Розділи сайту
Мастрід
Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі
|
Перелік статей з зарубіжної фахової періодики за 2 квартал 2023 року
Статті з зарубіжної періодики, що надійшла до ВДІМ
[1]
|
Baumgarn, Günter.
Das MakerMobil rollt. Kreativlabor auf Rädern der Stadtbibliothek Berlin-Mitte / Günter Baumgarn, Amélie J. Middelberg // BuB. Forum Bibliothek und Information. - 2022. - № 74, № 10. — S. 544-547.
Автори статті розповідають про ініціативу міської бібліотеки (Stadtbibliothek Berlin-Mitte) у столиці Німеччини зі створення мобільного робочого простору (makerspace) та хід її реалізації. Фінансову сторону проєкту було вирішено у рамках проєкту «Бібліотеки по сусідству» за допомоги Європейського фонду регіонального розвитку (EFRE). Спеціалізована компанія збудувала автомобіль для майстерні на колесах, який вміщує робочий простір бібліотеки, туалетне приміщення, ліфт для людей з обмеженими можливостями, автономне джерело енергії. Обладнання в мобільній майстерні включає 3D-принтери, швейні машини, фотоапарати, інструменти, принтери, планшети і багато інших пристроїв. Мобільний мейкерспейс переміщається в центрі Берліна та має зупинки біля різних установ: молодіжних центрів діяльності, сімейних центрів та центрів занять для пенсіонерів, шкіл та дитячих садків, культурних агенцій, а також галузевих бібліотек, які не мають власних подібних просторів.
|
[2]
|
Żurawlowa, Iryna.
Świat się zmienił: refleksje na temat kultury w czasie wojny / Iryna Żurawlowa // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [14] s.
У статті йдеться про діяльність Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім В. Н. Каразіна у час російської агресії. Авторка, директор бібліотеки, описує факти знищення культурної спадщини Харкова та навчальних закладів міста, презентує іноземні центри, які надавали гуманітарну допомогу для збереження рідкісних колекцій та розповідає про створення благодійного фонду «Фонд Харківського Каразінського університету», а також визначає найважливіші завдання, які постали перед бібліотекарями у цей надскладний час.
|
[3]
|
Barabasz, Switłana.
Biblioteka Politechniki Kijowskiej: wspólna praca na rzecz zwycięstwa / Switłana Barabasz // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [11] s.
У статті представлено повсякденну роботу бібліотеки Київського університету в умовах воєнної агресії. Авторка, співробітниця Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка у Києві, розповідає про організацію доступу до фондів та підтримку студентів і викладачів у науково-педагогічному процесі, а також про нові ініціативи з інтеграції університетської спільноти навколо бібліотеки, звертає увагу на необхідність створення та поширення правдивої інформації, що також входить до завдань бібліотеки. Це стосується важливості національного та міжнародного співробітництва. Також авторка розповідає про патріотичні заходи, які проводить бібліотека.
|
[4]
|
Kolesnykowa, Tetiana.
Zbliżając się do ZWYCIĘSTWA: osobiste i zawodowe spostrzeżenia dyrektora biblioteki Naukowej Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Nauki i Technologii / Tetiana Kolesnykowa // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [8] s.
Стаття директора наукової бібліотеки Українського державного університету науки і технологій (м. Дніпро) про досвід роботи бібліотеки у період воєнного вторгнення РФ. Авторка наголошує на морально-психологічному стані працівників бібліотеки, коли загальна згуртованість колективу допомогла по-новому осмислити ситуацію та налагодити роботу бібліотеки, запровадивши інноваційний для України напрямок розвитку відкритих освітніх ресурсів, започаткований в умовах кризи та фізичної недоступності ресурсів. Перехід університету на дистанційне, змішане або он-лайн навчання дозволив бібліотеці сконцентруватися на цьому напрямку та забезпечити інформаційну підтримку дидактичних процесів. Застосовувалась «тактика маленьких кроків: маленькими кроками, але постійно». Тактика малих кроків включає різні етапи та різні типи бібліотечної діяльності з точки зору розвитку потенціалу, створення, використання, перепрофілювання, адаптації та поширення відкритого доступу.
|
[5]
|
Kyryczok, Iryna.
Wypróbowane wojną: działalność Biblioteki Naukowej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego w czasie stanu wojennego w Ukrainie / Iryna Kyryczok // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [8] s.
Авторка розповідає про виклики, з якими зіткнулася українська вища освіта, зокрема медичні університети та університетські бібліотеки, під час російської воєнної агресії. Проаналізовано спроможність бібліотек медичних університетів організувати свою діяльність в умовах воєнного стану в країні. На прикладі Наукової бібліотеки ХНМУ авторка представила досвід організації роботи у прифронтовому місті, процеси впровадження інформаційного забезпечення науки та дидактики.
|
[6]
|
Podrezowa, Maryna.
Наукова бібліотека Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова в реаліях війни / Maryna Podrezowa // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [7] s.
У статті представлено науково-педагогічну діяльність Наукової бібліотеки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова під час військової агресії Російської Федерації на територію України. Зокрема, автор зосереджується на: наданні інформації, необхідної в навчальному та науковому процесі, охороні книгозбірень, стаціонарних та он-лайн консультаціях через чати та соціальні мережі. Описано участь працівників бібліотеки у вебінарах та он-лайн-конференціях. Крім того, авторка звертає увагу на безперебійне функціонування бібліотеки як видавничого центру, що видає власний науковий журнал «Бібліотечний Меркурій».
|
[7]
|
Kostyrko, Tamara.
Biblioteka Naukowa Narodowego Uniwersytetu Budownictwa Okrętowego w Mikołajowie : adaptacja do funkcjonowania w warunkach wojny / Tamara Kostyrko // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [8] s.
Про діяльність Наукової бібліотеки Миколаївського національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова в умовах військового вторгнення Російської Федерації в Україну. Авторка аналізує завдання та заходи, які реалізовувалися з перших днів вторгнення: забезпечення безпеки співробітників та студентів, відновлення дистанційного обслуговування користувачів, координація роботи, оперативне інформування про ситуацію в країні та місті, інтенсивний пошук нові способи надання інформації в освіті. Крім того, авторка перелічує збитки, яких зазнала бібліотека під час ракетних обстрілів, розповідає про заходи щодо збереження фондів і приміщень.
|
[8]
|
Petrenko, Natalia.
Charkowska Państwowa Biblioteka Naukowa im. W. G. Korolenki w epicentrum wojny / Natalia Petrenko // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [8] s.
Описано стан однієї з найстаріших і найбільших бібліотек України та Європи – Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка після пошкоджень, завданих під час військової агресії Російської Федерації. Проведено огляд персоналу бібліотеки та вжитих заходів щодо охорони будівель та фондів. Підкреслено важливість допомоги з боку української влади, громадських організацій, Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща та Центру допомоги культурі в Україні. Охарактеризовано сфери дистанційної діяльності співробітників в умовах воєнного часу: архівування документів у воєнний час, робота з цифровими ресурсами, міжнародне співробітництво, наукова, інформаційна та освітня діяльність, грантові проєкти.
|
[9]
|
Nowak-Drzymała, Aneta.
Inicjatywy podjęte przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu na rzecz uchodźców z Ukrainy / Aneta Nowak-Drzymała // Biuletyn EBIB. - 2023. - № 1 (208). — [8] s.
У повідомленні йдеться про діяльність Університетської бібліотеки в м. Торуні (Польща) у контексті російської агресії в Україні. Авторка описує ініціативи, що мали місце в академічній бібліотеці в період березень-червень 2022 року на користь громадян з України, що опинилися в Польщі у м. Торунь.
|
[10]
|
Skrzypczak-Słowińska, Małgorzata.
Seniorzy w sieci: szkolenia komputerowe w Książnicy Pomorskiej / Małgorzata Skrzypczak-Słowińska, Anna Jończak // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2022. - № 1. — s. 28-30.
Розповідь про досвід Поморської бібліотеки (Польща) з організації курсів комп’ютерної грамотності для людей старшого віку. Заняття, розпочаті ще у 2014 р., особливо дали свої результати у період пандемії 2019 р., коли бібліотека перейшла у віддалений режим роботи. Крім цього, відвідуючи заняття у бібліотеці, люди мали можливість ближче ознайомитися з каталогами і базами даних бібліотеки, що сприяло підтримці читання, а також давало їм можливість додаткової комунікації.
|
[11]
|
Kotowska, Anna.
Sprawozdanie z działalności bibliotek publicznych województwa Zachodniopomorskiego w 2021 roku / Anna Kotowska, Monika Kwaśniak // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2022. - № 1. — s. 31-124.
Звіт про роботу системи публічних бібліотек Західнопоморського воєводства Польщі у 2021 р. Звіт підготовлено на основі статистичних даних, надісланих до Центрального статистичного управління, числових даних, зібраних Поморською бібліотекою для потреб Міністерства культури та національної спадщини, та описових звітів бібліотек Західнопоморського воєводства.
|
[12]
|
Jończak, Anna.
Wpływ pandemii na wykorzystanie elektronicznych źródeł informacji w czytelni czasopism Książnicy Pomorskiej / Anna Jończak // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2022. - № 1. — s. 58-60.
Стаття містить аналіз змін використання електронних періодичних видань у час пандемії 2019 р. порівняно з попередніми роками у Поморській бібліотеці в м. Щецині (Польща).
|
[13]
|
Rumiński, Marcin.
Księgozbiór z dużym drukiem / Marcin Rumiński // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2022. - № 1. — s. 61-62.
Досвід однієї з публічних бібліотек Польщі про те, як вони відкрили у себе спеціалізований абонемент книг, друкованих великим шрифтом, орієнтований на людей з вадами зору та просто людей старшого віку. Популяризації такого заходу сприяла реклама у місцевих ЗМІ; як результат – підвищений інтерес користувачів.
|
[14]
|
Rumiński, Marcin.
W książnicy się robi teatr / Marcin Rumiński // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2022. - № 1. — s. 63-68.
Розповідь про організацію роботи з дітьми в одній з публічних бібліотек Польщі. Зокрема, мова йде про організацію творчих гуртків та лялькового театру.
|
[15]
|
Abdulahi, Suleiman.
Disaster control practices by librarians for enhanced preservation of information resources in academic libraries in Bauchi state, Nigeria / Suleiman Abdulahi, Kabir Ibrahim, Mustapha Haruna // Library Philosophy and Practice (e-journal). - 2022. - Б. н. — [17] p.
Автори статті мали на меті визначити типи практик боротьби зі стихійними лихами бібліотекарями в академічних бібліотеках штату Баучі, Нігерія. Для цього дослідження було прийнято форму описового опитування. Серед стихійних лих в академічних бібліотеках штату Баучі, Нігерія, бібліотекарі визначили: пожежі, штормовий вітер, псування книг, крадіжки бібліотечних матеріалів, недбалість бібліотечного персоналу, викрадення людей, тероризм та протікання дахів. Як показало дослідження, більшість бібліотек зазначили, що не існує жодної встановленої практики боротьби зі стихійними лихами. Тому бібліотекам, окрім наявних засобів (вогнегасники, димова сигналізація, наповнені піском відра, камери відеоспостереження і ін.) рекомендовано встановити належне спостереження та наймати адекватний персонал безпеки, щоб зменшити кількість крадіжок і псування бібліотечних інформаційних ресурсів.
|
[16]
|
Gałkowska, Anna.
Literatura pogranicza – wyzwaniem dla bibliotekarza I inspiracją dla bibliotekarza : na przykładzie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego / Anna Gałkowska, Kamila Wilk // Bibliotekarz. - 2023. - № 1. — s. 7-12.
Про регіональну специфіку роботи бібліотек на прикордонних теренах Польщі, суміжних з Чехією та Німеччиною. Авторки зосереджують свою увагу на періоді після 1990-го року; мова йде про роботу з більшою кількістю літератури іноземними мовами, зокрема, про труднощі з використанням німецької готичної абетки та тематику формування краєзнавчих колекцій.
|
[17]
|
Nalewajska, Lilianna.
Biblioteka – miejsce spotkania s pojednania / Lilianna Nalewajska // Bibliotekarz. - 2023. - № 1. — s. 18-20.
Розповідь про публічну бібліотеку м. Ліберець (Західні Судети) у Польщі. Бібліотека отримала нове спеціально збудоване для неї приміщення, зведене на початку 2000-них за фінансової підтримки Чесько-німецького фонду майбутнього та уряду Німеччини. Сьогодні бібліотека стала культурним центром міста та осередком для спілкування.
|
[18]
|
Pomoc Ukraine : o bibliotekach w prase // Bibliotekarz. - 2023. - № 1. — s. 32.
Повідомлення про реалізацію однієї з польських публічних бібліотек спільно з бібліотекою Львівського університету ім. Івана Франка проєкту ”Книжки замість бомб”, в рамках якого бібліотека у м. Щебрешин (Польща) отримала понад тисячу книг українською мовою для роздачі їх українським переселенцям.
|
[19]
|
Stetkiewicz, Anna.
Międzybiblioteczny Pojekt teatralny / Anna Stetkiewicz // Bibliotekarz. - 2023. - № 2. — s. 21-24.
Розповідь про створення при публічній бібліотеці аматорського театру за участі бібліотечних працівників із додатковим залученням артистів і працівників місцевого театру. Творча група знімає ролики за мотивами літературних творів, котрі можна переглянути на каналах YouTube або на FB.
|
[20]
|
Hall, Tracie D.
Civic Imagination Stations: libraries accelerate community transformation / Tracie D. Hall // American Libraries. - 2023. - Vol. 54, #3/4, March/April. — p. 5.
Авторка статті розповідає про пілотний проєкт, започаткований публічними бібліотеками США ”Civic Imagination Stations” (Центри громадського розвитку), що має на меті сприяти розвитку особистості та поширенню інформаційної грамотності серед членів громад, а загалом – розвитку громадянського суспільства.
|
[21]
|
Balzer, Cass.
Talking trash: libraries lend cleanup kits to help beautify communities / Cass Balzer // American Libraries. - 2023. - Vol. 54, #3/4, March/April. — p. 12, 13, 15.
Кілька публічних бібліотек США, в рамках співпраці з природозахисними організаціями, започаткували проєкти з долучення до збору сміття. Один з таких проєктів передбачає забезпечення бібліотек спеціальними наборами для збирання сміття, які вони мають зберігати та надавати членам своїх громад у періоди організації подібних заходів.
|
[22]
|
Watson, Kelvin.
Libraries on call: smartphone lending program bridges technology gaps / Kelvin Watson // American Libraries. - 2023. - Vol. 54, #3/4, March/April. — p. 16-17.
Запровадження карантину у період пандемії Covid-19 викликало чимало проблем у безпосередньому комунікуванні громадян з різноманітними громадськими та соціальними закладами, перевівши його у цифрову сферу. З огляду на це, одна з публічних бібліотек Лас-Вегасу (штат Невада, США), за підтримки різноманітних фондів та установ, започаткувала проєкт з забезпечення своїх користувачів необхідними їм сматрфонами на пільгових умовах кредитування. З практичного досвіду.
|
[23]
|
Madigan, Maura.
At the center of learning : school libraries foster thoughtful, independent learners with learning centers / Maura Madigan // American Libraries. - 2023. - Vol. 54, #3/4, March/April. — p. 36-39.
У статті висвітлюється роль шкільної бібліотеки у формуванні особистості дитини. Цьому світу потрібні учні, які можуть мислити самостійно та творчо вирішувати проблеми, а не сліпо приймати та відтворювати факти. Хороший шкільний бібліотекар може використовувати навчальні центри, або станції, щоб допомогти молодим людям розвинути ці якості. Навчальні центри забезпечують цілеспрямовану самостійну діяльність, де учні працюють самостійно або спільно. З досвіду роботи шкільних бібліотек США.
|
[24]
|
Bredahl, Laura.
A measured method : deciphering different bibliometric service models / Laura Bredahl // American Libraries. - 2023. - Vol. 54, #3/4, March/April. — p. 41.
Про застосування бібліометричних методів в організації роботи бібліотек. Розгляд кількох моделей бібліометричних послуг у бібліотеці. З досвіду США.
|
[25]
|
Life-changing learning // American Libraries. - 2023. - Vol. 54 #3/4, March/April. — p. 43.
Бібліотеки як безпосередні учасники процесу навчання упродовж життя, зокрема, коли справа стосується людей похилого віку. З досвіду США.
|
[26]
|
Morawska, Justyna.
Książka zabawka w praktyce katalogowej Biblioteka Narodowej: próba definicji, typy, kwestie sporne / Justyna Morawska // Rocznik Biblioteka Narodowej. - 2022. - T. 53. — s. 41-59.
Книжка-іграшка у фондах Національної бібліотеки Польщі. Автор статті, на підставі існуючих спеціальних публікацій, робить спробу дати визначення цього виду книжок та обговорює питання їх каталогізування у Національній бібліотеці Польщі. Теоретичний та практичний аспекти.
|
[27]
|
Zhuravleva, Iryna.
The Central Scientific Library of the Karazin National University under Russian attack / Iryna Zhuravleva // Polish Libraries. - 2022. - Vol. 10. — s. 270-285.
Стаття директорки Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна про сучасний стан бібліотеки та руйнування, спричинені у період збройної російської агресії 2022 р. Розповідь авторки проілюстрована фотографіями.
|
Дата створення: 19/06/2023 × 11:05
Дата оновлення: 18/09/2023 × 11:27
Категорія:
Сторінка переглянута 1071 разів
Роздрукувати статтю
Коментарі до цієї статті
Актуальна інформація
Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.
Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.
Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.
| Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
Пошук
Голосування
|