Розділи сайту
Мастрід
Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі
|
Статті з зарубіжних фахових періодичних видань
4 квартал, 2017 р.
Статті з зарубіжної періодики, що надійшла до ВДІМ
-
Barrionuevo, Miguel Duarte.
New strategies in library services organization: consortia university libraries in Spain / Miguel Duarte Barrionuevo // Information Technology and Libraries. – 2017 – Vol.19, N 2. – P. 95-102
Нові політичні, економічні та технологічні досягнення, а також зростання інформаційних ринків створили основу для створення бібліотечних консорціумів. Автор описує процес організації університетських бібліотек різних регіонів Іспанії у бібліотечні консорціуми
-
Benjes-Small, Candice, Miller, Rebecca K. The hats we wear / Candice Benjes-Small, Rebecca K. Miller // American Libraries – 2017. – Vol. 48, # 11/12. – P. 46-49.
Характеризуючи сьогоднішнього бібліотечного фахівця навчального закладу, автори статті наголошують на зростанні значення його навчальної функції, звертають увагу на різноплановість його роботи. Сучасний бібліотекар повинен вміти працювати в команді, навчаючи інших, повинен постійно вчитися сам і бути готовим до розробки і втілення найрізноманітніших проектів
Diet, Jürgen.
Zwischen musikalischen Kostbarkeiten und digitaler Musikwissenschaft: ein aktuelles Porträt der Musikabteilung der Bayerischen Staatsbibliothek / Jürgen Diet // Bibliotheksforum Bayern. – 2017. – Heft 02,11. Jahrgang, Mai. – S. 82-85.
Автор статті розповідає про музичні відділи чотирьох баварських бібліотек Німеччини: їх історію, фонди, мету і форми роботи. Відділи надають місце для зустрічей всім, хто має відношення до музики або цікавиться нею, а професійний персонал пропонує компетентну підтримку музикантам, музичним критикам і любителям музики
-
Dobson, Victoria, McNaught, Alistair.
Crowdsourcing e-book accessibility information and the impact on staff development / Victoria Dobson, Alistair McNaught // The UKSG Journal. – 2017. – 30(2). – P.61-70.
Для людей, що мають проблеми з використанням друкованих матеріалів, електронні книги володіють величезним потенціалом для усунення бар'єрів у доступі до інформації. Проте з різних причин не всі електронні книги є однаково доступними. Для визначення рівня доступності електронних книг, групою фахівців, до якої увійшли бібліотекарі та спеціалісти з роботи з інвалідами у вищих навчальних закладах Великої Британії, було здійснено спеціальний аудит. Під час дослідження було проаналізовано 275 електронних книг від 65 видавництв на 44 різних платформах. Проведений аудит може слугувати базою для бібліотекарів та постачальників електронних книг для обговорення доступності видань та здійснення необхідних коригувань. Більшість аудиторів-добровольців мали обмежену практику з користування е-книжками, тому одним із завдань дослідження було розширення знань і навичок бібліотекарів. З досвіду бібліотек США
-
Eberhart, George M.
Hurricanes Harvey and Irma: assistance for libraries still needed / George M. Eberhart // American Libraries – 2017. – Vol. 48, # 11/12. – P. 20-22.
Загальний огляд стану бібліотек США (публічних, академічних, шкільних) та музейних закладів після руйнувань, заподіяних ураганами Гарві та Ірма (2017). Автор розповідає про допомогу, яку надають бібліотекам та музеям різні громадські організації, про створення спеціального фонду благодійних внесків, що йдуть на подолання руйнувань і відновлення роботи закладів .
-
Ford, Anne.
Finding friends, learning leadership: in this junior high library, everyone is accepted / Anne Ford // American Libraries – 2017. – Vol. 48, # 11/12. – P. 26-27.
Розповідь про роботу американської шкільної бібліотеки, бібліотекар якої поставила собі за мету не просто надавати книги у користування і розвивати інтерес до читання, але сприяти розвитку у підлітків навиків спілкування, зробити бібліотеку місцем, цікавим для відвідування. З практичного досвіду
-
Ford, Anne.
Stop sexual harassment in your library: protecting librarians from inappropriate patrons / Anne Ford // American Libraries – 2017. – Vol. 48, # 11/12. – P. 16-17, 19.
До питання відносин бібліотекарів з проблемними користувачами. Бібліотекарі однієї з американських публічних бібліотек діляться своїм досвідом про те, як уникнути сексуальних домагань з боку користувачів.
-
Giordano, Tommaso.
Digital resource sharing and library consortia in Italy / Tommaso Giordano // Information Technology and Libraries. – 2017. – 19 (2). – P.84-89.
Міжбібліотечне співробітництво в Італії є досить недавньою і не дуже поширеною практикою. Увага до теми була викликана у 80-х роках проектом створення італійської бібліотечної мережі. Зовсім недавно, з новим поштовхом у застосуванні технологічних інновацій, відновився (і більш прагматичний) інтерес до співпраці в усіх бібліотечних секторах. Розподіл електронних ресурсів – це тема, що сьогодні найбільше цікавить бібліотеки університетів, де різні ініціативи спрямовані на створення консорціумів для придбання ліцензій та управління цифровими продуктами. У статті описано низку проектів, а також проаналізовано нові тенденції.
-
Häußler, Helena.
Wie steht es um die Informationskompetenz von Erwachsenen? Eine Auswertung der PIAAC-Studie / Helena Häußler // o-bib. Das offene Bibliotheksjournal. – 2017. – Bd. 4, Nr. 2. – S.72-82.
До недавнього часу навчання інформаційної грамотності в Німеччині стосувалося, переважно, учнівської молоді. В існуючих програмах з інформаційної грамотності дорослі розглядаються як маргінальна цільова група, тому про рівень їх інформаційної грамотності відомо мало. У статті наведено дані з дослідження інформаційної компетенції дорослого населення в Німеччині, яке було проведене за індикаторами інформаційної грамотності, розробленими на основі програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх».
-
Janes, Joseph.
Gathering in the clouds: libraries and cloud storage / Joseph Janes // American Libraries – 2017. – Vol. 48, # 11/12. – P. 30.
У статті автор розмірковує про деякі тонкощі використання бібліотеками новітньої хмарної технології, а саме: зберігання інформації у ”хмарі” та надання користувачам можливості доступу до неї.
-
Jian-Zhong (Joe) Zhou.
The Internet, the World Wide Web, Library Web Browsers, and Library Web Servers / Jian-Zhong (Joe) Zhou // Information Technology and Libraries. – 2017. – 19(1). – P.50-52.
У статті розглядається різниця між двома дуже знайомими, а часом і синонімічними термінами “Інтернет” і “Веб”. Автор пояснює взаємозв'язок між веб-протоколом HTTP та іншими протоколами високого рівня Інтернету, такими як Telnet та FTP, а також подає коротку історію розробки веб-сторінок. Далі в статті аналізується механізм, за допомогою якого веб-браузер (клієнт) "розмовляє" з веб-сервером в Інтернеті. В аналізі веб-ринку були використані два веб-джерела: опитування, проведене Бібліотеками університету Делавер для 122 членів Асоціації наукових бібліотек, та дані для всієї галузі веб-індустрії різних агентств веб-огляду.
-
Jingfeng Xia.
Using GIS to measure in-library book-use behavior / Jingfeng Xia // Information Technology and Libraries. 2017;23(4):184-191
Ця стаття – спроба перетворити геоінформаційні системи (ГІС) в аналітичний інструмент для вивчення зв'язку між висотою книжкових полиць та поведінкою читачів бібліотеки при виборі книг. Цей інструмент міститиме базу даних для зберігання інформації про книжкові ресурси та деякі карти ГІС з інформацією про книжкові полиці. Аналізуючи інформацію у базі даних, на картах відображаються різні частоти використання книг на різних книжкових полицях. Цей інструмент забезпечить чудовий засіб візуалізації, завдяки якому аналітики зможуть швидко оптимізувати просторовий розподіл книг, що є у фонді. Ця стаття показує, що читачі, як правило, беруть книги з книжкових полиць, які легко доступні людським очам і рукам, врахування таких нюансів може допомогти бібліотекарям в управлінні бібліотечними колекціями.
-
Johnson, Abby.
Leadership in librarianship / Abby Johnson// American Libraries. – 2017. – Vol. 48, # 9/10. – [2] p.
Стаття присвячена питанню кар’єрного розвитку бібліотечного фахівця. Авторка статті наголошує, що одним з ключових моментів, не залежно від займаної посади, є розвиток лідерських якостей.
Kamm-Schuberth, Rita, Fischer, Sonja.
Kommunale Bibliotheken: fast wie zu Hause, aber doch anders / Rita Kamm-Schuberth, Sonja Fischer // Bibliotheksforum Bayern. – 2017. – Heft 02,11. Jahrgang, Mai. – S. 124-127.
Звіт, підготовлений співробітниками Нюрнберзькій міської бібліотеки в рамках проекту Erasmus + (програма Європейського Союзу, що підтримує проекти, партнерство, заходи та мобільність у сфері освіти і спорту), про відвідування публічних бібліотек іспанського міста Кордова. Автори розповідають про міську бібліотечну систему, технічне оснащення бібліотек, правила і практику бібліотечного обслуговування користувачів та роль бібліотеки в громадському житті м. Кордова.
-
Muller, Karen.
The librarian as educational leader / Karen Muller // American Libraries. – 2017. – Vol. 48, # 9/10. – [2] p.
Стаття містить огляд кількох книг, присвячених роботі шкільних бібліотекарів. Загалом, автор розповідає про діяльність Американської асоціації шкільних бібліотекарів (англ. American Association of School Librarians (AASL)) у контексті підвищення значимості ролі шкільних бібліотекарів, їх участі у навчальному і виховному процесах.
-
Munro, Karen.
Tactical urbanism: a new approach to your libraries’ work / Karen Munro // American Libraries. – 2017. – Vol. 48, # 9/10. – [3] p.
Тактичний урбанізм як форма модернізації повсякдення. Автор статті, проводячи паралелі між організацією міста та життям бібліотечної установи, приходить до висновку, що цю тактику – здійснення змін мінімальними засобами – доцільно застосовувати і у бібліотеці; головні рушійні сили – це ентузіазм, фантазія і бажання учасників.
-
Nadraga M.
Medizinische Universitätsbibliotheken in der Ukraine / M. Nadraga // GMS Medizin — Bibliothek — Information. – 2017. – Band 17, N 1-2. – [5] S.
У статті дається загальний огляд медичних бібліотек України, їх історії, завдань і цілей. Автор розповідає, що в наш час в Україні є 700 медичних бібліотек, з них 19 - бібліотеки при університетах. Серед поточних завдань медичних бібліотек виділено проведений в 2016 році контент-аналіз веб-ресурсів бібліотек медичних університетів, аналіз їх бібліотечних фондів і інші проекти бібліотек медичних університетів Києва, Одеси, Львова і Харкова. Підкреслено, що всі медичні бібліотеки країни є членами Української бібліотечної асоціації
-
Neumann, Marlene.
Stadtbibliothek Erlangen und Instagram / Marlene Neumann // Bibliotheksforum Bayern. – 2017. – Heft 02,11. Jahrgang, Mai. – S. 112-114.
Соціальні медіа є невід'ємною частиною життя багатьох людей. Дві третини всіх німецьких користувачів Інтернету подорожують в соціальних мережах. Загальна тенденція до образного представлення в соціальних мережах і все більш широке використання мобільного Інтернету складають основу зростаючої популярності Instagram, соціальної мережі для обміну та оцінки фотографій і коротких відеороликів (в 2012 році Instagram була придбана компанією Facebook). Автор статті докладно характеризує можливості Instagram, дає відповіді на питання: що відрізняє Instagram від інших платформ, таких як Facebook і Twitter. Яку роль може грати Instagram в медіа-комунікаційному образі бібліотеки? На прикладі міської публічної бібліотеки м. Ерланген (Німеччина) демонструється, як можна бібліотеці домогтися успіхів в Instagram. Проект бібліотеки #ErlangenShots, міський фотоконкурс з подальшим проведенням виставки в міській бібліотеці, ілюструє, що бібліотеки можуть відігравати активну роль в об'єднанні населення міста, як у віртуальному світі, так і у реальному.
-
Ng, Cynthia, Schofield, Michael.
A practical starter guide on developing accessible websites / Cynthia Ng, Michael Schofield // Code4Lib Journal. – 2017. – Issue 37. – [18] p.
В інформаційному та бібліотечному середовищі точаться дискусії з приводу доступності онлайн-контенту та послуг, які надаються бібліотеками та державними установами. Опубліковано багато статей, які стосуються питань законодавства, загальних переваг, а також можливостей для розширення доступності веб-сторінок (наприклад, Аlt теги, які дозволяють описувати зображення або графічний файл, коли графіка з якоїсь причини не може бути завантажена) і т. д. Однак проблеми, які обговорюються в цих статтях, як правило, не стосуються специфіки роботи бібліотечних веб-служб. Ця стаття покликана заповнити цей вакуум і надати практичні поради і рекомендації.
-
Verónica Gauchi.
Estudio de los métodos de investigación y técnicas de recolección de datos utilizadas en bibliotecología y ciencia de la información / Verónica Gauchi Risso // Revista española de Documentación Científica – 2017. - Vol 40, No 2. – P. 1-13.
Автор аналізує методи дослідження та технологію збору даних, що використовуються в бібліотечній та інформаційній науці. За твердженням автора, методи дослідження з часом змінювалися, а сприйняття адекватності різних досліджень значною мірою пов'язане з типом досліджень (дослідний, описовий, кореляційний або пояснювальний).
-
Sanetra, Krystyna.
NUKAT – koncentrator metadanych dla użytkownika i bibliotekarza / Krystyna Sanetra // Biuletyn EBIB. – 2017. – Nr. 4 (174). – [11] s.
Мета цієї статті – презентувати польську базу даних NUKAT як центр збору метаданих, побудовану шляхом ефективної співпраці бібліотек, а також розглянути модель, в якій вона створена. База даних NUKAT – це єдиний каталог наукових бібліотек Польщі. Автор розповідає, що представлені в NUKAT метадані майже повністю відображають усю польську друковану продукцію, а об'єднані в окремий хаб метадані дозволяють отримати доступ до цифрових об'єктів. На завершення, автор також висловлює сподівання на подальший успішний розвиток презентованої бази даних.
-
Bedi, Shailoo, Webb, Jehaya.
Through the students’ lens: photographic methods for research in library spaces/ Shailoo Bedi, Jehaya Webb // Evidence Based Library and Information Practice. – 2017. – Vol.12, № 2. – P.15-35.
У статті описані результати дослідження, проведеного у двох академічних бібліотеках США. Метою дослідження було з'ясування раціональності організації бібліотечного простору з позиції користувачів бібліотеки. В ході дослідження були використані як традиційні методи анкетування, опитування, обговорення в фокус-групах, так і фотографічні методи
-
Beata.
WorldCat jako efekt ponad 45-letniej współpracy bibliotek / Beata Starosta // Biuletyn EBIB. – 2017. – Nr. 4 (174). – [10] s.
У статті описується міжнародний каталог WorldCat, який було створено в рамках OCLC у 1971 р. Польські бібліотеки надають свої записи до WorldCat через Національну бібліотеку Польщі (Biblioteka Narodowa) та єдиний каталог наукових бібліотек Польщі NUKAT. Бібліотека Вроцлавського політехнічного університету є членом OCLC і співпрацює з WorldCat з 2007 р. На її прикладі автор розповідає про особливості такої співпраці та її позитиви.
-
A tale of public libraries in Bulgaria, Poland, and Romania: the case of three Gates Foundation grants / Sandra Fried, Desislava Popova, Małgorzata Dąbrowska, and Marcel G. Chiranov // Library Trends. – 2014. – Vol. 63, # 2. – P. 127-143.
1. У статті розповідається про реалізацію проекту Б. і М. Гейтс ”Глобальні бібліотеки”, який охоплює 18 країн світу. Представники бібліотечної системи Болгарії, Польщі і Румунії розповідають про практичні заходи, реалізовані за надані в рамках проекту гранти.
-
Throgmorton, Kaitlin.
Open educational resources : redefining the role of school librarians / Kaitlin Throgmorton // American Libraries. – 2017. – Vol. 48, # 9/10. – [3] p.
Стаття стосується роботи шкільних бібліотекарів, яким, за сучасних умов, доводиться працювати не стільки з друкованими, скільки з електронними ресурсами. Автор підкреслює, що сучасний шкільний бібліотекар виступає більше як вчитель і наставник, що допомагає як учням, так і вчителям користуватися електронними цифровими матеріалами.
-
Walska-Golowska, Anna.
Nauczyciel bibliotekarz – mistrz zen czy coach? Praca z (niełatwym) użytkownikiem w bibliotece pedagogicznej / Anna Walska-Golowska // Biuletyn EBIB. – 2017. – Nr. 4 (174). – [16] s.
Стаття присвячена роботі бібліотечних працівників, що займаються обслуговуванням користувачів. Автор піднімає тему роботи бібліотекарів у педагогічних бібліотеках, зокрема, побудовою взаємовідносин між бібліотекарями-вчителями і користувачами з середовища шкільних вчителів.
Winkler, Bettina.
Facebook in der Bibliothek / Bettina Winkler // Bibliotheksforum Bayern. – 2017. - Heft 02,11. Jahrgang, Mai. – S. 108-111.
Останнім часом в Німеччині розгорнулася дискусія про необхідність активного представлення бібліотек у соціальних мережах, зокрема у Facebook. У цій статті автор намагається розробити алгоритм дій бібліотек у Facebook і дати деякі практичні поради та підказки щодо того, як розпочати таку роботу.
-
Zawrotniak, Czesława Joanna.
Czasopisma muzyczne jako obszar międzynarodowej współpracy bibliotek / Czesława Joanna Zawrotniak // Biuletyn EBIB. – 2017. – Nr. 4 (174). – [16] s.
Розповідь про створення міжнародних баз даних музичних періодичних видань. Автор дає стислий опис історії виникнення музичної періодики і розповідає про кілька міжнародних проектів, метою яких спершу було складання музичних бібліографій, а згодом і електронних повнотекстових баз даних світових музичних журналів. В останньому, зокрема, взяли участь музичні бібліотеки 20-ти країн світу, включаючи Польщу
Дата створення: 28/12/2017 × 09:27
Дата оновлення: 28/03/2019 × 12:00
Категорія:
Сторінка переглянута 3760 разів
Роздрукувати статтю
Коментарі до цієї статті
Актуальна інформація
Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.
Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.
Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.
| Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
Пошук
Голосування
|