Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


Библиотечное дело – ХХI: Науч. - практ. сб. / Рос. Гос. б-ка; Науч. ред. И.И. Ганницкая. – М., 2002. – Вып.1. – 292с. (Прилож. к журн. ”Библиотековедение”).

На сторінках першого випуску друкуються матеріали всеросійської науково-практичної конференції “Національні бібліотеки суб'єктів РФ: координація та взаємодія,” (2001р., м Іжевськ). На конференції розглядались проблеми функціонування національних бібліотек, їх роль у відродженні національних культур народів РФ, правове забезпечення їх розвитку, взаємодії федеральних і національних бібліотек.
У випуску також подаються матеріали про місце шкільної бібліотеки в освітньому просторі регіону, взаємодію бібліотеки і школи, основні напрями інноваційної діяльності бібліотек регіону, профілювання і спеціалізацію бібліотек.
В останньому розділі представлено документ “Положення про відділ бібліотечного маркетингу,” що визначає стратегію і тактику діяльності відділу, ЦБС.


*Библиотечное дело – ХХI: Науч.- практ. сб. / Рос. Гос. б-ка; Науч. ред. Н.И.Хахалева – М., 2002. – Вып.2. – 263с. - (Прил. к журн. ”Библиотековедение”).

“Формування розподіленого депозитарного фонду”; “Формування репозитарного фонду” та “Перерозподіл документів, що виключено з бібліотечних фондів,”- за цими темами представлені матеріали конференції, що проходила у вересні 2001р. у РДБ, і була присвячена стратегії комплектування документів бібліотечно-інформаційного фонду.
Питанням бібліотечної освіти, пошуково-дослідницькій діяльності бібліотек, діяльності дитячих бібліотек, екологічного виховання присвячені статті другого розділу. У додатках пропонується цікавий матеріал з досвіду роботи дитячих бібліотек. Про нові підходи у методичній допомозі бібліотекам освітніх закладів, досвід організації роботи творчих об'єднань учнівської молоді на базі бібліотек публікуються статті другого тематичного блоку.
Систематизований список “Словники мови російських письменників (1922-2001рр.)” Включені до списки словники мови таких відомих авторів як А.Ахматової, О.Блока, Й.Бродського, М.Гоголя, М.Горького, М.Достоєвського, С.Єсєніна, В.Маяковського, В.Набокова, Б.Пастернака, О.Пушкіна.


*Библиотечное дело – ХХI: Науч.-практ. сб. / Рос. Гос. б-ка; Науч. ред. Н.А. Швыркина. – М., 2002. – Вып.3. – 272с. - (Прил. к журн. ”Библиотековедение”).

У третьому випуску друкуються матеріали “круглого столу” (лютий 2002, РДБ). Статті присвячені вдосконаленню структури бібліотечної статистики, розвитку системи і форм статистичної звітності різних рівнів. Відомі фахівці бібліотечної справи М.Я.Дворкіна та С.В.Мітрофанова коментують новий стандарт ГОСТ 7.20-2000 ”CИБИД. Библиотечная статистика.”
Корисним буде переглянути список літератури ”Бібліотечна статистика,” що містить російські та зарубіжні видання.
Публікація методичних рекомендацій з розробки нормативно-планових бібліотечних документів, статті про соціально-психологічну адаптацію бібліотекарів до сьогодення та інформаційно-правову підтримку бібліотеками малого та середнього бізнесу привернуть увагу як теоретиків бібліотечної справи, так і бібліотекарів – практиків.


*Блюменау Д.И.
Информационный анализ / синтез для формирования вторичного потока документов: Учеб-практич. пособие. – СПб.: Профессия, 2002. – 240 с. – (Сер. ”Специалист.

Аналітико-синтетична обробка (“згортання”) інформації як самостійна операція притаманна як інформаційній діяльності, так і інформаційному обслуговуванню.
Серед видів аналітико-синтетичної обробки інформації детально викладаються індексування, інформаційно-пошукові мови алфавітно-предметних рубрик, бібліографічних описів. Питанню автоматизації процесу індексування в різних інформаційно - пошукових системах присвячено декілька розділів.
Цікаво викладено матеріал з анотування та реферування, оглядово - аналітичної діяльності, характеристики тексту та його згортання. Посібник для самоосвіти - квазіхрестоматія, як її створити за етапами розповідає автор посібника.


*Домашняя библиотека / Крейденко В.С., Гордулакова Г.Ф., Петрицкий В.А. и др.; Под общ. науч. ред. проф. А.Н. Ванеева. – СПб.: Профессия, 2002. – 320 с., ил. – ( Сер. ”Б-ка”).

Домашня бібліотека… З чого розпочати? Як збирати домашню книжкову колекцію? Де придбати літературу? Які особливості роботи з книгою, журналом та ін.? Як зберегти вирізки, ксерокопії, препринти?
У новому довіднику є поради та відповіді на ці та ін. питання по роботі з книгою, часописом, газетою.
Маєте можливість користуватись Інтернетом? У додатках - електронні адреси деяких електронних бібліотек та літературно-художніх журналів.
Якщо Ви займаєтесь складанням генеалогічного дерева, на сторінках довідника є інформація й для Вас, а саме – російські генеалогічні ресурси в Інтернеті.
У вигляді таблиці представлені відомості про деякі приватні колекції у великих бібліотеках Росії.


*Клюев В.К.
Правовая основа деятельности библиотеки: Учеб-практ. пособие / М-во культуры РФ; Моск. гос. ун-т культуры и искусств; Междунар. Акад. информатизации; Отд. библиотековедения. – М.: Ипо Профиздат; Изд-во МГУК, 2002. – 96с. ( Сер. “Cовр. б-ка.”- Вып.11).

Відомий фахівець бібліотечної справи В.К.Клюєв досліджує питання бібліотечного права. Результатом став навчально - практичний посібник, у якому з'ясовуються питання правового регулювання бібліотечно-інформаційної діяльності Росії. Розглядаються основні аспекти правових відносин в сучасній бібліотеці, аналізується нормативно-правова бібліотечна документація.
Посібник містить розгорнутий рекомендаційний покажчик правових і літературних джерел та адаптований короткий словник спеціальних термінів.


*Полл Р.
Измерение качества работы: Международное руководство по измерению эффективности работы университетских и других научных библиотек / Полл Р., Бокхорст П.; Пер. с англ. Н.В. Соколовой; Под ред. О.Ю. Устинова. – М.: Логос, 2002. – 152 с.

Міжнародне керівництво з вимірювання ефективності діяльності в наукових бібліотеках, запропоноване ІФЛА, розглядається з позицій користувача, тобто, ефективності діяльності бібліотеки з точки зору надання послуг.
Кожна бібліотека має визначитись з місією та завданнями своєї діяльності.
В керівництві представлені і детально розкриваються індикатори ефективності діяльності бібліотеки за схемою: назва, визначення, цілі, методи, інтерпретація і можливі рішення, додаткова література англ. мовою.
Індикатори можуть бути застосовані в різних країнах, як індустріальних так і країн, що розвиваються.
У додатках надається обширна бібліографія стосовно вимірювання ефективності діяльності.


*Социологические исследования в библиотеках: Практ. пособие. / Васильев И.Г. Илле М.Е., Равинский Д.К. – СПб.: Профессия, 2002. - 176 с. – (Сер. «Биб. практикум»).

Соціологічні дослідження в бібліотеках – незамінне джерело інформації, що дозволяє визначити і врахувати освітні, інформаційні, культурні потреби населення, привернути увагу до роботи бібліотеки органів місцевого самоврядування та управління, спонсорів та ін.
В посібнику розглядаються питання методології соціологічних досліджень в галузі бібліотечної справи, викладаються теоретичний та емпіричний етапи програми соціологічного дослідження, детально описується організація досліджень.
Матеріали, викладені в посібнику, є доступними для використання в бібліотечній практиці.
У додатках - “Глосарій” та зразки анкет.


* Управление библиотекой: Учеб. - практ. пособие. / Аверьянов А.С., Ванеев В.Г., Гореев В.Г. и др. – СПб.: Профессия, 2002. – 302 с. – (Сер. “Б-ка”).

В навчальному посібнику розглядаються сучасні теоретичні питання управління бібліотекою: його сутність, функції та методи, показана роль маркетингу в управлінських процесах.
Детально аналізуються професійні вимоги до керівника бібліотеки, професіограма керівного складу бібліотек розміщена у додатках.
Подаються основні методичні та організаційні питання практики бібліотечного управління.
Кожний розділ має список рекомендованої літератури.


*Функтикова С.П.
Православные библиотеки: Прошлое и настоящее.: Учеб. пособие - Изд. 2-е, доп. и перераб. – М.: Изд-во МГУКИ, 2002. – 256 с. - (Сер.”Совр. б-ка; Вып.23”).

Діяльність православної церкви є багатогранною щодо організації бібліотек різних рівнів та ступенів доступності для православного народу.
В навчальному посібнику розглядаються різні види православних бібліотек від зародження (XI ст.) до нашого часу: історичні етапи розвитку, склад їх фондів, організаційно-технологічні прийоми та методи роботи.
Велика кількість документів у списку використаної літератури показує як періодичні видання, так і ін. друковані документи за темою посібника.
Організаційно-методичні документи, що розміщені у додатках, будуть корисними як студентам, так і фахівцям при створені фондів православної літератури публічних та храмових (церковних) бібліотек.
Змістовний алфавітно-предметний покажчик уточнює типи і види богословської літератури, ієрархію чинів православної церкви та деякі поняття, що необхідні для кращого розуміння змісту.

back | top
назад | на початок Design