Розділи сайту
Мастрід
Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі
|
Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 2 квартал, 2015 р.
Статті з зарубіжної періодики, що надійшла до ВДІМ
- Altenhöner, Reinhard. Innovation as a strategic choice at the Deutsche Nationalbibliothek / Reinhard Altenhöner, Ulrike Junger, Ute Schwens ; Reinhard Altenhöner, Ulrike Junger, Ute Schwens // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 195-201.
Розповідь про діяльність Німецької національної бібліотеки з налагодження роботи у новітньому цифровому інформаційному середовищі. Роботу із здійснення інновацій було розпочато з затвердження перспективного плану на 2013-2016 рр., в рамках якого передбачалися заходи з оцифрування колекції, створення електронних баз даних, надання віддаленого доступу і ін. Огляд загального стану та результатів проробленої роботи
- Bednarczyk, Dorota. Przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu (e-integracja) w Polsce / Dorota Bednarczyk // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [12] s.
Стаття присвячена проблемі електронної інтеграції польського суспільства: забезпечення якомога більшості частини громадян доступом до електронних засобів зв'язку (доступ до комп'ютерів та Інтернету). Автор розповідає про відповідні державні програми і законодавчі акти, а також окремо зупиняється на ролі бібліотек, зокрема публічних, у наданні доступу громадянам до електронних засобів зв'язку.
- Berthiaume, Guy. Bibliothèque et Archives nationales du Québec: convergence and the path of innovation / Guy Berthiaume, Pascale Ryan // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 182-185.
До питання конвергенції закладів культури. Розповідь про створення нової структури, до якої увійшли національні бібліотека і архів Квебеку та публічна бібліотека провінції (англ. Bibliothèque et Archives nationales du Québec [BAnQ]) у Канаді. Структура була створена у 2006 р. для об'єднання зусиль установ у забезпеченні користувачам новітніх послуг, зокрема, віртуальних.
- Caperon, Lizzie. Developing adaptable, efficient mobile library services: librarians as enablers / Lizzie Caperon // Ariadne. - 2015. - № 73. — [15] p.
Мобільні пристрої, такі як смартфони, айреди чи планшети стрімко поширюються в суспільстві і кардинально змінюють звичний шлях організації, отримання і поширення інформації. На думку автора статті, сучасній бібліотеці необхідно активно впроваджувати послуги мобільного зв'язку, максимально адаптуватися до останніх технологічних змін у сфері інформації, створювати нові привабливі мобільного зв'язку послуги, які відповідають потребам користувачів, наприклад, мобільні додатки для доступу до бібліотечних каталогів, текстові повідомлення користувачам з нагадуванням про терміни повернення книг, послуги чату, прокат мобільних пристроїв користувачам і багато іншого. У статті також описані результати дослідження потреб користувачів у мобільному бібліотечному обслуговуванні, яке було проведене в бібліотеці університету Лідс (Leeds University Library) Великої Британії.
- Chadaj, Anna. Zaistnieć w cyberprzestrzeni. Wystawy Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej / Anna Chadaj, Ewa Szaflarska // Biuletyn EBIB. - 2015. - № 1 (155). — [11] s.
Віртуальні виставки як одна з бібліотечних електронних послуг. Автори дають визначення віртуальної виставки, зазначаючи їх переваги над традиційними фізичними, та презентують виставки, розміщені на сайті Головної бібліотеки Гірничо-металургійної академії у Кракові. Також автори піднімають питання відсутності у Польщі єдиної бази з реєстрації доступних в Інтернеті віртуальних виставок.
- Cybulska, Daria. Refleksje nad współpracą Wikimedia Commons z Biblioteką Narodową Szkocji — studium przypadku / Daria Cybulska // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [6] s.
До питання професійного розвитку бібліотекарів. Огляд навчальних ініціатив, реалізованих в рамках Програми розвитку бібліотек у Польщі за підтримки фонду Білла і Мелінди Гейтс. Головну увагу автор приділяє плануванню і організації навчальних заходів: від бібліотечних семінарів з планування через курси для тренерів, інноваційні програми, такі як Лабіб або "інноваційної зони" і, нарешті, діяльність у сфері електронного навчання.
- Derfert-Wolf, Lidia. Data information literacy — umiejętność korzystania z danych / Lidia Derfert-Wolf // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [11] s.
Стаття присвячена питанню розвитку інформаційної грамотності бібліотечних фахівців, яка, з формуванням і використанням цифрових ресурсів, набуває все більшого значення. Автор формулює вимоги до компетентності осіб, що працюють з інформаційними базами, розповідає про форми освіти, визначає роль бібліотекарів академічних бібліотек у плануванні і проведенні занять з інформаційної грамотності.
- Dziel, Paweł. Działalność kulturalno-edukacyjna biblioteki akademickiego centrum kształcenia językowego / Paweł Dziel // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - №, № r. 2. — s. 30-37.
Розповідь про культурно-просвітницьку діяльність Центру вивчення іноземних мов бібліотеки Щецинського університету. Автор описує велике різноманіття заходів, серед яких: лекції, зустрічі з культурними діячами, театральні вистави, перегляди фільмів і ін. Щодо гурткової роботи, протягом 2010-2011 рр у бібліотеці діяв англомовний дискусійний клуб. проводились семінари для батьків з надання допомоги дітям у вивченні іноземних мов, і т. ін.
- Ganakowska, Urszula. Działalność pozabiblioteczna Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego: Galeria Libra / Urszula Ganakowska // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - № 1. — s. 58-60.
Розповідь про досвід Головної бібліотеки Щецинського університету, коли у 2007 році, у пошуках нових поза бібліотечних форм роботи, було започатковано проект Galeria Libra: організація художніх вернісажів. Автор стисло описує і характеризує основні події, що відбулися у бібліотеці з того часу.
- Gaziński, Radosław. Przemiany w sieci bibliotek Uniwersytetu Szczecińskiego / Radosław Gaziński // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - № 2. — s. 5-8.
До питання централізації у бібліотечній сфері. Розповідь про процес централізації у бібліотеці Щецинського університету, коли замість десяти існуючих розпорошених філій планується звести їх у єдиному новому приміщенні, що створить зручніші умови для роботи студентів; планується також вивільнити спеціальне приміщення для здійснення культурної діяльності. З практичного досвіду.
- Gogiel-Kuźmicka, Anna. Usługi elektroniczne oferowane przez biblioteki / Anna Gogiel-Kuźmicka // Biuletyn EBIB. - 2015. - № 1 (155). — [6] s.
Швидкий розвиток телеінформаційних технологій за останні 20 років прискорив глобалізацію ринку і підняв рівень конкуренції. Спричинені ним перетворення справили величезний вплив на державні установи, у тому числі бібліотеки, які розширили свій спектр послуг з використанням нових інструментів інформаційно-комунікаційних технологій. Автор дає визначення електронної послуги, характеризує основні електронні послуги, що їх почали надавати бібліотеки, а також аналізує проблеми, що виникають з їх запровадженням.
- Gomułka, Magdalena. Kształtowanie kariery zawodowej poprzez udział w International Librarians Network / Magdalena Gomułka // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [8] s.
Про сучасні шляхи підвищення фахового рівня бібліотекарів. У статті представлені результати дослідження впливу співпраці з іноземними бібліотекарями на професійний розвиток бібліотечних працівників, зокрема, мова йде про професійне спілкування у Міжнародній бібліотечній мережі (англ. International Librarians Netwerk). З польського досвіду.
- Hennig, Nicole. Writing app reviews / Nicole Hennig // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 26.
Намагаючись йти в ногу з прогресом та користуючись його досягненнями, бібліотеки США заохочують своїх працівників до активного використання новітніх технологій. Зокрема, використовуючи у своїй роботі різноманітні програми для мобільних пристроїв (телефонів, планшетів і ін.), бібліотекарям пропонується брати участь у їх обговоренні, фахово висвітлюючи сильні і слабкі сторони програм (англ. applications, apps), даючи поради щодо доцільності їх придбання і використання.
- Inklebarger, Timothy. Digital books are up in the air / Timothy Inklebarger // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 17.
Намагаючись бути якомога ближчими до користувачів, публічні бібліотеки США відкривають свої філії в аеропортах, надаючи користувачам доступ до своїх цифрових ресурсів (електронні книжки, аудіо книжки і ін.). З практичного досвіду.
- Kostowska, Dorota. Program Rozwoju Bibliotek — przegląd inicjatyw szkoleniowych / Dorota Kostowska // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [6] s.
Огляд навчальних ініціатив, реалізованих в рамках Програми розвитку бібліотек у Польщі за підтримки фонду Білла і Мелінди Гейтс, спрямованих на професійний розвиток бібліотекарів. Головна увага приділяється плануванню і організації навчальних заходів: від бібліотечних семінарів з планування через курси для тренерів, інноваційні програми, такі як LABiB або "інноваційної зони" і, нарешті, діяльність у сфері електронного навчання.
- Landgraf, Greg. Libraries explore a variety of mobile options / Greg Landgraf // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 14-15.
З огляду на стрімкий розвиток технологій і поширення мобільних комунікаційно-інформаційних пристроїв (телефони, планшети і ін.) бібліотеки теж створюють та імплементують у себе програми, щоб стати доступнішими для користувачів. Розповідь про кілька таких програм, зокрема дитячих, спеціально розроблених і запроваджених у бібліотеках. З досвіду США.
- Lis, Renata. Odjazdowy bibliotekarz 2013 II szczecińska edycja / Renata Lis // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - № 2. — s. 70-74.
"Мобільний бібліотекар": фоторепортаж про проведення організованого Товариством польських бібліотекарів (з нагоди професійного свята) велопробігу, участь у якому взяли гуртом бібліотекарі, любителі читання та прихильники здорового способу життя, загалом понад 150 осіб.
- Parkoła, Tomasz. Długoterminowe przechowywanie cyfrowego dziedzictwa kulturowego / Tomasz Parkoła // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [11] s.
Збереження цифрових даних. Спираючись на конкретні випадки з досвіду користувачів цифрових бібліотек, автор підкреслює важливість довготривалого збереження цифрових ресурсів. У статті розповідається про досягнення у даному напрямку польських та зарубіжних закладів, називаються інституції, що цим займаються та інструменти, необхідні для забезпечення збереження.
- Patela, Renata. Kurator danych cyfrowych – nowe stanowisko w bibliotece naukowej / Renata Patela, Anna Piwko-Łętek, Oliwier Sadlik // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [11] s.
У статті йдеться про необхідність створення закладами систем, відповідальних за централізоване зберігання і захист цифрових даних. З розвитком науки зростає і обсяг даних, що підлягають збереженню, автор висуває концепцію захисту цифрових ресурсів та управління ними через створення в наукових бібліотеках посади кураторів цифрових даних (з середовища бібліотекарів).
- Paul, Magdalena. Kompetencje — podaj dalej! Rozwój osobisty i zawodowy członków sieci LABiB / Magdalena Paul // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [10] s.
У статті описується досвід функціонування польського мережевого бібліотечного співтовариства LABiB, діяльність якого пов'язана з навчанням та особистим розвитком бібліотекарів в рамках Програми розвитку бібліотек. Основною формою роботи членів товариства є конференції, під час участі у яких учасники розвивають свої знання і навички. Крім цього, члени мережі працюють також у віддаленому режимі - через портал LABiB, професійні групи на Facebook, за використанням електронної пошти, відеоконференцій і т.д. З практичного досвіду.
- Staley, Lissa. Leading self-publishing efforts in communities / Lissa Staley // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 18-19.
Розповідь про нові послуги, що їх запроваджують бібліотеки. Так, публічні бібліотеки США запровадили у себе послугу з опублікування "самвидавських" творів, надаючи користувачам можливість опублікувати свій твір, безкоштовно розміщуючи його на бібліотечному сайті. З практичного досвіду.
- Stephens, Andy. A case study in national library innovation: newspapers in the British Library / Andy Stephens, Caroline Brazier, Phil Spence // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 206-212.
Розповідь про реалізацію Британською національною бібліотекою проекту з оцифрування газетного фонду, одного з найбільших у світі (750 млн. сторінок) і створення окремої газетної електронної колекції.
- Tomaszczyk, Jacek. Technologia pozwala rozwijać umiejętności językowe – kurs języka angielskiego dla bibliotekarzy / Jacek Tomaszczyk, Aldona Zawałkiewicz // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [6] s.
До питання професійного розвитку бібліотекарів. У статті представлені цілі, зміст і основні вимоги до організації електронного навчання з вивчення англійської мови для бібліотекарів. Зокрема, мова йде про методи роботи у платформі Moodle. З польського досвіду.
- Trwała ochrona zasobów cyfrowych – podstawowe pojęcia / Aleksandra Fajfer, Karolina Imiołek-Stachura, Aneta Januszko-Szakiel et al. // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [6] s.
Збереження цифрових даних – основні положення. Через існування великої кількості термінів, пов'язаних з питанням постійного збереження цифрових ресурсів, їх нерідко використовують неправильно. У статті зроблена спроба визначення і тлумачення змісту окремих термінів польською мовою із зазначенням їх англійських еквівалентів.
- Yongjin, Han. Innovative services in the National Library of China / Han Yongjin // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 202-205.
З огляду на стрімкі зміни в політичній, економічній, соціальній та технічній сферах, Національна бібліотека Китаю, намагаючись йти в ногу з часом, здійснила ряд інноваційних змін. Велику увагу було приділено створенню цифрових бібліотек, охороні і збереженню культурної спадщини, інтеграції та розкриттю бібліотечних ресурсів. Серед найбільших проектів: Проект розвитку цифрової бібліотеки, "Пам'ять Китаю", створення "Національного музею класичних колекцій" для підтримання інтересу до читання. Розповідь директора Національної бібліотеки Китаю.
- Zieliński, Marek. Czy jesteśmy GLAM? / Marek Zieliński // Biuletyn EBIB. - 2014. – Nr.7 (152). — [13] s.
Що таке GLAM (галереї, бібліотеки, архіви музеї), і що об'єднує інституції, що є його учасниками. Автор намагається показати, що GLAM представляє скоріше ідею чи суспільний (міжнародний) рух, згідно з cяким головним завданням закладів утримувачів культурних цінностей є якомога ширше розкриття своїх фондів. У статті розповідається про проекти GLAM-Wiki та OpenGLAM, дається перелік установ-учасників GLAM, наводяться кілька прикладів виставлення окремих елементів колекцій у відкритий доступ.
Дата створення: 22/01/2015 × 23:50
Дата оновлення: 23/09/2015 × 07:49
Категорія:
Сторінка переглянута 3262 разів
Роздрукувати статтю
Коментарі до цієї статті
Актуальна інформація
Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.
Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.
Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.
| Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
Пошук
Голосування
|