Бібліотечному фахівцю

каталог – систематизований перелік документів б/ф із зазначенням місць їх зберігання, що ведеться на паперових картках або в електронній формі
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті

Виставлено:

[22.12.2018]

Бібліотечна планета, номер 4 за 2018 рік

[27.11.2018]

Семінар «Актуальні питання охорони книжкових пам’яток».

[09.11.2018]

Сучасні тенденції розвитку публічних бібліотек і бібліотечної справи у зарубіжних країнах

[04.10.2018]

Бібліотечна планета, номер 3 за 2018 рік

[15.06.2018]

Бібліотечна планета, номер 2 за 2018 рік

[14.03.2018]

До відома авторів журналу

[13.03.2018]

Бібліотечна планета, номер 1 за 2018 рік

[28.12.2017]

Публічна Бібліотека І Реалізація Завдань Соціальної Політики

[28.12.2017]

Бібліотечна планета, номер 4 за 2017 рік

[28.12.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 4 квартал, 2017 р.

[20.10.2017]

Cемінар для бібліографів «Основні напрями бібліографічної роботи: теорія і практика».

[06.10.2017]

Бібліотечна планета, номер 3 за 2017 рік

[24.09.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 3 квартал, 2017 р.

[23.08.2017]

Тенденції розвитку публічних бібліотек зарубіжних країн

[21.06.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 2 квартал

[09.06.2017]

Бібліотечна планета, номер 2 за 2017 рік

[04.04.2017]

Сучасний літературний процес: Бібліотека. Книга. Читач

Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувач online


Page Rank Check
Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 2 квартал, 2015 р.

Статті з зарубіжної періодики, що надійшла до ВДІМ

 1. Altenhöner, Reinhard. Innovation as a strategic choice at the Deutsche Nationalbibliothek / Reinhard Altenhöner, Ulrike Junger, Ute Schwens ; Reinhard Altenhöner, Ulrike Junger, Ute Schwens // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 195-201.
  Розповідь про діяльність Німецької національної бібліотеки з налагодження роботи у новітньому цифровому інформаційному середовищі. Роботу із здійснення інновацій було розпочато з затвердження перспективного плану на 2013-2016 рр., в рамках якого передбачалися заходи з оцифрування колекції, створення електронних баз даних, надання віддаленого доступу і ін. Огляд загального стану та результатів проробленої роботи
 2. Bednarczyk, Dorota. Przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu (e-integracja) w Polsce / Dorota Bednarczyk // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [12] s.
  Стаття присвячена проблемі електронної інтеграції польського суспільства: забезпечення якомога більшості частини громадян доступом до електронних засобів зв'язку (доступ до комп'ютерів та Інтернету). Автор розповідає про відповідні державні програми і законодавчі акти, а також окремо зупиняється на ролі бібліотек, зокрема публічних, у наданні доступу громадянам до електронних засобів зв'язку.
 3. Berthiaume, Guy. Bibliothèque et Archives nationales du Québec: convergence and the path of innovation / Guy Berthiaume, Pascale Ryan // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 182-185.
  До питання конвергенції закладів культури. Розповідь про створення нової структури, до якої увійшли національні бібліотека і архів Квебеку та публічна бібліотека провінції (англ. Bibliothèque et Archives nationales du Québec [BAnQ]) у Канаді. Структура була створена у 2006 р. для об'єднання зусиль установ у забезпеченні користувачам новітніх послуг, зокрема, віртуальних.
 4. Caperon, Lizzie. Developing adaptable, efficient mobile library services: librarians as enablers / Lizzie Caperon // Ariadne. - 2015. - № 73. — [15] p.
  Мобільні пристрої, такі як смартфони, айреди чи планшети стрімко поширюються в суспільстві і кардинально змінюють звичний шлях організації, отримання і поширення інформації. На думку автора статті, сучасній бібліотеці необхідно активно впроваджувати послуги мобільного зв'язку, максимально адаптуватися до останніх технологічних змін у сфері інформації, створювати нові привабливі мобільного зв'язку послуги, які відповідають потребам користувачів, наприклад, мобільні додатки для доступу до бібліотечних каталогів, текстові повідомлення користувачам з нагадуванням про терміни повернення книг, послуги чату, прокат мобільних пристроїв користувачам і багато іншого. У статті також описані результати дослідження потреб користувачів у мобільному бібліотечному обслуговуванні, яке було проведене в бібліотеці університету Лідс (Leeds University Library) Великої Британії.
 5. Chadaj, Anna. Zaistnieć w cyberprzestrzeni. Wystawy Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej / Anna Chadaj, Ewa Szaflarska // Biuletyn EBIB. - 2015. - № 1 (155). — [11] s.
  Віртуальні виставки як одна з бібліотечних електронних послуг. Автори дають визначення віртуальної виставки, зазначаючи їх переваги над традиційними фізичними, та презентують виставки, розміщені на сайті Головної бібліотеки Гірничо-металургійної академії у Кракові. Також автори піднімають питання відсутності у Польщі єдиної бази з реєстрації доступних в Інтернеті віртуальних виставок.
 6. Cybulska, Daria. Refleksje nad współpracą Wikimedia Commons z Biblioteką Narodową Szkocji — studium przypadku / Daria Cybulska // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [6] s.
  До питання професійного розвитку бібліотекарів. Огляд навчальних ініціатив, реалізованих в рамках Програми розвитку бібліотек у Польщі за підтримки фонду Білла і Мелінди Гейтс. Головну увагу автор  приділяє плануванню і організації навчальних заходів: від бібліотечних семінарів з планування через курси для тренерів, інноваційні програми, такі як Лабіб або "інноваційної зони" і, нарешті, діяльність у сфері електронного навчання.
 7. Derfert-Wolf, Lidia. Data information literacy — umiejętność korzystania z danych / Lidia Derfert-Wolf // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [11] s.
  Стаття присвячена питанню розвитку інформаційної грамотності бібліотечних фахівців, яка, з формуванням і використанням цифрових ресурсів, набуває все більшого значення. Автор формулює вимоги до компетентності осіб, що працюють з інформаційними базами, розповідає про форми освіти, визначає роль бібліотекарів академічних бібліотек у плануванні і проведенні занять з інформаційної грамотності.
 8. Dziel, Paweł. Działalność kulturalno-edukacyjna biblioteki akademickiego centrum kształcenia językowego / Paweł Dziel // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - №, № r. 2. — s. 30-37.
  Розповідь про культурно-просвітницьку діяльність Центру вивчення іноземних мов бібліотеки Щецинського університету. Автор описує велике різноманіття заходів, серед яких: лекції, зустрічі з культурними діячами, театральні вистави, перегляди фільмів і ін. Щодо гурткової роботи, протягом 2010-2011 рр у бібліотеці діяв англомовний дискусійний клуб. проводились семінари для батьків з надання допомоги дітям у вивченні іноземних мов, і т. ін.
 9. Ganakowska, Urszula. Działalność pozabiblioteczna Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego: Galeria Libra / Urszula Ganakowska // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - № 1. — s. 58-60.
  Розповідь про досвід Головної бібліотеки Щецинського університету, коли у 2007 році, у пошуках нових поза бібліотечних форм роботи, було започатковано проект Galeria Libra: організація художніх вернісажів. Автор стисло описує і характеризує основні події, що відбулися у бібліотеці з того часу.
 10. Gaziński, Radosław. Przemiany w sieci bibliotek Uniwersytetu Szczecińskiego / Radosław Gaziński // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - № 2. — s. 5-8.
  До питання централізації у бібліотечній сфері. Розповідь про процес централізації у бібліотеці Щецинського університету, коли замість десяти існуючих розпорошених філій планується звести їх у єдиному новому приміщенні, що створить зручніші умови для роботи студентів; планується також вивільнити спеціальне приміщення для здійснення культурної діяльності. З практичного досвіду.
 11. Gogiel-Kuźmicka, Anna. Usługi elektroniczne oferowane przez biblioteki / Anna Gogiel-Kuźmicka // Biuletyn EBIB. - 2015. - № 1 (155). — [6] s.
  Швидкий розвиток телеінформаційних технологій за останні 20 років прискорив глобалізацію ринку і підняв рівень конкуренції. Спричинені ним перетворення справили величезний вплив на державні установи, у тому числі бібліотеки, які розширили свій спектр послуг з використанням нових інструментів інформаційно-комунікаційних технологій. Автор дає визначення електронної послуги, характеризує основні електронні послуги, що їх почали надавати бібліотеки, а також аналізує проблеми, що виникають з їх запровадженням.
 12. Gomułka, Magdalena. Kształtowanie kariery zawodowej poprzez udział w International Librarians Network / Magdalena Gomułka // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [8] s.
  Про сучасні шляхи підвищення фахового рівня бібліотекарів. У статті представлені результати дослідження впливу співпраці з іноземними бібліотекарями на професійний розвиток бібліотечних працівників, зокрема, мова йде про професійне спілкування у Міжнародній бібліотечній мережі (англ. International Librarians Netwerk). З польського досвіду.
 13. Hennig, Nicole. Writing app reviews / Nicole Hennig // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 26.
  Намагаючись йти в ногу з прогресом та користуючись його досягненнями, бібліотеки США заохочують своїх працівників до активного використання новітніх технологій. Зокрема, використовуючи у своїй роботі різноманітні програми для мобільних пристроїв (телефонів, планшетів і ін.), бібліотекарям пропонується брати участь у їх обговоренні, фахово висвітлюючи сильні і слабкі сторони програм (англ. applications, apps), даючи поради щодо доцільності їх придбання і використання.
 14. Inklebarger, Timothy. Digital books are up in the air / Timothy Inklebarger // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 17.
  Намагаючись бути якомога ближчими до користувачів, публічні бібліотеки США відкривають свої філії в аеропортах, надаючи користувачам доступ до своїх цифрових ресурсів (електронні книжки, аудіо книжки і ін.). З практичного досвіду.
 15. Kostowska, Dorota. Program Rozwoju Bibliotek — przegląd inicjatyw szkoleniowych / Dorota Kostowska // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [6] s.
  Огляд навчальних ініціатив, реалізованих в рамках Програми розвитку бібліотек у Польщі за підтримки фонду Білла і Мелінди Гейтс, спрямованих на професійний розвиток бібліотекарів. Головна увага приділяється плануванню і організації навчальних заходів: від бібліотечних семінарів з планування через курси для тренерів, інноваційні програми, такі як LABiB або "інноваційної зони" і, нарешті, діяльність у сфері електронного навчання.
 16. Landgraf, Greg. Libraries explore a variety of mobile options / Greg Landgraf // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 14-15.
  З огляду на стрімкий розвиток технологій і поширення мобільних комунікаційно-інформаційних пристроїв (телефони, планшети і ін.) бібліотеки теж створюють та імплементують у себе програми, щоб стати доступнішими для користувачів. Розповідь про кілька таких програм, зокрема дитячих, спеціально розроблених і запроваджених у бібліотеках. З досвіду США.
 17. Lis, Renata. Odjazdowy bibliotekarz 2013 II szczecińska edycja / Renata Lis // Bibliotekarz Zachodniopomorski. - 2014. - № 2. — s. 70-74.
  "Мобільний бібліотекар": фоторепортаж про проведення організованого Товариством польських бібліотекарів (з нагоди професійного свята) велопробігу, участь у якому взяли гуртом бібліотекарі, любителі читання та прихильники здорового способу життя, загалом понад 150 осіб.
 18. Parkoła, Tomasz. Długoterminowe przechowywanie cyfrowego dziedzictwa kulturowego / Tomasz Parkoła // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [11] s.
  Збереження цифрових даних. Спираючись на конкретні випадки з досвіду користувачів цифрових бібліотек, автор підкреслює важливість довготривалого збереження цифрових ресурсів. У статті розповідається про досягнення у даному напрямку польських та зарубіжних закладів, називаються інституції, що цим займаються та інструменти, необхідні для забезпечення збереження.
 19. Patela, Renata. Kurator danych cyfrowych – nowe stanowisko w bibliotece naukowej / Renata Patela, Anna Piwko-Łętek, Oliwier Sadlik // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [11] s.
  У статті йдеться про необхідність створення закладами систем, відповідальних за централізоване зберігання і захист цифрових даних. З розвитком науки зростає і обсяг даних, що підлягають збереженню, автор висуває концепцію захисту цифрових ресурсів та управління ними через створення в наукових бібліотеках посади кураторів цифрових даних (з середовища бібліотекарів).
 20. Paul, Magdalena. Kompetencje — podaj dalej! Rozwój osobisty i zawodowy członków sieci LABiB / Magdalena Paul // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [10] s.
  У статті описується досвід функціонування польського мережевого бібліотечного співтовариства LABiB, діяльність якого пов'язана з навчанням та особистим розвитком бібліотекарів в рамках Програми розвитку бібліотек. Основною формою роботи членів товариства є конференції, під час участі у яких учасники розвивають свої знання і навички. Крім цього, члени мережі працюють також у віддаленому режимі - через портал LABiB, професійні групи на Facebook, за використанням електронної пошти, відеоконференцій і т.д. З практичного досвіду.
 21. Staley, Lissa. Leading self-publishing efforts in communities / Lissa Staley // American Libraries. - 2015. - Vol. 46, № 1/2. — p. 18-19.
  Розповідь про нові послуги, що їх запроваджують бібліотеки. Так, публічні бібліотеки США запровадили у себе послугу з опублікування "самвидавських" творів, надаючи користувачам можливість опублікувати свій твір, безкоштовно розміщуючи його на бібліотечному сайті. З практичного досвіду.
 22. Stephens, Andy. A case study in national library innovation: newspapers in the British Library / Andy Stephens, Caroline Brazier, Phil Spence // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 206-212.
  Розповідь про реалізацію Британською національною бібліотекою проекту з оцифрування газетного фонду, одного з найбільших у світі (750 млн. сторінок) і створення окремої газетної електронної колекції.
 23. Tomaszczyk, Jacek. Technologia pozwala rozwijać umiejętności językowe – kurs języka angielskiego dla bibliotekarzy / Jacek Tomaszczyk, Aldona Zawałkiewicz // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 8 (153). — [6] s.
  До питання професійного розвитку бібліотекарів. У статті представлені цілі, зміст і основні вимоги до організації електронного навчання з вивчення англійської мови для бібліотекарів. Зокрема, мова йде про методи роботи у платформі Moodle. З польського досвіду.
 24. Trwała ochrona zasobów cyfrowych – podstawowe pojęcia / Aleksandra Fajfer, Karolina Imiołek-Stachura, Aneta Januszko-Szakiel et al. // Biuletyn EBIB. - 2014. - № 9 (154). — [6] s.
  Збереження цифрових даних – основні положення. Через існування великої кількості термінів, пов'язаних з питанням постійного збереження цифрових ресурсів, їх нерідко використовують неправильно. У статті зроблена спроба визначення і тлумачення змісту окремих термінів польською мовою із зазначенням їх англійських еквівалентів.
 25. Yongjin, Han. Innovative services in the National Library of China / Han Yongjin // IFLA Journal. - 2014. - Vol. 40 (3). — p. 202-205.
  З огляду на стрімкі зміни в політичній, економічній, соціальній та технічній сферах, Національна бібліотека Китаю, намагаючись йти в ногу з часом, здійснила ряд інноваційних змін. Велику увагу було приділено створенню цифрових бібліотек, охороні і збереженню культурної спадщини, інтеграції та розкриттю бібліотечних ресурсів. Серед найбільших проектів: Проект розвитку цифрової бібліотеки, "Пам'ять Китаю", створення "Національного музею класичних колекцій" для підтримання інтересу до читання. Розповідь директора Національної бібліотеки Китаю.
 26. Zieliński, Marek. Czy jesteśmy GLAM? / Marek Zieliński // Biuletyn EBIB. - 2014. – Nr.7 (152). — [13] s.
  Що таке  GLAM (галереї, бібліотеки, архіви музеї), і що об'єднує інституції, що є його учасниками. Автор намагається показати, що GLAM представляє скоріше ідею чи суспільний (міжнародний) рух, згідно з cяким головним завданням закладів  утримувачів культурних цінностей є  якомога ширше розкриття своїх фондів. У статті розповідається про проекти GLAM-Wiki та OpenGLAM, дається перелік установ-учасників GLAM, наводяться кілька прикладів виставлення окремих елементів колекцій у відкритий доступ.

Дата створення: 22/01/2015 × 23:50
Дата оновлення: 23/09/2015 × 07:49
Категорія:
Сторінка переглянута 1465 разів

Роздрукувати статтю Роздрукувати статтю

Коментарі до цієї статті


Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати