.А.Єзова - автор нового посібника, починає викладення матеріалу з трансакційного аналізу відомого психолога Е.Берна, за допомогою схем викладаються і обігруються ситуації спілкування "бібліотекар-читач," чим поліпшується сприйняття матеріалу.

У додатках: рекомендації щодо проведення "Тематичної екскурсії читачів", "Мандрівки до етикету," ділової гри "Діалог в масовій бібліотеці",та "Список літератури для поглибленого вивчення проблематики книги."


Земсков А.И., Шрайберг Я.Л.
Электронные библиотеки: Учеб. пособие для студентов ун-тов и вузов культуры и искусств и др. учеб. заведений / А.И.Земсков, Я.Л.Шрайберг.-М.,2001.- 72 с.- Библиогр.: 34 назв.

Електронна бібліотека - це продукт розвитку сучасних комп'ютерних технологій обробки інформації, передачі даних та створення глобальної комунікаційної мережі. Вперше розроблено вузівський посібник до нового курсу "Електронні бібліотеки " за спеціальністю "Комп'ютерні технології в бібліотечних та інформаційних системах."

Про типологію електронних документів, види елекронних ресурсів, технічні характеристики носіїв інформації, історію та методику створення електронних бібліотек йдеться у даному виданні..

Як впливає ЕБ на суспільство, як навчити бібліотечних працівників та користувачів роботі з ЕБ, та про навчання за допомогою ЕБ розповідають автори підручника. Надаються приклади вже існуючих та працюючих проектів формування електронних колекцій і створення ЕБ.


Митрофанова С.В.
Учет библиотечных фондов: Метод. пособие.- М.:ИПО Профиздат, 2001.- 160 с. - (Сер."Совр. б-ка" - Вып. 21)

С.В.Митрофанова - провідний науковий співробітник РДБ, фахівець з обліку фондів, автор нового методичного посібника.

В розділі "Нормативно-правове забезпечення обліку бібліотечних фондів" зібрані закони РФ з організації бібліотечних фондів та"Національна програма збереження бібліотечних фондів."

Бібліотека - це організація, основна діяльність якої фінансується за рахунок бюджетних та позабюджетних засобів. Фінансова діяльність для бібліотек системи Міністерства культури визначається Положенням про основи господарської діяльності і фінансування організацій культури і мистецтв та ін. нормативними актами з організації бухгалтерського обліку. Читач знайде методичні рекомендації з організації та ведення обліку документів в бібліотеці.


Справочник библиографа / Науч. ред. А.Н.Ванеев, В.А. Минкина.- СПб.: Профессия, 2002.- 528 с. - ( Сер. "Библиотека")

Презентуємо бібліотечній спільноті перший довідник для бібліографа, що відображає всі основні процеси бібліографування та бібліографічного обслуговування: інформаційні ресурси, документальні потоки, місце платних і безоплатних послуг в діяльності бібліографів, створення бібліографічної продукції, управління бібліографічною роботою в бібліотеці, бібліографічні дослідження.

Матеріал викладено в легкій, зрозумілій, доступній формі, таблиці полегшують сприйняття матеріалу. Предметний покажчик допомагає орієнтуватися в матеріалі довідника.

Читач знайде багато цікавих визначень нових понять, таких як "Дайджест" та "Досьє," перелік маркерів для складання анотацій, рефератів та ін.


Стандарты по библиотечному делу: Сб. / Сост.: Т.В.Захарчук и др.- СПб.: Изд-во "Профессия", 2000. - 512 с. - ( Сер. "Библиотека")

Стандартизація бібліотечно-бібліографічної діяльності РФ - нормативна база, яка налічує 55 ДСТу, до збірки увійшли 18 з тих, що найчастіше використовуються. На жаль, тільки три з них, а саме:

  • ГОСТ 7.12-93"СИБИД. Библиографическая запись.Сокращение слов на русском языке. Общие требования";
  • ГОСТ 7.55-99 "СИБИД. Основные положения";
  • ГОСТ 7.70-96 "СИБИД. Описание баз данных и машиночитаемых информационных массивов. Состав и обозначение характеристик "; - чинні в Україні.

Алфавітно-предметний покажчик представляє зміст стандартів у формі предметних рубрик, біля кожної стоїть номер відповідного ДСТу і конкретна позиція в ньому.


Суслова И.М.
Менеджер библиотеки : Требования к профессии и личности : Учеб. пособие для вузов и колледжей культуры и искусств. - 2-е изд., дораб. и доп. - М.: Изд-во МГУКИ, ИПО Профиздат, 2001. - 144 с. - (Сер. "Совр. б-ка")

Організатор, психолог, друг, вчитель, людина, яка вміє слухати інших,- таким одночасно має бути менеджер.

Новий учбово-методичний посібник розкриває ідеї менеджменту щодо організації управлінської діяльності сучасного керівника бібліотеки. Показані ділові контакти бібліоменеджера: наради, бесіди, переговори, ділове листування, етика ділових відносин і,навіть, дайджест за матеріалами сучасної ділової літератури стосовно одягу менеджера. Досліджується бібліотечний колектив: його особливості, психологія конфлітів та вміння управляти стресами, характеристика формальних і неформальних груп. Сприйняття матеріалу посібника полегшують таблиці та тести.


Терешин В.И.
Библиотечный фонд : Учеб. пособие.- М.:Изд.-во МГУКИ, 2001. - 176 с.- (Сер." Совр. б-ка"- Вып. 4)

В посібнику викладені загальні принципи формування бібліотечного фонду,- процесу, єдиного для всіх бібліотек, але в кожній з них набуває своїх особливостей, обумовлених:

  • видом документів, їх призначенням, особливостями поліграфічного виконання та розповсюдження;
  • типом бібліотеки, її функціями, структурой, вимогами до складу фонду, його комплектуванню і організації.

Кожному виду документів і кожному типу бібліотеки відповідають свої система фондів і методика іх формування. В кінці кожного розділу розміщені контрольні запитання, спрйняття матеріалу полегшують таблиці. У додатках - "Фасетно-блочна схема класифікації документів."


Швецова-Водка Г.М.
Документ і книга в системі соціальних комунікацій / Рівнен. Держ. гуманітар. ун-т.- Рівне, 2001.- 438 с.: іл.

Г.М.Швецова-Водка, фахівець з питань документознавства та книгознавства, розглядає в монографії поняття "документ" і "книга" як в історичному аспекті, так і з погляду теорії соціальних комунікацій, дає визначення об'єкту бібліографії. Цікаво подано матеріал по типології книги, вивчаються такі питання: класифікація (систематизація) книг творів друку, видань літератури; типологічна характеристика окремих видів (типів) літератури, видань.

Кожний розділ книги містить малюнки (схеми) і таблиці, що пояснюють зміст основного тексту. У дослідженні враховувалось широке коло наукових публікацій з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, документознавства та інших суміжних дисциплін.

back | top
назад | на початок Design