Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


Алешин Л.И.
Автоматизация в библиотеке: В 2-х ч.- М. : Изд-во МГУКИ, 2001.

Часто зазнають невдачі спроби впровадження автоматизації в бібліотеках через відсутність необхідних знань в цій галузі. Книга адресована бібліотечним фахівцям, які бажають отримати відповіді на питання: як і які новітні інформаційні технології належить використовувати в бібліотечно-бібліографічній діяльності, з чого ж почати автоматизацію в бібліотеці?


Башун О. І.
Вплив маркетингу і фандрейзингу на трансформацію бібліотек / Наук. ред. В.С.Білецький, докт. техн. наук. - Донецьк: УК Центр, 1999. -204 с.

В монографії подано методику проведення маркетингових досліджень. Читач познайомиться з новою бібліотечною спеціальністю - маркетолог для бібліотек, зустріне такий термін як альтернативне фінансування та розгляне етапи його впровадження: ідентифікацію, стратегію, розвиток, клопотання, опікунство. Цікаву інформацію про платні та безоплатні послуги фахівець знайде у додатках.


Библиотечний менеджмент: Дидакт.пособие для вузов и колледжей культуры и искусств /Под.общ.ред. В.К.Клюева и И.М.Сусловой.- М.: ПО"Профиздат": "Изд-во МГУКИ ", 2001.- 208 с. (Сер."Соврем.б-ка"; Вып.18)

Висококваліфіковані фахівці бібліотечної справи професори В.К.Клюєв та І.М.Суслова - автори посібника сподіваються, що їх праця допоможе оволодіти бібліотечним працівникам системою знань і методів управлінської діяльності та комплексно підійти до питань бібліотечного менеджменту у повсякденній практичній діяльності. Пізнавальний інтерес представляють схеми з коментарями, таблиці, формули та методики, які вже застосовуються в роботі деяких бібліотек. Практичні завдання, ситуаційні задачі, тематичні і комплексні тести, питання для самоконтролю - всі ці матеріали можуть бути використані для самоосвіти бібліотечних працівників.


World Wide Web: Стратегия эффективного поиска: Справочник для библиотек /Рос.нац. б-ка; Cост.: И.С. Галеева и др.- СПб.: РНБ, 2001.-208с.

В довіднику дана характеристика майже всіх засобів інформації, приведені загальні дані про обсяг і глибину пошукових масивів, роз'яснюються особливості простого і розширеного пошуку.
Посібник об'єднує довідкові та методичні матеріали по роботі з основними інформаційно-пошуковими системами, каталогами, базами даних і порталами в Інтернет. Графічна інформація полегшує сприйняття і робить матеріал більш наочним. Довідник доповнений кількома путівниками по ресурсам Інтернет.


Клюев В.К., Ястребова Е.М.
Маркетинговая ориентация библиотечно-информационной деятельности: (Маркетинг в системе управления библиотекой): Учеб. пособие. - 2-е изд., дораб. и доп. /М-во культуры РФ; МГУКИ. - М.: ИПО Профиздат, 2001.- 144 с. - Библиогр.: 157 назв.

Посібник розкриває сутність прикладного бібліотечного маркетингу, зміст, стратегію і тактику маркетингового управління сучасною бібліотекою; дає аналіз зарубіжного досвіду маркетингової орієнтації бібліотечно-інформаційної діяльності. Текст ілюстровано схемами і малюнками. Читач знайде у додатку "Положення про відділ бібліотечного маркетингу та іноваційно-методичної роботи ЦБС "Кунцево " (м.Москва); "Словник фахових термінів".


Краєзнавча діяльність бібліотек : Методичний посібник / Держ. іст. б-ка України; Підгот. В.П.Кисельова та ін. - К., 2002. - 208 с.

Методичні аспекти краєзнавчої діяльності бібліотек вперше висвітлюються на сторінках посібника на основі досвіду обласних наукових бібліотек. Методичний посібник складається з шести розділів, присвячених головним складовим краєзнавчої діяльності бібліотек. В кінці кожного розділу читач знайде списки використаної і рекомендованої літератури, а в розділі "Застосування нових інформаційних технологій" вперше зустріне "Тематичний рубрикатор для електронної каталогізації краєзнавчих матеріалів".


Михнова И.Б.
Библиотека как информационный центр для населения: проблемы и их решения: Практическое пособие. - М.: Либерия, 2000. - 128 с. - [Альманах "Приложение к журналу "Библиотека"]

В книзі кандидата пед.наук І.Б.Михнової розглядаються деякі аспекти діяльності бібліотек Росії та зарубіжжя, визначаються десять ознак, які характеризують бібліотеку як інформаційний центр. Автором надаються практичні поради щодо перетворення масової бібліотеки в місцевий інформаційний центр для задоволення потреб населення в інформації. Розглядається інноваційна діяльність та складні проблеми, пов'язані з прийняттям управлінських рішень


Нет села без библиотеки: Сб. материалов /Сост. Н.В. Бубекина. - М.: БМЦ, 2001.-128с. - ( Прилож. к журн. "Шк. б-ка": "Проф. б-ка шк. библиотекаря").

Збірка містить матеріали, що розкривають роль і місце сільських бібліотек в сучасному суспільстві.Виступи сільських бібліотекарів, голів адміністрацій, їх заступників, начальників відділів культури на нарадах і семінарах сільських бібліотекарів, що відбулися в 2000 і 2001 рр., даються з акцентом або на цікавий досвід, або на сформовану активну позицію.
У розділі "Деякі методичні рекомендації" представлено організаційно-регламентуюча документація бібліотек, Рекомендації першого з"їзду сільських бібліотекарів, Рекомендації за результатами парламентських слухань "Про бібліотечне обслуговування населення Росії", примірні положення про бібліотеку загальноосвітнього закладу та земську бібліотеку, розглядаються основні моменти організації роботи в бібліотеках села.


Справочник библиотекаря / Науч. ред. А.Н.Ванеев, В.А.Минкина.- 2-е изд., испр. и доп. - СПб.,"Профессия", 2001.- 448 с. - (Сер."Библиотека")

Авторський колектив, представлений фахівцями Російської національної бібліотеки, Державного університету культури і мистецтв Санкт-Петербургу, визначив тенденції розвитку публічних (масових) бібліотек Росії і проблеми їх діяльності. Спеціальні розділи довідника присвячені маркетингу та економіці бібліотечної справи, процесам управління.
Користування довідником полегшує довідковий апарат, кожний розділ якого супроводжується списком літератури, у додатках - "Перелік адрес електронної пошти та WEB-серверів федеральних бібліотек та центральних бібліотек суб'єктів РФ."


Сукиасян Э.Р.
Библиотечные каталоги: Метод. материалы.- М.:ИПО Профиздат, 2001.-192с.

Книга сполучає довідкові та учбові функції і відрізняється стилістикою: текст наповнений стандартизованими визначеннями, фактами, нормативними даними, цифрами, біографічними довідками, історичними відомостями. В додатках читач познайомиться с хронологічними таблицями, списком стандартів та алфавітним показником стандартизованих термінів (до кожного терміну додається номер стандарту).


Суслова И.М., Манилова Т.П.
Управленческий учет в библиотеке:( Библиотечная cтатистика: современное состояние, проблемы : Учеб.пособие.- 2-е изд. -М.: Изд-во МГУКИ, ИПО Профиздат, 2000.-128 с.

Статистика з нудного заняття трансформувалась в престижний та необхідний вид управлінської діяльності. Посібник має на меті допомогти керівникам і органам управління бібліотечною справою у створенні механізму управлінського обліку, в опануванні прийомів та методів облікової і статистичної роботи в межах діючої інформаційної системи. Нормативному підходу щодо організації мережі муніципальних бібліотек у зв'язку з переходом на місцеве самоврядування присвячено цілий розділ. Цікава інформація щодо діяльності бібліотек Росії пропонується до перегляду у таблицях .


Уэйнганд Д. Э.
Управление современной публичной библиотекой: стратегия развития: Пер з англ. - М.: Рудомино, 1997. - 224с.

У книзі досліджуються проблеми управління публічною бібліотекою на сучасному етапі, яке починається з визначення її місії. Розглядаються питання планування, організації ефективної роботи публічної бібліотеки, використання стратегїї маркетингу, управління технологією в інтересах користувачів, пошуку "свого" читача. Кожен розділ закінчується сценарієм-тренінгом практичного змісту. Рекомендовано як практичний посібник для персоналу публічних бібліотек.

back | top
назад | на початок Design