Бібліотечному фахівцю

Формами бібліотечного обслуговування є абонемент, читальний зал, обслуговування поза бібліотекою та інші форми.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувач online


Page Rank Check
Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 3 квартал, 2016 р.

Статті з зарубіжної періодики, що надійшла до ВДІМ

 1. Aasen, Sigrun Espelien. Information literacy and health literacy / Sigrun Espelien Aasen // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [3] p.
  Згідно з законом Норвегії про публічні бібліотеки, наголос робиться на діяльності бібліотек як культурно-освітніх осередків. Працюючи у цьому напрямку, бібліотеки розробили спеціальний проект з надання користувачам доступу до медичної інформації як загального характеру, так і спеціальних статей у наукових журналах. З досвіду Норвегії.
 2. Banks, Marcus. What Sci-Hub is and why it matters / Marcus Banks // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 6, June. — p. 47-48.
  У статті розповідається про веб-сайт Sci-Hub, що спеціалізується на наданні безкоштовного доступу до повнотекстових матеріалів з наукових журналів, чим викликає невдоволення їх видавців (напр. Elsevier). Аналізуючи контроверсійність Sci-Hub, автор розмірковує про перспективи розвитку відкритого доступу і наводить погляди бібліотекарів, яким чином бібліотечні заклади можуть взяти участь у просуванні відкритого доступу.
 3. Brewer, Bailey. How to get teens in the library this summer / Bailey Brewer // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 6, June. — p. 20.
  Розповідь про те, як одна з американських публічних бібліотек запустила спеціальну програму-додаток для смартфонів, котра має зацікавити підлітків і залучити їх до участі у літній програмі читання.
 4. Ceynowa, Klaus. Vom Digitalen Image zum E-Book. Die App "Deutsche Klassiker" der Bayerischen Staatsbibliothek / Klaus Ceynowa, Birgit Gilcher, Birgit Ziegler-Stryczek // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2016. - Heft 01, 10. Jahrgang, Februar. — S. 6-9.
  У статті представлено новий додаток для ОС IOS смартфонів і планшетів (також планується і для Android версії), розроблений Державною бібліотекою Баварії (Bayerische Staatsbibliothek), Німеччина. Додаток дає користувачам можливість познайомитися з численними виданнями творів німецькомовної художньої літератури з колекцій бібліотеки від епохи німецького Просвітництва до 20-го століття. Отримуючи на своєму пристрої видання в його оригінальному вигляді (стародрук),читачі мають можливість змінити за своїм бажанням шрифт і орфографію, що передбачено в додатку поряд з функціями пошуку, заміток і закладок.
 5. Daume, Heike Christiane. Leseförderungs-Bausteine -Ein Angebot für die Schulen / Heike Christiane Daume // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2015. - Heft 3, 9. Jahrgang, August. — S. 211-215.
  Автор статті розповідає, як одна з міських бібліотек землі Баден-Вюртемберг у Німеччині працює разом з вчителями навчальних закладів над розвитком навичок читання учнів. Спільно ними було розроблено близько 30 різних модулів роботи з розвитку читання. У статті автор знайомить з декількома з них.
 6. Deeg, Christoph. Auf dem Weg zu digital-analogen Bibliotheksstrategien Vernetzung der Analogen mit der digitalen Welt / Christoph Deeg // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2015. - Heft 3, 9. Jahrgang, August. — S. 310-312.
  У статті представлено новий проект консалтингового центру публічних бібліотек землі Баварії в Німеччині (Landesfachstelle für das öffentliche Bibliothekswesen), основна мета діяльності якого полягає у підтримці аналого-цифрової стратегії розвитку бібліотек.
 7. Farkas, Meredith. Ensuring a good online library experience for all our patrons / Meredith Farkas // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 9/10, September/Octobe. — p. 55.
  До питання створення додаткових можливостей у бібліотеках для людей з фізичними вадами. Зокрема, автор статті наголошує на необхідності розвивати і встановлювати у бібліотеках спеціальні програми, що розширять можливості роботи у вебі людей з вадами зору. З досвіду американських бібліотек.
 8. Hjerpe, Annika. A national library strategy / Annika Hjerpe // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [3] p.
  З 2011 року Національна бібліотека Швеції отримала функції координаційного центру. У 2015 році перед нею було поставлено завдання розробити пропозиції щодо національної стратегії розвитку бібліотек країни. У статті розповідається про підготовчий етап проекту.
 9. Kranz, Christine. Lebenslange Leseliebe – Bibliotheksarbeit für Senioren / Christine Kranz // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2015. - Heft 3, 9. Jahrgang, August. — S. 220-223.
  Любов до книг і читання властива для всіх вікових груп. У наш час існує широкий спектр бібліотечних програм і послуг для молодих читачів, проте доволі рідко проводяться бібліотечні заходи, орієнтовані на літніх людей або одночасно на дві вікові групи. Деякі з таких представлені в цій статті. Автор відзначає, що вони були організовані завдяки ентузіазму і творчому підходу бібліотекарів. З досвіду роботи публічних бібліотек Німеччини.
 10. Kulzer, Gudrun. Ehrenamt in Bibliotheken – Erfolg durch professionelles Management / Gudrun Kulzer / Gudrun Kulzer // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2015. - Heft 3, 9. Jahrgang, August. — S. 194-196.
  Активна участь у громадському житті є одним з найважливіших компонентів гуманітарної відповідальності і солідарності у сучасному суспільстві. У Німеччині понад 23 мільйони осіб беруть участь у волонтерській діяльності. Стаття присвячена залученню бібліотеками добровільних помічників у свої команди для виконання завдань у сфері просування читання, надання бібліотечних послуг та залучення нових користувачів до бібліотек; автор звертає увагу на таке явище, як утворення єдиного бібліотечного колективу з професіоналів і волонтерів.
 11. Kurz, Siglinde. Bücherfreude – Leseglück – Digital(ver)lust. Die Provinzialbibliothek Amberg und ihre Nutzer / Siglinde Kurz / Siglinde Kurz // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2016. - Heft 01, 10. Jahrgang, Februar. — S. 42-45.
  Міська бібліотека міста Амберг в федеральній землі Баварія (Німеччина) провела опитування серед своїх користувачів. Читачів попросили висловитися про роль і значення книг в епоху цифрових технологій, чи змінила цифрова революція їх звички читання і яку роль і значення бібліотеки матимуть в майбутньому. Отримані результати публікуються у двох випусках журналу.
 12. Landgraf, Greg. An aging population reshapes library services / Greg Landgraf // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 6, June. — p. 22-23.
  Враховуючи, що у США значну частину населення становлять люди похилого віку (за 65 років), бібліотеки розвивають спеціальні програми з надання послуг цій категорії населення. Для цього у державі як розробляються спеціальні проекти, під які виділяються гранти, так і бібліотеки самотужки вирішують питання обслуговування літніх користувачів. Висвітлюючи це питання, автор зупиняється на розповіді про конкретний проект JPL50+..
 13. Libraries are building a new collaboration // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [4] p.
  Національна бібліотека Фінляндії здійснила оцифрування усього газетного фонду до 1910 р. З метою популяризації ресурсу, для усіх бажаючих було організовано спеціальний вільний курс "Відкрийте для себе скарби історії на сторінках газет"; курс було організовано у співпраці з однією з провінційних бібліотек (м. Міккелі).
 14. Lutzenberger, Manfred. Freiwillig viel bewegen. Bürgerschaftliches Engagement in der Zentrale der Augsburger Stadtbücherei / Manfred Lutzenberger, Wolfram Siemons // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2016. - Heft 01, 10. Jahrgang, Februar. — S. 24-27.
  Праця волонтерів має давні традиції у міській бібліотеці м. Аугсбург (Німеччина). З моменту відкриття нової будівлі бібліотеки у 2009 році їх кількість, як і популярність самої бібліотеки, неухильно зростає. На сьогоднішній день близько 70 волонтерів працюють у різних підрозділах бібліотеки, більше 50% з них зайняті тут вже понад шість років. Волонтери виконують різні технічні роботи, допомагають у проведенні заходів, наданні мобільних бібліотечних послуг, тощо.
 15. Magnusdottir, Magnhildur. Community of cataloguers in Iceland / Magnhildur Magnusdottir // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [4] p.
  Починаючи з 2014 року, у бібліотеках Ісландії було розпочато перехід до єдиного міжнародного стандарту каталогізації РДА ("Опис і доступ до ресурсу", англ. RDA); офіційно перехід було завершено 20 травня 2016 р. У статті розповідається про основні етапи переходу та методику його здійснення.
 16. Munique, Ilona. Freundeskreise für Bibliotheken – mit vereinten Kräften mehr erreichen Grundlegende Kenntnisse zu verschiedenen Vereinsformen und Praxisanleitung zur Gründung eines eingetragenen Vereins / Ilona Munique // Bibliotheksforum Bayern BFB. - 2015. - Heft 3, 9. Jahrgang, August. — S. 266-271.
  Асоціації друзів бібліотеки, які можуть існувати у вигляді ініціатив, асоціацій або зареєстрованих товариств, можуть робити те, чого не можуть (або вже не можуть) бібліотеки. Дискусії про переваги і недоліки цієї форми громадського об'єднання давно закінчилися на користь їх існування. У першій частині статті дається короткий огляд і основна інформація про різні типи таких організацій. Відзначено, що всі види об'єднань, незалежно від їх форми (як зареєстрованих, так і незареєстрованих) мають свої переваги та недоліки. Однак, підкреслюється у статті, їх діяльність повинна мати некомерційний та благодійний характер. Друга частина статті містить практичні поради з організації асоціацій друзів бібліотеки, поетапно описано процедуру їх реєстрації, отримання статусу некомерційної, благодійної організації, тощо..
 17. Nesheim, Sveinung. The library in an ecosophical perspective / Sveinung Nesheim // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [4] p.
  До питання необхідності збереження бібліотек у сучасному інформаційному суспільстві. Спираючись на власний життєвий досвід, автор статті розмірковує про важливе значення бібліотеки у формуванні і розвитку особистості.
 18. Rydell, Anders. Libraries are vital meeting places / Anders Rydell // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [4] p.
  Сьогодні, у зв'язку з появою новітніх засобів інформації та доступу до неї у цифровій формі, гостро постало питання про доцільність утримання громадами, зокрема невеликими, бібліотек. Тенденція до скорочення їх кількості стала характерною і для розвинених північноєвропейських країн. Шведський письменник і журналіст Андерс Ридель, спираючись на історичний досвід людства, розмірковує про значення бібліотек у суспільстві, виступає проти закриття бібліотек, наголошуючи на їх значенні як культурно-освітніх осередків.
 19. Stephansen, Brian. The library as welfare generator / Brian Stephansen, Louise Eltved Krogsgård // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [2] p.
  До питання збереження бібліотек у невеликих громадах. Проблема постає гостро через процеси урбанізації, коли у сільській місцевості помітно скорочується кількість мешканців, зникають робочі місця і, відповідно, надходження до місцевих бюджетів. Розповідь про один з данських проектів, спрямованих на збереження бібліотек, основою якого є об'єднання зусиллями самих мешканців та місцевих органів управління.
 20. Throgmorton, Kaitlin. Recruiting and retaining volunteers / Kaitlin Throgmorton // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 6, June. — p. 42-45.
  Волонтери у бібліотеці. Автор розповідає, хто такі волонтери у бібліотеці, чим вони займаються і як може виглядати програма з їх залучення. З практичного досвіду.
 21. Velasquez, Jennifer. A place of their own / Jennifer Velasquez // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 9/10, September/October. — p. 48-53.
  До питання залучення до бібліотеки молоді. На прикладі однієї з американських публічних бібліотек автор ділиться корисними порадами, на що слід бібліотекарям звернути увагу, щоб зробити свій заклад привабливим для підлітків.
 22. Viljálmsdottir, Kristin R. The new human landscapes of Iceland / Kristin R. Viljálmsdottir // Scandinavian Library Quarterly. - 2016. - Vol. 49, # 1-2. — [3] p.
  В Ісландії, відповідно до державних програм запрошення на постійне проживання іноземних громадян, за останні 15 років значно змінився етнографічний склад населення. Серед іммігрантів, що становлять 12,5% населення, найбільші групи складають поляки, литовці та філіппінці. З огляду на культурні та етнографічні зміни у суспільстві, Міська бібліотека Рейк'явіка розробила спеціальні програми, спрямовані на інтеграцію цих громадян у суспільство та подолання можливих культурних бар'єрів. З практичного досвіду.
 23. Walker, Jennifer. Community ties / Jennifer Walker // American Libraries. - 2016. - Vol. 47, # 9/10, September/October. — p. 18-19.
  Йдучи назустріч своїм користувачам, одна з публічних бібліотек м. Філадельфія (США) запровадила для них нову нетрадиційну послугу. Оскільки бібліотека розташована у депресивному районі, де високий рівень безробіття і населення доволі бідне, бібліотекарі запропонували чоловікам брати на прокат краватки (елемент одягу), якими ті можуть скористатися у разі необхідності, скажімо, йдучи на співбесіду дляв лаштування на роботу.

Дата створення: 21/09/2016 × 23:21
Дата оновлення: 21/03/2017 × 15:57
Категорія:
Сторінка переглянута 1215 разів

Роздрукувати статтю Роздрукувати статтю

Коментарі до цієї статті


Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати