Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

МАНІФЕСТ ІФЛА ПРО ІНТЕРНЕТ

Прийнятий Сесією ІФЛА 23 серпня 2002 р.

Безпрешкодний доступ до інформації є важливим для свободи, рівності, глобального взаєморозуміння та миру. Тому Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ (ІФЛА) проголошує, що

  • Інтелектульна свобода – це право кожного мати і висловлювати свою думку, а також шукати та отримувати інформацію; це – основа демократії; це – сутність бібліотечного обслуговування.
  • Вільний доступ до інформації, незалежно від форм її передачі та державних кордонів – головна відповідальність бібліотечної та інформаційної професії.
  • Надання пезперешкодного доступу до Інтернету в бібліотеках та інформаційних центрах сприяє свободі, процвітанню та розвитку громад і окремої особи.
  • Необхідно подолати бар'єри на шляху розповсюдження інформації, передусім ті, що сприяють нерівності, бідності та відчаю.

Вільний доступ до інформації, Інтернет і бібліотеки та інформаційні служб

Бібліотеки та інформаційні служби – це постійно реагуючі на зміни заклади, що з'єднують людей з глобальними інформаційними ресурсами, ідеями та результатами творчої діяльності, яких вони потребують. Бібліотеки та інформаційні служби роблять доступними багатства, що є результатом самовираження людей і культурного розмаїття та зберігаються на усіх носіях.

Глобальна мережа Інтернет уможливлює для окремої особи та громади в усьому світі, будь-то у найменшому і найвіддаленішому селі. Чи у великому місті, мати одинаковий доступ до інформації для розвитку, освіти, удосконалення, культурного збагачення, господарської діяльності та поінформованої участі у демократичному суспільстві. Всі можуть представити в Інтернеті свої інтереси, знання та культуру для ознайомлення усього світу. Бібліотеки та інформаційні служби є важливими брамами до Інтернету. Для одних вони пропонують зручне середовище, рекомендації та допомогу, а для інших – це просто точки доступу до Інтернету. Бібліотеки – це механізм, для подолання бар'єрів, що існують через різницю у можливостях користування ресурсами, технологіями та навчанням.

Принципи вільного доступу до інформації через Інтернет

Надання доступу до Інтернету та всіх його ресурсів повинно відповідати Загальній деклорації прав людини,передусім статті 19:

Кожна людина має право на свободу і на вільне їх виявлення; це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань та свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів.

  • Глобальна взаємопов'язаність Інтернету забезпечує ресурс, через який усі можуть насолоджуватися цим правом. Відповідно, доступ не повинен підлягати ніякій формі ідеологічної, політичної чи релігійної цензури, або обмежуватися через єкономічні причини
  • Бібліотеки та інформаційні служби повинні також обслуговувати всіх членів своєї громади, незалежно від віку, раси, національності, релігії, культури, політичної принадлежності, фізичних чи інших обмежень, статі, сексуальної орієнтації та будь-яких інших причин.
  • Бібліотеки та інформаційні служби повинні забезпечити право користувачів шукати інформацію за своім вибором.
  • Бібліотеки та інформаційні служби повинні поважати право своїх користувачів на конфіденційність та забезпечити таємницю щодо ресурсів, що вони їх використовують.
  • Бібліотеки та інформаційні служби повинні забезпечувати та надавати доступ громадськості до якісної інформації та засобів комунікації. Користувачам необхідно допомогати опанувати необхідні навички, створити відповідні умови, щоб вільно та конфіденційно користуватися інформаційними ресурсами за їх вибором.
  • Поряд із великою кількістю цінних ресурсів, наявних в Інтернеті, деякі можуть бути ненадійними, вводити в оману, чи бути образливими. Бібліотекарі повинні забезпечити користувачів бібліотеки інформацією та ресурсами, навчаючи їх правилам ефективного використання Інтернету та електронних ресурсів. Бібліотекарі повинні активно популяризувати та організовувати відповідальне використання інформації з мережі всіма своїми користувачами, включаючи дітей та юнацтво.
  • Як і інші основні види обслуговування, доступ до Інтернету в бібліотеках та інформаційних службах повинен бути безкоштовним

Запроваждення Маніфесту у життя

    ІФЛА закликає міжнародну спіьноту сприяти розширенню доступності Інтернету в усьому світі, особліво у країнах, що розвиваются, і в такий спосіб забезпечувати усім глобальну користь від інформації з Інтернету.

    ІФЛА закликає національні уряди розвитвати національну інформаційну інфраструктуру, яка надасть доступ до Інтернету всьому населенню країни.

    ІФЛА закликає всі уряди підтримувати у бібліотеках та інформаційних службах безперешкодний потік інформації, доступної в Інтернеті, та протистояти усім спробам цензури чи обмеження доступу.

    ІФЛА закликає бібліотечну громадськість, тих, хто приймає рішення на національному та місцевому рівнях, розробити стратегію, політику та плани, які реалізують принципи, проголошені в цьому Маніфесті.

назад | на початок Design