[Інструкції]

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Державного комітету статистики

України та Міністерства України у справах науки і технологій

07.08.98 №272/219

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України

5 листопада 1998 р. за № 712/3152

ІНСТРУКЦІЯ

про порядок використання і застосування типових форм первинного обліку науково-інформаційної діяльності

1. Загальні положення

1.1. Інструкція про порядок використання і застосування типових форм первинного обліку науково-інформаційної діяльності затверджена наказом Держкомстату та Міннауки України від 07.08.98 № 272/219. Розроблена на підставі узагальнення досвіду роботи органів науково-технічної інформації (далі — НТІ), науково-технічних бібліотек (далі — НТБ), служб науково-технічної інформації підприємств, організацій різних форм власності, надалі — організації, які мають довідково-інформаційний фонд (далі — ДІФ) та займаються науково-інформаційною діяльністю.

1.2. Типові форми первинного обліку науково-інформаційної діяльності, затверджені наказом Держкомстату та Міннауки України від 07.08.98 № 272/219, призначені для використання в органах НТІ, НТБ, організаціях, які займаються науково-інформаційною діяльністю згідно з Законом України "Про науково-технічну інформацію".

1.3. Типові форми первинного обліку науково-інформаційної діяльності використовуються для забезпечення єдиної методології організації обліку показників науково- інформаційної діяльності, вірогідності та зіставлення відомостей у цьому напрямку в органах НТІ, НТБ і організаціях різних форм власності та господарювання.

1.4. В інструкції затверджено Перелік показників науково-інформаційної діяльності, що підлягають обов'язковому обліку (далі — Перелік показників) в органах НТІ, НТБ, організаціях, які займаються науково-інформаційною діяльністю або мають у своїй роботі цей напрямок діяльності (додаток).

1.5. Типові форми первинного обліку науково-інформаційної діяльності є додатковими до існуючих первинних облікових форм бібліотечної документації, які використовують органи НТІ, НТБ, організації.

2. Основні визначення термінів

База даних — сукупність взаємопов'язаних даних, організованих згідно зі схемою бази даних так, щоб з ними міг працювати користувач.

Брошура — книжкове видання обсягом понад 4, але не більше 48 сторінок.

Бібліографічний опис — сукупність бібліографічних відомостей про документ, його складову частину чи групу документів, наведених за певними правилами, необхідних і достатніх для загальної характеристики й ідентифікації документа.

Бібліографічна довідка — довідка, яка вміщує добірку (список) бібліографічних описів, відповідно до зробленого запиту.

Видання — документ, призначений для розповсюдження вміщеної в ньому інформації, підданий редакційно-видавничій обробці, одержаний друком або тисненням, поліграфічне самостійно оформлений, з вихідними даними.

Видача копій та оригіналів — кількісний показник усіх видів документів (книг. періодичних і продовжуваних видань, спецвидів та ін.) або їхніх копій, доведених до споживачів різними формами (видами) бібліотечного та інформаційного обслуговування за певний період.

Депозитарний фонд — бібліотечний фонд, що підлягає постійному зберіганню в бібліотеках-депозитаріях.

Депонування — форма збору та росповсюдження наукових робіт, яка передбачає зберігання рукописів у бібліотеці чи інформаційному органі, сповіщання читачів про прийняття рукописів на зберігання і надсилання їх копій за вимогою.

Довідково-інформаційний фонд (ДІФ) — сукупність упорядкованих первинних документів і довідково-пошукового апарату, призначених для задоволення інформаційних потреб.

Довідково-пошуковий апарат (ДПА) — сукупність упорядкованих вторинних документів, створюваних для пошуку першоджерел.

Звіт науково-технічної документації з науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт — науково-технічний документ, який вміщує систематизовані дані пронауково-дослідну роботу й описує або процес, або результати науково-технічного досліду, або становище науково-технічної проблеми.

Інформаційна послуга — здійснення певного технологічноґо процесу науково-інформаційної діяльності й доведення отриманого кінцевого результату до споживачів задля задоволення їхніх інформаційних потреб.

Інформобслуговування — галузь професійної інформаційної діяльності, спрямованої на задоволення різноманітних інформаційних потреб.

Інформобслуговування в режимі "Запит-відповідь"— спосіб організації довідково-інформаційної роботи, при якому на кожний інформаційний запит оперативно готується й видається разова відповідь.

Книга — книжкове видання обсягом понад 48 сторінок.

Конструкторська документація — сукупність графічних та текстових документів, де зазначені склад та побудова виробів і вміщені всі потрібні відомості для їх розробки, виготовлення, контролю, приймання, експлуатації та ремонту.

Користувач — особа, яка користується інформаційними послугами для одержання інформації чи рішення певних завдань.

Міжбібліотечний абонемент (МБА)— бібліотечний абонемент, заснований на взаємному використанні фондів бібліотек країни згідно з установленими правилами. -

Науково-інформаційна діяльність - сукупність дій. спрямованих на задоволення потреб громадян, юридичних осіб і держави у науково-технічній інформації, що полягає в її збиранні, аналітично-систематичній обробці, фіксації, зберіганні, пошуку й поширенні.

Носій магнітного запису— фізичне тіло, в якому інформація записується (зберігається) через зміну його магнітного стану.

Мікроносій — репрографічна копія у вигляді мікрофільму або мікрофіши, що містить одне або кілька мікрозображень документа на рулонній, або форматній плівці, читання, яких можливе тільки за допомогою оптичних приладів.

Патентна документація — сукупність документів (витягів із них), які містять відомості про результати науково-технічних і проектно-конструкторських розробок, заявлених або визнаних відкриттями, винаходами, промисловими зразками про патентовласників, власників дипломів про відкриття та посвідчень про реєстрацію промислових зразків, корисних моделей і товарних знаків,

Періодичне видання — серійне видання, що виходить через визначені проміжки часу з постійним для кожного року числом номерів (випусків), без повторів у змісті, однотипне оформленими, нумерованими або датованими випусками, під одним і тим же заголовком.

Промисловий каталог — каталог, що вміщує систематизований перелік промислової продукції.

Тематична довідка — бібліографічна довідка, яка містить бібліографічну інформацію за певною темою.

Фактографічна довідка — невиданий вторинний інформаційний документ, в якому на основі пошуку, відбору, оцінки, аналізу та узагальнення фактографічної інформації наведені відомості, що характеризують стан окремого питання (проблеми) в галузі науки,техніки та виробництва в країні й за кордоном.

Фактографічні дані— дані, що характеризують який-небудь факт чи подію. Такі дані подаються в структурованому вигляді; над ними можна виконувати різноманітні допустими операції.

[Джерело: Законодавчі та нормативні документи України у сфері інформації, видавничої та бібліотечної справи. Тематична підбірка. У 2 ч./Уклад. Т.Ю.Жигун - К.: Кн.палата України, 2000]