Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

За матеріалами фахової преси

В Ярославській області пройшов фестиваль соціально-культурних проектів бібліотек. Це дозволило не просто продемонструвати нові ідеї, шляхи їх втілення, але й знайти партнерів для реалізації вже прийнятих, визначити у яких напрямках розвивається бібліотечна думка.

Свято, яке в цьому році пройшло в Ярославській ОУНБ ім. М.Некрасова, зібрало більше 60 учасників. Приймалися лише інноваційні проекти.

Відібрано 13 проектів. Серед презентантів – найбільші наукові бібліотеки області, ЦБ із глибинок, філіали ЦБС... Проекти були теж різні: від стратегічних, що визначають шляхи розвитку бібліотек на найближчі роки, до проектів місцевого масштабу, що охоплюють діяльність одного закладу.

Блок нових проектів був переданий Департаменту культури і туризму адміністрації Ярославської області для включення в обласну програму розвитку культури і мистецтва на 2004-2005 роки, що забезпечить їх фінансування.

Герасимова А. Когда идеи становятся ресурсом
// Библиотечная газета. - 2003. - №16. - С.4.


Від корпоративної мережі – до віртуальної бібліотеки. Цій проблемі була присвячена Всеросійська конференція що пройшла в Саратові. Присвячена вона 65-річчю Саратовської обласної спеціальної бібліотеки для сліпих, яка в 2001 році стала центром корпоративного об'єднання спеціальних бібліотек Нижнього Поволжя. Підключилися до співпраці і аналогічні заклади Волгограда, Самари, Ульяновська.

Конференція зібрала близько 200 професіоналів із 30 регіонів Російської Федерації. Вони визначили перспективи міжрегіонального співробітництва і взаємодії спеціалізованих бібліотек РФ з метою створення єдиного інформаційного простору, обговорили моделі розвитку міжрегіонального інформаційного сервісу.

От корпоративных сетей – к виртуальной библиотеке
// Библиотечная газета. – 2003. - №17. – С.1.


В Бєлгородській області більше 30 відсотків населення – жителі сільської місцевості. Вони вправі вимагати того ж рівня соціально-побутових умов і комфортності, які є в містах. Тому від кожного керівника місцевої адміністрації, сільськогосподарського виробництва, працівників культури, підприємців залежить майбутнє села.

Комп'ютеризація сільських бібліотек для більшості регіонів Росії – перспектива далекого майбутнього, а в Бєлгородській області нові технології на селі – реальність.

Тут забезпечується доступ читачів до автоматизованих баз даних, збільшився асортимент бібліотечних послуг, пов'язаних з наданням соціальної інформації. У центральних бібліотеках деяких районів відкрито центри правової інформації. Тут місцевим жителям надаються законодавчі документи з пенсійного забезпечення, страхування, соціальних пільг та інші. Економіка присадибного і домашнього господарства, сім'я, домашній побут – це також сфера діяльності сільської бібліотеки.

Інше направлення роботи інформаційних центрів – збирання, зберігання і надання документів місцевого самоврядування, забезпечення зв'язку між органами влади і населенням.

Зрозуміло, що бібліотека не може задовольнити всі інформаційні запити, які стають все більш різноманітнішими, використовуючи тільки свій фонд. Основний ресурс бібліотек – книжковий, відстає від попиту. Тому виникла потреба в доступі до Інтернету, яка у ряді сільських бібліотек знята.

Бібліотеки залишаються єдиним місцем безплатного користування книгами. Але 99,8 відсотка книг, що видаються Росії не потрапляють в сільську місцевість через відсутність фінансування. Відразу хочеться відмітити: ситуація почала змінюватися на краще. Комплектування бібліотечних фондів області здійснюється за рахунок централізованих коштів, з місцевих бюджетів і позабюджетних.

Незамінну допомогу у комплектуванні сільських бібліотек надає Інститут „Відкрите суспільство”. Дякуючи мегапроекту „Пушкінська бібліотека” фонди закладів області збільшилися.

Система безперервної професійної освіти, яка діє в області, сприяє зміні ролі бібліотек на селі.

У Бєлгородській області проблема виживання сільської бібліотеки знята. Головною ціллю є розвиток і модернізація бібліотек.

Чуприна Н. Долг платежом красен
// Библиотечная газета. – 2003. – №17. – С.2.


Програма Library Manager 6.5.8 може полегшити працю бібліотекаря. Вона дозволяє вести облік документів і читачів, нагадує, на які періодичні видання підписана бібліотека. Програма складає списки прострочених книг і визначає, яку пеню потрібно заплатити за кожен не зданий вчасно екземпляр.

Крім того, Library Manager дозволяє створювати і роздруковувати звіти з різних категорій. Програма працює під будь-яким Windows і розповсюджується безкоштовно. Скачати її можна за адресою: http://www.tucows.com/preview/296512.html.

Помощник библиотекаря
//Библиотечное дело.- 2003.- №10.- С.33.

back | top
назад | на початок Design