Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

За матеріалами фахової преси

З нового року московські бібліотеки будуть називатися „інформаційно-інтелектуальними центрами”. Це передбачено комплексною програмою розвитку бібліотек, яку було затверджено міською владою столиці. Головна мета програми – вдосконалити роботу бібліотек і допомогти їм заробити додаткові гроші для поповнення книжкового фонду.

…И учиться зарабатывать
// Библиотечная газета. – 2003. - №15. – С.1.


У Москві, в приміщенні Російської академії державної служби при Президенті РФ, пройшов ІІІ з'їзд представників Регіональних бібліотечних центрів (РБЦ), організований фондом „Пушкінська бібліотека”. Мета з'їзду, на якому зібралися керівники регіональних органів культури і директори центральних бібліотек, - обговорити основні напрямки роботи і перспективи співробітництва з партнерськими організаціями.

Залог успеха – в партнерстве
// Библиотечная газета. – 2003. - №15. – С.1.


САНКТ-ПЕТЕРБУРГ. Обласною бібліотекою оголошено благодійну акцію по передачі книг 200 бібліотекам області, в результаті якої в сільські та районні бібліотеки буде передано більше 6 тис. примірників книг і альбомів.

Селянам – сокровищницы знаний
// Библиотечная газета. – 2003. - №15. – С.1.


У рамках акції „Нове життя книжкових пам'яток” Національна бібліотека Чуваської Республіки розшукує і купує у населення цінні видання. Бібліотекарі республіки вважають, що акція дозволить зберегти книжкові пам'ятки для нащадків.

Внимание: РОЗЫСК!
// Библиотечная газета. – 2003. - №14 – С.1.


В Російській державній бібліотеці пройшла „Консультаційна нарада-семінар по проблемах авторитетного контролю”, організована разом з Британською Радою.
На нараді було запропоновано проекти створення авторитетних файлів імен і назв організацій, які надають нові можливості багатомовного пошуку документів у національних і міжнародних інформаційних масивах.

Авторитетные суждения по авторитетным файлам
// Библиотечная газета. – 2003. - №14. – С.6.


З 1993 року в Національній бібліотеці Білорусі існує і постійно поповнюється база даних „Чорнобиль”, призначена для інформування спеціалістів різних галузей народного господарства, а також населення регіонів, що постраждали від катастрофи, з матеріалами про радіацію і захист від неї.
База даних включає документи, видані в 1991-2000 рр., незалежно від мови, місця видання і носія інформації.
БД має друкований аналог: бібліографічний покажчик „Чорнобиль” за 1991-2000 рр.

Касінская А., Пятроуская З. Рэха Чарнобыля: інфармацыя аб катастрофе стагоддзя у базе даных Нацыянальнай бібліятэке Беларусі
// Бібліятэчны свет. – 2003. - №2. – С.13-15.


Соціально значущі об'єкти дистанційної освіти, до яких можна віднести і центри інформації, можуть стати дуже привабливими (з точки зору інвестицій) для фінансових інститутів і міжнародних неурядових організацій. Таке припущення висловили учасники семінару „Залучення інвестицій в регіональні проекти інформатизації”, який проходив в перших числах вересня в Москві. Соціально значущі проекти лежать в руслі оголошеної ЄС стратегії Європа-2005 і відповідають основним положенням Окінавської хартії інформаційного суспільства, прийнятої у 2000 р. Для інвесторів така підтримка на вищому рівні дуже важлива. За активних зусиль адміністрацій суб'єктів РФ по пропаганді своїх регіонів на міжнародній арені можна чекати інвестицій у центри інформації. Однак проекти з розвитку кабельного і сотового телебачення на сьогодні вважають все-таки більш привабливими.

Есть надежда на инвестиции
// Библиотечная газета. – 2003. - №14. – С.1.


В центрі для дітей і юнацтва Національної бібліотеки республіки Саха (Якутія) встановлено стенд „Бібліоовація”, на якому розміщено портрети найактивніших читачів і їхні висловлювання про книгу і бібліотеку.

Книжное лето
// Библиотечная газета. – 2003. - №12.– С.1.


Деякі із программ в галузі культури, про які було заявлено Президентом Росії, вже реалізуються в Примор'ї. Підтримку крайових властей отримають також бібліотеки і музеї. Протягом двох років у Примор'ї передбачено відремонтувати всі базові заклади культури і вдвічі підвищити заробітну плату працівникам культури.

Зарплата увеличится в два раза
// Библиотечная газета. – 2003. - №11. – С.1.


13 травня у Пскові відбулася VIII Щорічна конференція Російської бібліотечної асоціації „Бібліотеки і духовна культура”.

Зі звітною доповіддю виступив президент РБА В.Зайцев. Він зазначив, що головним завданням Асоціації є об'єднання зусиль професіоналів в інтересах розвитку бібліотечної справи і підвищення соціального статусу бібліотек в Росії. Тема даної конференції особливо актуальна тому, що прогрес будь-якої держави визначається не тільки економічним потенціалом, але й духовним станом суспільства. У відповідності з цим РБА надає особливого значення таким напрямкам своєї діяльності: підвищенню громадського престижу бібліотек, соціальному захисту їх працівників, розширенню ділового співробітництва бібліотечних установ, активізації виконання професійних програм, видавничій діяльності, організації конференцій і симпозіумів, перепідготовці кадрів.

На пленарному засіданні було оголошено всеросійську благодійну акцію по відновленню бібліотек Чеченської республіки.

З доповіддю на тему „Від інформаційного суспільства – до суспільства знання” виступив Є.Кузьмін. Він охарактеризував програму ЮНЕСКО „Інформація для всіх” і зазначив, що наслідком зростання процесів глобалізації є виникнення глобального інформаційного суспільства, побудова якого несе в собі небезпеку розриву між „інформаційно багатими” і „інформаційно бідними” країнами, регіонами, прошарками і групами населення. На локальному рівні розвиток нових інформаційних технологій згладжують ці розбіжності, але в цілому з розвитком інформатизації розрив тільки збільшився. На сьогодні ЮНЕСКО сформульовано чотири принципи, що характеризують майбутнє „суспільство знання”:

• збереження культурної і мовної різноманітності країн і народів;
• загальний доступ до інформації;
• свобода самовираження;
• збереження у цифровій формі спадщини цивілізації.

Прискорити процес інформаційного розвитку можна лише шляхом забезпечення ефективної взаємодії державних органів, приватного бізнесу і громадських організацій (наприклад, створюючи центри правової інформації при бібліотеках).

Голова комітету по культурі Псковської області А.Голишев зробив доповідь про роль бібліотек регіону в збереженні і розвитку письмової спадщини.

На конференції було прийнято „Маніфест про публічні бібліотеки”, який РБА рекомендує як керівництво до дії для всіх бібліотек цього профілю.

На засіданні відбулося нагородження переможців Другого всеросійського конкурсу муніципальних бібліотек „Сучасні тенденції в обслуговуванні читачів. Вивчення читачів і читання в сучасних публічних бібліотеках”.

Нужная людям профессия
// Библиотечная газета. – 2003. - №10. – С.1.


Національна бібліотека Білорусі працює над корпоративною інтеграцією з Бібліотекою Республіки Казахстан. На сайті Національної бібліотеки розміщено банк даних про Казахстан, який складається із зведеного електронного каталогу „Казахстаніка” і бібліографічних баз даних „Казахстан: минуле і майбутнє” російською і казахською мовами.

Бердигалиева Р. Казахстанский опыт и перспективы корпоративной интеграции библиотек
// Бібліятэчны свет. – 2003. - №2. – С.11-13.


В 2003 р. виповнилося 70 років від дня заснування Президентської бібліотеки Республіки Білорусь (до 1994 р. – Урядова бібліотека) – одного з найбільших в Білорусі центрів інформації з права, економіки, державного управління. Бібліотека має статус наукової і володіє зібранням білоруських і зарубіжних документів обсягом більше 1,5 млн. одиниць зберігання.

Президентська бібліотека виконує функції аналітико-інформаційного підрозділу Адміністрації Президента. Пріоритетним є обслуговування Президента, Апарату Уряду, Національного зібрання, Конституційного суду тощо. Також бібліотека є центром національного МБА з права й економіки; депозитарієм документів Всесвітнього Банку реконструкції і розвитку; утримувачем фонду нормативно-технічної документації; сховищем найцінніших зібрань стародруків.

Информационные ресурсы Президентской библиотеки Республики Беларусь: состояние и перспективы
// Бібліятэчны свет. – 2003. - №3 – С.6-8.

back | top
назад | на початок Design