Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Бібліотеки вивчають

(Науково-дослідна робота обласних бібліотек України в 2004 р.)

Аналіз звітних матеріалів бібліотек МКіТ України за 2004 р. свідчить, що майже всі ці заклади ведуть науково-дослідницьку роботу, яка має суто прикладний характер і спрямована на удосконалення діяльності як окремої бібліотеки, так і бібліотек регіону в цілому.

Умовно всі дослідження можна розподілити за слідуючими 6-ти напрямками:

1. Роль та місце бібліотеки в сучасних умовах;

Закарпатська ОУНБ досліджувала проблему „Оптимізація мережі публічних бібліотек області”.

Миколаївською ОУНБ ім. О.Гмирьова проведено декілька етапів обласного соціологічного дослідження за темою „Організація роботи сільської бібліотеки”: підготовлена і випущена окремим виданням програма дослідження, проведено опитування 335 співробітників сільських бібліотек і 960 їхніх користувачів. Розпочато аналіз і опрацювання отриманих матеріалів.

В даному напрямку працювала і Кіровоградська ОУНБ ім. Д.І.Чижевського.

Вона провела локальні дослідження „Громадські зв’язки ОУНБ ім. Д.І.Чижевського”, „Потреби бібліотек області в МБА” про результати якого були поінформовані керівники бібліотек області на семінарах. А також соціологічні вивчення „Стан роботи бібліотек області із соціологічних досліджень” та „Бібліотеки області в дзеркалі районної преси”

2. Вивчення інформаційних потреб, інтересів, запитів різних категорій користувачів;

Даний напрямок бібліотечної соціології завжди був і залишається на сьогодні в центрі наукових інтересів бібліотек. Він представлений рядом загальних та локальних досліджень, що проводились в більшості бібліотек України.

В дослідженні „Незадоволений читацький попит на вітчизняну книжкову продукцію, пропозиції щодо її видання та перевидання”, Що проводилось за методикою НПБ України прийняли участь ХДНБ, ОДНБ, КРУНБ, ОУНБ, ЦМБ, РЦБС (районні центральні бібліотеки та сільські філії) 18 областей та Криму. Підставою для його проведення стала Постанова Кабінету Міністрів України від 1 липня 2002 року № 900 "Про затвердження Програми поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року" та план роботи Бібліотеки на 2004 рік.

Метою дослідження було вивчення ступеню задоволеності читачів українською книжковою продукцією; створення на основі незадоволеного читацького попиту банку даних для видання та перевидання книг українськими видавництвами з метою комплектування і доукомплектування бібліотек; створення банку даних книг, що потребують перекладу на українську мову.

У ході вивчення проведено опитування користувачів та бібліотечних працівників, що їх обслуговують; зроблено аналіз незадоволених читацьких вимог, картотек та зошитів їх обліку; здійснено облік відмов на книги українських видавництв протягом встановленого терміну. Всього отримано 3805 анкет (3154 – користувачів, 651 – бібліотечних працівників); 2081 листок обліку та матеріали аналізу документів по фіксації незадоволеного попиту.

Повнота одержання читачами будь-якої бібліотеки необхідних їм вітчизняних видань свідчить перш за все про рівень укомплектованості бібліотек такими виданнями та його відповідність потребам користувачів.

Найкраще укомплектованими є, безумовно, обласні бібліотеки, хоча б вже тому, що отримують місцевий обов’язковий примірник друку (МОПД). Задовільний рівень укомплектованості фондів ОУНБ підтвердили користувачі, половина з яких відповіла, що отримує „майже всю” потрібну вітчизняну книжкову продукцію. Це найвищий показник серед усіх типів бібліотек.

Міська централізована мережа бібліотек (ЦМБ) укомплектована трохи гірше, але здатна на 45% задовольнити „майже всі” читацькі замовлення.

У порівнянні з ОУНБ та ЦМБ рівень укомплектованості РЦБС українськими виданнями значно нижчий. Особливо це відслідковується по двом таким полярним показникам, як „отримаю майже все” і „немає більшості”. Вони виявилися майже однаковими – приблизно по 30%. Ще третина опитаних вказала на отримання „половини” потрібних видань.

В цілому ж по Україні для всіх типів бібліотек повнота забезпеченості вітчизняними виданнями виглядає таким чином. Самою високою оцінкою укомплектованості фондів є відповідь: „отримую майже все”. Вона набрала 41% голосів, в основному за рахунок обласних та міських бібліотек. На другому місці – „отримую половину” – 30%, на третьому – „немає більшості” - 18%, і лише на четвертому – „повне отримання” замовленого (9,5%). Цей загальний для всіх бібліотек результат найповніше демонструють ЦМБ, тобто саме вони характеризують стан якості комплектування фондів бібліотек України вітчизняними книжками.

В ході дослідження визначилось, що проблема поповнення бібліотечних фондів вітчизняними виданнями, а звідси і повнота забезпечення читацьких запитів має деякі регіональні особливості, які залежать від рівня соціально-економічного розвитку кожної окремої області, її історії, культури, природно-географічних особливостей. Отримані результати по кожному типу бібліотек продемонстрували як регіональні особливості, так і характерну для кожного типу специфіку, яка виявилася у тематиці незадоволеного попиту, його інтенсивності та масовості.

Досить схожими у досліджуваному питанні виявилися бібліотечні системи ЦМБ і ЦБС. За типом видання читачі ЦМБ та ЦБС віддають однозначну перевагу художній літературі, і саме на неї зафіксовано найвищий незадоволений попит. У порівнянні з галузевою літературою він становить, згідно відповідям користувачів, в ЦМБ 94%, в ЦБС – 85%. В основному не вистачає творів української художньої літератури ХІХ - ХХ ст., менше – сучасної. Такий жвавий інтерес до української літератури формується та підтримується шкільною та вузівською навчальними програмами. Список книг, на який зафіксовано незадоволений попит, є достатньо традиційним. Очолюють його романи В.Барки „Жовтий князь” та У.Самчука „Марія”. Вони не тільки найчастіше запитуються у найбільшій кількості областей, що взяли участь в дослідженні. До обійми найбільш необхідних, але не отриманих творів, входять також „Тигролови” І.Багряного і „Роксолана” П.Загребельного. Далі список класиків продовжують „Бояриня” Л.Українки, „Перехресні стежки” І.Франка, „Чорна рада” П.Куліша, „Суд” Ю.Мушкетика, „Чорнобильська мадонна” І.Драча, „Маруся Чурай” та поезії Л.Костенко, а також твори В.Стуса, В.Симоненка, М.Хвильового, О.Олеся, О.Теліги.

Зарубіжна література в анкетах користувачів у незадоволеному попиті згадується частіше, ніж російська. Вона складає майже 13% всього масиву художньої літератури. Тут є і твори за шкільною програмою, і модні на сьогоднішній день автори та книги. Найбільшу кількість відмов отримують читачі на оповідання Е.По, романи „Перевтілення” Ф.Кафки, „Айвенго” В.Скотта, „Червоне і чорне” Стендаля, „Ромео і Джульєтту” та „Гамлет” В.Шекспіра, „Чума” А.Камю, „Острів скарбів” Р.Стівенсона, „Декамерон” Д.Бокаччо і далі, за навчальною програмою. З популярних нині – твори П.Коельо, П.Зюскінда, Д.Ролінг, Е.Ремарка.

Щодо галузевої літератури, то в найактивнішому незадоволеному попиті вона представлена підручниками та навчальними посібниками з історії, економіки, права, політології, техніки, комп’ютерних мереж, довідковими та популярними виданнями з українознавства, права та історії. Найбільшу кількість відмов, згідно читацьким анкетам, отримали: підручник „Політологія” (без автора), „Історія України” О.Субтельного, „Звичаї нашого народу” О.Воропая, ”Історія України” О.Бойка, Біблія для дітей, „Основи економічних знань” С.Мочерного.

При подібності отриманих даних по незадоволеному попиту в ЦМБ та РЦБС є між ними і різниця, пов’язана з двома чинниками, а саме: складом читачів та повнотою і якістю фондів. Користувачі ЦМБ, ЦРБ та сільських філіалів звертаються до бібліотек переважно за художньою літературою, основу якої складають твори навчальних програм з української та зарубіжної літератури.

У характері, складі, інтенсивності незадоволеного попиту на вітчизняні видання існує певна регіональна специфіка. Традиційно активною, підготовленою читацькою аудиторією відрізняються західні області країни – Івано-Франківська, Львівська, Закарпатська та Волинська. Досить пасивний інтерес до вітчизняних книги спостерігається в Криму, Запорізькій області, на Херсонщині, Луганщині, Одещині.

Незадоволений попит в ОУНБ має свої особливості. Він формується на основі запитів фахівців, спеціалістів, науковців, які становлять 66% читацького контингенту. Їх інформаційні потреби мають галузеву спрямованість на відміну від інтересів читачів масових бібліотек. Зафіксований в обласних бібліотеках незадоволений попит складається на 71% з галузевих видань, в основному суспільного та гуманітарного профілю. Більше чверті з них складає економіка. Незалежно від тематики запитів, чітко відстежується їх, так би мовити, національна забарвленість. Не кажучи про історію, культуру, філологію, запитують українські видання з економіки, права тощо. Цікавим є й те, що серед видань, які знаходяться у підвищеному попиті, відсутні книжки іноземних авторів, навіть з економіки. Сьогодні ми можемо констатувати вже як тенденцію намагання користувача отримати книги українських авторів з самих різних галузей знань, бо є потреба у розвитку вітчизняної теоретичної та прикладної науки, що свідчить насамперед про зростання національної свідомості у суспільстві.

За думкою бібліотечних фахівців, основною причиною незадоволеного попиту є відсутність необхідної книги в фонді бібліотеки (65% випадів). Понад 20% опитаних вказали на недостатню кількість примірників. Причому чим більша бібліотека, тим цей відсоток вище. Серед причин які теж впливають на зростання невдоволеного попиту є мала, або й повна відсутність нових надходжень, книг українською мовою, застарілість та зношеність видань.

Цікаво, що за тематикою в ОУНБ після економічного комплексу слідує художня література як і в міських та сільських бібліотеках.

Свої особливості та специфіку має незадоволений попит в наукових бібліотеках – ХДНБ та ОДНБ.

Найчастіше користувачі цих бібліотек отримували відмови на технічну літературу, на видання економічного характеру, особливо з питань економічної статистики, інноваційної політики, світового ринку та ринкових відносин, економіки України та окремих її регіонів.

Не вистачає в наукових бібліотеках довідкової літератури: сучасних енциклопедичних та термінологічних словників. Недостатньо видань і з питань сертифікації, стандартизації, патентознавства та винахідництва. Багато відмов фіксують бібліотекарі на видання з історичної тематики, зокрема історії України, літератури з проблем розвитку науки та освіти. Відсутні також матеріали наукових конференцій та вузівські наукові збірники.

Списки конкретних книг, на які найчастіше відмовляли в наукових бібліотеках, очолюють: Статистичний щорічник України 2003 та Економіка підприємства, автор Дикань В.Л. (Х., 2002).

За анкетами користувачів та бібліотечних працівників обласних, міських, районних і сільських бібліотек було складено банк даних пропозицій на видання та перевидання книг українських авторів або зарубіжних у перекладі українською мовою, який містить близько 2500 позицій. Серед названих авторів та творів досить багато тих, що присутні у списку відмов.

Висновки, що були зроблені на основі опитування користувачів та бібліотечних працівників, підтверджуються даними аналізу бібліотечної документації, зокрема журналами, зошитами або картотеками обліку незадоволених вимог, які ведуться в кожній бібліотеці.

Згідно з методикою дослідження, в усіх базових бібліотеках протягом чотирьох встановлених днів проводився облік відмов методом суцільного опитування за стандартним листком обліку. Отримані результати в цілому підтверджують вже вимальовану картину незадоволеного попиту в бібліотеках країни і дають додаткову інформацію щодо мети читацького запиту у різних типах бібліотек.

Результати дослідження дозволяють зробити висновок, що попит користувачів на вітчизняну книжкову продукцію задовольняється далеко не в повному обсязі. Кожний тип бібліотек має свої особливості як у характері потреб користувачів, так відповідно і у відмовах.

Отримані списки незадоволеного попиту необхідно врахувати при формуванні бібліотечної серії та комплектуванні бібліотек, а також у видавничій політиці.

Ряд ОУНБ (Закарпатська, Запорізька) провели узагальнення матеріалів дослідження на регіональному рівні, що дало змогу порівняти отримані дані і побачити характерну регіональну специфіку.

Близьким за характером була робота Чернівецька ОУНБ по проведенню аналізу вивчення та узагальнення соціологічних досліджень на теми: „Спектр інформаційних запитів користувачів бібліотек області і проблеми незадоволеного попиту”.

Луганська ОУНБ ім. М.Горького провела локальне моніторингове дослідження „Фахівці, науковці, підприємці - користувачі ресурсного потенціалу ОУНБ ім..М.Горького” в якому взяли участь 900 респондентів. Воно ставило за мету вивчення особливої категорії користувачів Бібліотеки – науковців та фахівців.

Плідною в даному напрямку була робота Закарпатської ОУНБ. Проводилось дослідження „Потреби і запити користувачів читальних залів Закарпатської ОУНБ на документи з історії та ступінь їх задоволення”. Актуальним залишилось вивчення ринку потреб користувачів у бібліотечних послугах і вироблення на його основі нових. З цією метою проводились локальні вивчення „Користувач ЗОУНБ: його запити”, „Портрет користувацької аудиторії Інтернет-центру”, „Дні суцільного обліку запитів користувачів”. Досліджувалась також важлива проблема „Бібліотечне обслуговування національних меншин Закарпаття”.

В Чернівецька області за сприяння ОУНБ з метою вивчення потреб реального та прогнозування потенційного користувача в ряді ЦБС пройшли анкетні опитування : „Краща книга – 2004”, „ Втрачений читач”, „Досье користувача”, „Соціальний портрет користувача бібліотеки”.

3. Формування, збереження, використання та відповідність читацьким запитам документних ресурсів бібліотек;

Відповідно до Постанови № 608 "Про обов’язковий примірник", була проведена робота над загальнодержавним дослідженням по створенню "Системи моніторингу надходження обов’язкового примірника документів України (державного і місцевого) до бібліотек України". НПБ України була розроблена та надіслана бібліотекам-учасникам дослідження попередня анкета щодо виявлення технічних можливостей для виконання дослідження. Підготовлена програма та методика проведення дослідження, макети таблиць. За надісланим листом було отримано зразки бібліографічних описів з електронного каталогу бібліотек-учасниць, які були надані розробникам для проведення тестування програмного забезпечення щодо створення корпоративної бази бібліографічних описів учасників проекту. Були отримані дані з більшості ОУНБ. Зараз розробники програмного забезпечення проводять обробку цих матеріалів. На жаль програмне забезпечення, яким користуються бібліотеки, не уніфіковане, а рівень автоматизації деяких бібліотек не дозволив взагалі зібрати такі дані. Це призвело до затримки з обробкою масивів даних. За матеріалами першого етапу дослідження видано Соціологічний бюлетень (випуск 30).

У дослідженні приймали участь ряд ОУНБ, які здебільшого збирали дані за програмою та надсилали її до НПБ України. Це і Миколаївська, і Запорізька, і Вінницька та цілий ряд інших ОУНБ. Однак деякі бібліотеки провели в рамках даного дослідження роботу значно ширшу, яка дала цікаві матеріали .І перш за все звертає на себе увагу дослідження „Обов’язковий примірник документів (місцевий) та повнота його надходжень до Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки за 1998 – 2002 рр.”. У процесі якого досліджено історію та розвиток книговидання у м. Тернополі; розподіл книговидання за територіальною ознакою в Україні; наявність видавничого сектору в обласному центрі та його тематичну спрямованість; динаміка та обсяги надходжень обов’язкового безоплатного (місцевого) примірника документів за назвами, тиражем, типами видань, за галузевою ознакою упродовж 1998 – 2002 років до ОУНБ; наявність системи інформування про нові книги та повний спектр продукції видавництва регіону, співпрацю видавництв з ОУНБ. Дослідження показало, що на сьогоднішній день у м. Тернополі діє 43 видавництва, друкарні та приватних видавничо - поліграфічних підприємств. З випуску назв книг і брошур Тернопільщина, починаючи з 1998 року, займає стабільне 5 місце в Україні. Приріст кількості назв книг у 2002 році є найбільшим за всі роки незалежної України і складає 978 найменувань, з них 47,8% становлять книги та брошури. На одного жителя Тернопільщини припадає 25 примірників газет.

Статистика поточних надходжень обов’язкового примірника до ОУНБ характеризується щорічними збільшеннями як за назвами, так і за тиражами. Зокрема, у 1998 році отримано 236 назв, у 1999 – 262, у 2000 – 638, у 2002 – 647. Максимальна кількість одержуваних обов2язкових безплатних примірників одного видання завжди різна і коливається від 1 до 5 примірників. Як результат, за 1998 – 2002 рр., шляхом тісної співпраці з місцевими видавництвами, до ОУНБ надійшло 2253 назви книг, або 70 % від загальної кількості одержаних документів краєзнавчого характеру. Саме вони активно використовуються читачами, бо мають історичну, культурну та джерелознавчу цінність.

Найбільш повно представляють свою продукцію державні видавництва та видавництва різних форм власності, з якими укладено договори. Це – „Збруч”, „Економічна думка”, „Джура”, „Астон”, „Лілея”, „Горлиця”, „Укрмедкнига”, „Підручники і посібники”.

У ході опитування респондентів підтвердилася гіпотеза про те, що обласний обов’язковий примірник є одним з основних джерел комплектування ОУНБ, а якість його надходження залежить у багатьох випадках від неухильного виконання Законів України „Про внесення змін до Закону України „Про бібліотеки і бібліотечну справу”, „ Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні”, „Про обов’язковий примірник документів”, та Постанови кабінету міністрів України „Про порядок доставляння обов’язкових примірників документів України” від 10.05.2002 року, інших нормативно-правових документів, від особистих контактів бібліотеки та її працівників, позитивної співпраці з видавничими організаціями, чіткого контролю за їх надходженнями.

Матеріали дослідження видано окремим збірником „ Обов’язковий примірник документів (місцевий) та повнота його надходжень до Тернопільської ОУНБ за 1998 – 2002 роки: результати соц. дослдідження”. Підсумком цієї масштабної роботи стала науково-практична конференція.

Продовжували бібліотеки плідну роботу по розкриттю фондів бібліотек, зокрема рідкісних та цінних. Так Миколаївська ОУНБ продовжувалася багаторічну роботу з вивчення і введення до наукового обігу рідкісних і цінних видань, що вийшли друком у 18- на поч. 20 ст. У цьому напрямку здійснювалась наукова обробка видань, відображення документів у службових і читацьких каталогах та картотеках, проведення експертизи видань, поповнення бази даних документів, що підлягають включенню до Державного реєстру національно культурного надбання. Окрім того, фахівцями бібліотеки велося вивчення пам’ятних книжок, статистичних оглядів різних губерній, областей і градоначальств Російської імперії, виданих у 19 – на поч. 20 ст. Одержана інформація буде використана Російською національною бібліотекою для видання міжнародних зведених каталогів.

Вивчення української періодики 19 – поч. 20 ст. в Миколаївській ОУНБ виділено окремим напрямком дослідницької діяльності. Зокрема розроблено програму наукового дослідження, виявлено 31 назву періодичних видань (з них 8 краєзнавчих), на 18 з яких створені доповідні довідки, продовжується аналітичний опис статей з періодичних видань. Результати роботи з українськими періодичними виданнями були представлені для науково-дослідного центру періодики Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника НАН України з подальшим використанням у першому томі друкованого історико -бібліографічного дослідження „Українські періодичні видання в Україні та світі, 1812 – 1939рр.”.

Вивчення книгодрукування на Миколаївщині передбачало роботу з виданнями 19- 20 ст. Результати наукових розвідок були відбиті у картотеці „Видано в Миколаїві” та оприлюднені на конференції.

Закарпатська ОУНБ, також, проводила робота по відбору та опису документів, що підлягають включенню до Державного реєстру національного культурного надбання. Експертною групою ЗОУНБ відібрано 192 документа, які відповідно упорядковані, створено електронна база даних.

Дана проблема розроблялась і Херсонською ОУНБ, яка проводила „Наукове дослідження рідкісних видань у фондах бібліотеки”, що передбачало виявлення, аналіз та науковий опис рідкісних видань для Державного реєстру культурних цінностей України. Створено електронну базу документів, визначених для включення до Реєстру. Виявлено понад 2000 тис. документів.

Запорізькою ОУНБ в ході дослідження наявності та стану українських періодичних видань в Україні і світі 1812-1939 рр. (за методикою Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника) виявлено і зроблено бібліографічні описи раритетних періодичних видань, зокрема журналу „Кивськая старина” (за 1882-1897рр., 1896-1897рр., 1899р.)

Бібліотечними фондами опікувались і фахівці Черкаської, Тернопільської та Рівненської ОУНБ. Черкаська ОУНБ ім. Т.Шевченка проводила регіональне моніторингове дослідження „Стан поповнення та збереження книжкових фондів в бібліотеках області”, в ході якого розроблено програму та методику проведення дослідження, проаналізовано звіти та статистичні матеріали, опрацьовано анкети та інші документи. Завершується робота по узагальненню матеріалів дослідження та підготовці висновків і рекомендацій.

На виконання обласної Програми збереження бібліотечних та архівних фондів на період 2000 – 2005 років Тернопільською ОУНБ проведено регіональне соціологічне дослідження „Вивчення фізичного стану бібліотечних фондів у ЦБС області”. Для вирішення поставлених завдань було розроблено експрес-методику: вибірковий перегляд книжкової частини фонду, суцільний перегляд наявної художньої літератури, аналіз документів за хронологічними ознаками. на даний час матеріали, подані з 18 ЦБС області, у стадії опрацювання.

„Інтенсивність використання інформаційно-документальних ресурсів бібліотек області в умовах реорганізації” - регіональне дослідження , що проводить Рівненська ОУНБ та бібліотеки Рівненської області. В ході 1-го етапу дослідження встановлено стан наявних ресурсів публічно-шкільних бібліотек регіону у кількісному та галузевому аспектах за 2002 – 2003 роки, динаміка росту фонду, показників книговидачі.

На локальному рівні проведено „Маркетинговий аналіз використання періодичних видань структурними підрозділами Бібліотеки (Луганська ОУНБ). Аналізування обліку роботи структурних підрозділів обласної книгозбірні, формування нової схеми щоденника роботи ОУНБ. В звітному році підготовлено та розповсюджено для директорів ЦБС та начальників міськими та районними відділами культури видання „Бібліотечні ресурси регіону: аналіз статистичних даних 1999 – 2003рр”, до якого увійшли аналітичний та фактичний матеріали щодо діяльності ЦБС.

Проведено дослідження „Використання періодичних видань відділами Кіровоградської ОУНБ ім. Д.І.Чижевського”. Його результати були заслухані на раді при директорі та враховані під час передплати період вид на 2кв.2004р

Сумська ОУНБ вивчала „Використання каталогів та картотек ОУНБ”.

4. Історія бібліотечної справи регіонів та окремих бібліотек;

Вивчення історії окремих бібліотек та бібліотечної справи регіонів вже стало традиційним для бібліотек України.

Цим займалися Херсонська ОУНБ ім. О.Гончара, Запорізька ОУНБ ім. М. Горького, Чернівецька ОУНБ, Миколаївська ОУНБ ім. О.Гмирьова.

В рамках проблеми „Історія бібліотечної справи на Херсонщині” Херсонською ОУНБ проведено аналіз та опрацювання матеріалів отриманих з бібліотек регіону, видано збірник з історії бібліотечної справи регіону, проведено науково-практичну конференцію.

Запорізькою ОУНБ ім. М.Горького в 2004 проведено 4-й етап обласного дослідження „Історія бібліотечної справи в області”. Зокрема, здійснювалось системне вивчення документів з історії розвитку закладів Вільнянського, Оріхівського районів, проводилися основні етапи наукової роботи з підготовки до друку краєзнавчих видань у Приазовській та Чернігівській ЦБС, вивчалися зв’язки бібліотек Приморського краю із громадськими організаціями Болгарії. Формувалося досьє спогадів ветеранів бібліотечної справи.

Постійною темою дослідження Миколаївської ОУНБ ім. О.Гмирьова є історія розвитку бібліотеки. Продовжувався пошук нових матеріалів (фото, оголошення, листівки, статті в періодичних виданнях) для поповнення архіву бібліотеки і підготовки експозиції з історії бібліотеки.

Чернівецька ОУНБ продовжувала роботу по збору інформації для довідників „Бібліотечна Буковина”, „Історія бібліотек області”, „Історія сіл області”, „Храми Буковини”.

Чернівецька ОУНБ також підготувала аналіз „Нові україномовні видання про історію німців Буковини” ( за останні 5 років) для Бібліотеки фантастики з м. Вецтлер (Німеччина).

5. Автоматизація та інформатизація бібліотечних процесів;

Основним напрямком досліджень даної тематики в 2004 році було вивчення потреб користувачів та можливостей їх задоволення Інтернет-центрами ОУНБ. Так Черкаська ОУНБ провела бліц-дослідження „Соціально-професійний портрет користувачів Інтернет-центру”, яке показало, що практично представники всіх категорій читачів входять до контингенту користувачів центру. Спостереження за динамікою змін у складі користувачів показало зростання кількості науковців, спеціалістів-виробників, значну групу складають пенсіонери, інваліди, непрацюючі, вивільнені в результаті економічних змін.

Чернівецька ОУНБ вивчала „Використання інтернету в ЧОУНБ ім.М.Івасюка”

6. Бібліотечна професія.

Вивчення бібліотечної професії в 2004 році було представлене регіональним дослідженням Миколаївська ОУНБ ім. О.Гмирьова „Сільський бібліотекар, який він”, в якому прийняли участь бібліотеки Миколаївської області.

Конференції

Рівненська ОУНБ займалась організацією та проведенням Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів державних та ОУНБ „Використання нових технологій – зростання іміджу сучасної бібліотеки”, 9 – 11 листопада 2004р. На конференцію були підготовлені виступи фахівців, які були представлені у збірнику статей „Бібліотеки Рівненщини: інновації, досвід роботи”.

На базі Вінницької ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва з 24 по 27 вересня 2004 року проходила Всеукраїнська науково-практична конференція „Історичні витоки козацького роду в Україні”. У конференції взяли участь заступники директорів та завідувачі відділами краєзнавчої літератури ОУНБ України, науковці, музейні т архівні працівники, викладачі, краєзнавці, директори ЦБС Вінниччини.

Підсумком дослідження „Обов’язковий примірник документів (місцевий) та повнота його надходжень до Тернопільської ОУНБ за 1998 – 2002 роки” стала науково-практична конференція „Книжковий ринок Тернополя як об’єкт соціологічного дослідження та інформаційного забезпечення”, де визначено конкретні заходи щодо поліпшення комплектування ОУНБ обов’язковим примірником документів та посиленням контролю за його надходженнями.

Наукові напрацювання відділів Миколаївської ОУНБ щодо роботи з рідкісними і цінними виданнями були висвітлені на 5 обласній науковій краєзнавчій конференції „Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження”. В роботі конференції взяли участь 120 краєзнавців і науковців.

В Тернопільській ОУНБ підбито підсумки „Конкурсу читацької прихильності” 2004 року і визначені журнали та газети, що найчастіше користувались попитом у респондентів читального залу та сектору періодики ОУНБ

Публікації працівників ОУНБ.

Для професійного спілкування, обміну думками і реальним досвідом, Тернопільська ОУНБ видала інформаційно-аналітичний бюлетень „Соціологічна думка”. Зокрема, 4-й, черговий випуск бюлетеня містить короткий огляд досліджень, проведених соціологічними службами центральних бібліотек: Борщівської – „Краща поетична і прозова книга року наших земляків”, Заліщицької – „Діаспорна література: читацький попит та використання”, Збаразької – „Потреби і запити користувачів на „Українську бібліотечну серію”, Теребовлянської – „Молодь і книга”. Тут також представлено результати вивчення інтересів і уподобань бібліотечних працівників абонементу ОУНБ – „Що читають бібліотекарі?”, перелік з інформування бібліотечної галузі, зокрема створення нових типів бібліотек у Гусятинському, Заліщицькому та Чортківському районах.

Цікаві публікації співробітників Миколаївської ОУНБ – „Матеріали до вивчення історії краєзнавчої бібліографії на півдні України”, „Редкие и ценные издания как источник духовной культуры прошлого», «Методическое и техническое обеспечение создания комппьютерной сети районных библиотек», „Літературна спадщина В.Верещагіна у фонді рідкісних і цінних видань ОУНБ ім.О.Гмирьова”, „Роль корпоративної каталогізації у розвитку електронних ресурсів бібліотек регіону”, „Створення регіонального інформаційного порталу „Прибужжя”: організаційні та практичні аспекти.

Ознайомлення з результатами проведених досліджень має професійну цінність для бібліотечних фахівців, науковців, викладачів та студентів вузів. На превеликий жаль не надійшли звіти від Дніпропетровської, Донецької, Львівської, Одеської, Полтавської, Харківської, Хмельницької, Чернігівської ОУНБ. В багатьох наявних звітах висвітлюються результати проведених досліджень дуже стисло, що не дає змоги отримати повну уяву про проведену роботу.

Design