Бібліотечному фахівцю

Користувачі бібліотек зобов'язані дотримувати правил користування бібліотекою.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті

Виставлено:

[22.12.2018]

Бібліотечна планета, номер 4 за 2018 рік

[27.11.2018]

Семінар «Актуальні питання охорони книжкових пам’яток».

[09.11.2018]

Сучасні тенденції розвитку публічних бібліотек і бібліотечної справи у зарубіжних країнах

[04.10.2018]

Бібліотечна планета, номер 3 за 2018 рік

[15.06.2018]

Бібліотечна планета, номер 2 за 2018 рік

[14.03.2018]

До відома авторів журналу

[13.03.2018]

Бібліотечна планета, номер 1 за 2018 рік

[28.12.2017]

Публічна Бібліотека І Реалізація Завдань Соціальної Політики

[28.12.2017]

Бібліотечна планета, номер 4 за 2017 рік

[28.12.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 4 квартал, 2017 р.

[20.10.2017]

Cемінар для бібліографів «Основні напрями бібліографічної роботи: теорія і практика».

[06.10.2017]

Бібліотечна планета, номер 3 за 2017 рік

[24.09.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 3 квартал, 2017 р.

[23.08.2017]

Тенденції розвитку публічних бібліотек зарубіжних країн

[21.06.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 2 квартал

[09.06.2017]

Бібліотечна планета, номер 2 за 2017 рік

[04.04.2017]

Сучасний літературний процес: Бібліотека. Книга. Читач

Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувач online


Page Rank Check
Статті з фахової зарубіжної періодики за 3 кв. 2012

Статті з зарубіжної періодики, що надійшла до ВДІМ

 1. Adamowska, Katarzyna. Ciekawe inicjatywy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach / Katarzyna Adamowska // Biuletyn EBIB. - 2011. - № 5 (123). — [6] s.
  Стаття містить стислу характеристику повітової публічної бібліотеки в Пулавах (Польща). Автор розповідає про різноманітні ініціативи бібліотеки, що виходять за рамки її статутної діяльності: окрему увагу приділено видавничій та культурно-просвітницькій діяльності, а також питанню залучення додаткових коштів.
 2. Berry, John N. Library jobs in the new society / John № Berry ; John № Berry // Library Journal. - 2012. - April. — p. 10.
  У своїй короткій статті автор аналізує виступ громадського діяча США Роберта Ф. Кеннеді мол. на конференції Асоціації публічних бібліотек США 2012 року, що відбулася у Філадельфії. Говорячи про роль публічних бібліотек у сучасному суспільстві, автор статті наголошує, що першочерговим завданням бібліотек є інформаційне забезпечення громадян, кінцевою метою якого має стати сприяння укріпленню демократичних засад суспільства. При цьому він, для прикладу, посилається на Льва Владімірова, радянського бібліотекаря, який у 1964-1970 рр. очолював Бібліотеку ООН. Попри різні ідеологічні погляди, обидва сходяться на важливому суспільному значенні бібліотек.
 3. Bottorff, Tim. Making online instruction count: Statistical reporting of web-based library instruction activities / Tim Bottorff, Andrew Todd // College & Research Libraries. - 2012. - January. — p. 33-45.
  Стаття присвячена аналізу використання сучасними бібліотеками у своїй роботі, зокрема, для навчання бібліотечних працівників, веб-технологій. На початку автори дають загальний огляд шляхів застосування новітніх технологій на різних ділянках роботи бібліотеки, решта розділів присвячені проблемі як зробити статистичні дані щодо викладання дисциплін з бібліотечної справи більш точними і доступними. Також у статті йдеться про нові методи і форми взаємодії між бібліотекою і читачами шляхом використання мережі Інтернет. Додаються діаграми «Обчислення відсотка бібліотечного он-лайн-викладання», «Обчислення відсотка бібліотечних навчальних он-лайн-програм», «Обчислення відсотка залікових бібліотечних он-лайн курсів» і ін.
 4. Czapka, Monika. Po drugiej stronie lustra, czyli bibliotekarz wolontariuszem / Monika Czapka // Biuletyn EBIB. - 2011. - № 9 (127). — [10] s.
  Волонтерство у бібліотеці. Стаття побудована на особистому досвіді автора, яка розпочала свою волонтерську діяльність на останньому році навчання у вузі і продовжує її до сьогодні, працюючи вчителем-бібліотекарем у середній школі. Автор описує головні проекти, культурні події та ін. ініціативи, в яких їй доводилося брати участь, та розповідає про свій позитивний досвід. З досвіду Польщі.
 5. Czarnecka, Maria. Biblioteka otwarta na ciebie / Maria Czarnecka, Marzenna Wojnar // Biuletyn EBIB. - 2011. - № 5 (123). — [5] s.
  Описується діяльність однієї з районних (гмінних) бібліотек Польщі, яку бібліотеки здійснюють в рамках державної Програми розвитку бібліотек. Завдяки участі у кількох програмах бібліотеці вдалося отримати гранти, на які вони придбали нову техніку, відремонтували приміщення і обладнали спеціальні зони для дітей, що приходять сюди з батьками.
 6. Dąbrowska, Małgorzata. Co zyskały biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek? / Małgorzata Dąbrowska // Biuletyn EBIB. - 2011. - № 5 (123). — [6] s.
  2009 року у Польщі було прийнято п´ятирічну Програму розвитку бібліотек, що має на меті сприяти розвитку сільських і районних бібліотек. Стаття містить інформацію про результати функціонування програми за два роки: зміна технічного оснащення бібліотек, описуються проекти по залученню молоді, серед яких створення художніх гуртків, клубів за інтересами і т. ін.
 7. Frankowska, Agnieszka. Rola biblioteki w kształtowaniu tożsamości kulturowej oraz zaspokajaniu potrzeb czytelniczych mniejszości narodowych na Podlasiu / Agnieszka Frankowska // Bibliotekarz. - 2012. - № 2. — s. 1-4.
  Про роль бібліотеки у формуванні культурної ідентичності та задоволенні потреб читачів, представників національних меншин. З досвіду Польщі.
 8. Fulton, Camilla. Web accessibility, libraries, and the law / Camilla Fulton // Information Technology and Libraries. - 2011. - March. — p. 34-43.
  Стаття присвячена проблемі створення бібліотечних програмних (веб) продуктів, доступних користувачам з обмеженими можливостями. На конкретних прикладах автор демонструє, як люди з обмеженими можливостями, зокрема студенти, страждають через неможливість отримувати інформацію, оскільки програми часто не передбачають, що до них звертатимуться люди, позбавлені зору. Такий стан речей порушує право громадян на рівний доступ до інформації, тому законодавство США передбачає їх захист. У статті автор аналізує, яким чином у законодавстві окремих штатів країни прописаний захист права громадян на інформацію.
 9. Galston, Colbe. Community reference: making libraries indispensable in a new way / Colbe Galston // American Libraries. - 2012. - Vol. 43, Iss. 5/6. — p. 46-50.
  У статті розповідається про те, як муніципальні бібліотеки графства Дуглас (Колорадо, США) активізують свою участь у громадському житті округу. Бібліотеки направляють своїх співробітників і бібліотекарів у школи, міські органи управління та інші громадські центри, одним з яких є Центральна міська Рада з розвитку (DDC), що об’єднує місцевих підприємців. Автор стверджує, що вибудовування відносин та зв’язків з громадськістю, вивчення її нагальних інформаційних потреб зміцнює позиції бібліотек у суспільній свідомості.
 10. Gil, Joanna. Z pobytu w bibliotekach hrabstwa Cheshire w Wielkiej Brytanii / Joanna Gil // Bibliotekarz. - 2012. - № 1. — s. 10-14.
  Враження польського бібліотекаря, учасника проекту з обміну досвідом (країни ЄС) від перебування 2010-го року в бібліотеках графства Чешир у Великій Британії. У статті дається загальних огляд бібліотек графства, послуг, які вони надають, специфіки роботи і таке ін.
 11. Glazer, Harry. “Likes” are lovely, but do they lead to more logins? / Harry Glazer // College & Research Libraries News. - 2012. - Jan. — p. 18-21.
  До питання співпраці бібліотек з соціальними мережами. Автор статті пропонує ряд простих заходів, що допоможуть оцінити ефективність діяльності бібліотеки на Facebook. Крім того, він дає ряд пропозицій, за допомогою яких можна посилити життєздатність бібліотечної сторінки на Facebook.
 12. Gmerek, Katarzyna. Ask Scotland – czyli informacja on-line po szkocku / Katarzyna Gmerek // Biuletyn EBIB. - 2011. - № 1 (119). — [3] s.
  Ask Scotland – безкоштовна, доступна абсолютно усім бажаючим віртуальна послуга, в якій задіяна ціла мережа бібліотек Шотландії. Послуга є доступною сьогодні як через звертання безпосередньо на адресу служби, так і через соціальні мережі (Facebook, Twitter etc.). Автор статті розповідає про свій досвід користування послугою, відзначаючи не лише позитивні, але й негативні її сторони.
 13. Howorka, Bolesław. Dyplomowani bibliotekarze : Rozważań starego bibliotekarza o zawodzie - ciąg dalszy / Bolesław Howorka // Bibliotekarz. - 2012. - № 9. — s. 9-13.
  Роздуми колишнього директора бібліотеки Медичної академії в Познані (Польща) про визначення статусу ”дипломованого бібліотекаря” у сучасній системі бібліотечних професій. Автор статті розглядає, які переваги отримує власник цієї вищої категорії, яким чином вона позначається на його кар’єрному розвитку, а також про загальні кваліфікаційні вимоги до професії бібліотекаря.
 14. Keiser, Barbie E. Professional development and continuing education / Barbie E. Keiser // Online. - 2012. - Vol. 36, Iss. 3. — p. 20-27.
  У статті розповідається про можливості та ресурси для професійного розвитку і безперервної освіти бібліотекарів та інформаційних працівників у США. Серед організацій – бібліотечні асоціації, бібліотечні консорціуми такі, як Amigos Library Services, федеральні агентства і державні бібліотеки, що пропонують навчання і підготовку своїх співробітників. Існують також організації, які співпрацюють з бібліотеками, загальнодоступні навчальні курси (Professional Development and Continuing Education) та Інтернет-семінари на комерційних засадах.
 15. Maciag, Krzysztof. Biblioteki pedagogiczne są przydatne uczniom szkół średnich / Krzysztof Maciag // Bibliotekarz. - 2012. - № 2. — s. 5-11.
  Запровадження педагогічними бібліотеками, з метою розширення кола користувачів, нових послуг, розрахованих не лише на спеціалістів галузі, але й просто на молодь і навіть учнів старших класів. Серед таких послуг: організація навчальних курсів з інформаційної грамотності, підбір рекомендованих списків для підготовки до випускних екзаменів і т. п.
 16. Norman, Mark. Frail, fatal, fundamental: the future of public libraries / Mark Norman // APLIS. - 2012. - Vol. 25, Iss. 2. — p. 94-100.
  Про долю бібліотек у світі цифрової інформації. На думку автора, публічні бібліотеки зможуть вижити і продовжувати функціонувати тільки переглянувши свої функції і роль у суспільстві. У світі цифрових технологій їх основної роллю може стати роль контент-агрегаторів, які організовують процес доставки мобільного контенту споживачам, роль керівного органу в пошуку інформації та навчанні комп’ютерної грамотності і ін. За основу статті автор взяв свою презентацію на семінарі підвищення кваліфікації персоналу у міській бібліотеці Сіднея, Австралія.
 17. Nürnberg, Peter J. Cloud as infrastructure at the Texas Digital Library / Peter J. Nürnberg // Journal of Digital Information. - 2012. - Vol 13, № 1. — [2] p.
  Техаська цифрова бібліотека (TDL) є консорціумом вищих навчальних закладів у штаті Техас, США, яка забезпечує підтримку наукових досліджень та освітні процеси. Метою TDL є використання загальної моделі послуг, забезпечення економічно ефективного, спільного вирішення проблем цифрового середовища, здійснення публікації та збереження дослідницьких, наукових і навчальних матеріалів. Автор статті розповідає про базові послуги TDL, про те, чому було вирішено використовувати «хмарні» технології для надання послуг цифрової бібліотеки та розглядає еволюцію «хмарних» послуг.
 18. Pearl, Nancy. Check it out / Nancy Pearl // Publishers Weekly. - 2012. - Vol. 259, Iss. 12. — p. 18-19.
  Розповідь бібліотекаря однієї з публічних бібліотек США про шляхи вивчення читацьких інтересів користувачів, що читають художню літературу. Автор пропонує схему «чотирьох елементів», коли, аналізуючи зміст прочитаних людиною книг, бібліотекарі звертають увагу на: фабулу, стиль, сеттінг (середовище) і мову книжки; наявність інформації про те, чим цікавляться користувачі допоможе бібліотеці при формуванні її фондів. З виступу одного з членів Асоціації публічних бібліотек США на конференції організації 2011 року.
 19. Popielewska, Kinga. “Żywa biblioteka”, czyli nie ocenia ludzi po okładce / Kinga Popielewska // Bibliotekarz. - 2012. - № 1. — s. 6-10.
  Опис нового проекту, відомого у Польщі під назвою «Жива бібліотека» (за зразком “Stop The Violence”, Данія), у якому в ролі «книжок» виступають живі люди. Суть проекту полягає у спілкуванні, обговоренні людьми питань, що їх хвилюють або викликають занепокоєння (права людини, існування стереотипів і т. ін.) з особою, що має особистий досвід вирішення даної проблеми. Автор розповідає про роботу «Живої бібліотеки» у Польщі (з 2007 р.) та дає конкретні поради щодо створення подібної.
 20. Schmidt, Aaron. Membership has its benefits / Aaron Schmidt // Library Journal. - 2012. - № 1. — [1] p.
  А. Шмідт очолює відділ зв’язків з користувачами однієї з бібліотек у США. У своїй статті він розмірковує про терміни, які вживаються сьогодні у бібліотечній практиці замість колишнього звичного «читач». Аналізуючи терміни «patron», «user», «customer», які є синонімічними з загальним значенням «користувач», але мають дещо різні відтінки значення, він пропонує назвати нинішнього читача «членом» (member) бібліотеки. На його думку, статус «члена» бібліотеки є привабливішим для користувача, а для зацікавлення останнього можна запропонувати окремі «членські» послуги.
 21. Schumaker, David. Embedded librarians in special libraries / David Schumaker // Information Today. - 2012. - Vol. 29, № 7. — [3] p.
  У статті представлені уривки з книги Д. Шумакера “The Embedded Librarian: Innovative Strategies for Taking Knowledge Where It’s Needed” про новий напрямок бібліотечної справи (англ. embedded librarianship), що є новою моделлю бібліотечно-інформаційної роботи. З’явився навіть новий титул бібліотекаря – інтегрований бібліотекар (англ. embedded librarian), основними напрямками роботи якого є: управління даними, моніторинг діяльності дослідницької групи і посередництво у процесі роботи з документами. У книзі визначається роль «інтегрованого бібліотекаря» в контексті сучасної бібліотеки, досліджуються конкретні приклади роботи таких бібліотекарів у галузі вищої освіти, медичних наук, шкільних і публічних бібліотек і ін.
 22. Tarulli, Laurel. Readers’ services and the library catalog / Laurel Tarulli // Reference & User Services Quarterly. - 2011. - Vol. 51, Iss. 2. — p. 115-118.
  Стаття присвячена проблемі якомога ширшого донесення до користувачів інформації про бібліотеку, її фонди та послуги. Серед останніх розглядається консультативно-інформаційна послуга, зокрема особливості її надання віртуальним користувачам (як зазначає автор, існує чимала категорія користувачів, які дуже рідко фізично відвідують бібліотеку). Оскільки, за спостереженням автора, найчастіше на бібліотечному сайті користувачі відвідують каталог, завданням бібліотеки є зробити цей каталог таким, щоб, зайшовши туди, користувач міг не лише ознайомитися з фондами бібліотеки, але й поділитися там своїми думками і враженнями, поставити запитання і поділитися враженнями (у тому числі від прочитаного).
 23. Troutner, Joanne. Professional development / Joanne Troutner // Teacher Librarian. - 2012. - Vol. 39, Iss. 5. — p. 54-56.
  У статті розглядаються деякі англомовні веб-сайти, призначені для освіти, професійного розвитку та удосконалення бібліотекарів-вчителів. Серед них Edutopia, PicMonkey, Education LiveBinder.
 24. Tuominen, K. The Finnish library system: open collaboration for an open society / K. Tuominen, J. Saarti // IFLA Journal. - 2012. - Vol. 38, N. 2. — p. 115-136.
  Про систему бібліотек Фінляндії: перша згадка про наукові бібліотеки країни датується XIV століттям і пов’язана з заснуванням бібліотеки собору м. Турку, а перша університетська бібліотека з’явилася 1640 року. Стосовно ж публічних бібліотек, то початком їх історії можна вважати кінець XVIII століття. В наш час, відповідно до Закону про бібліотеки, публічні бібліотеки існують в усіх муніципалітетах країни. Разом з університетськими вони складають сучасну бібліотечну систему, доступну для всіх громадян країни. У статті розглянуті історія фінських публічних бібліотек, умови, при яких виникли попередні їм читацькі об’єднання, політичні та соціальні тенденції, що справили найбільший вплив на формування принципів роботи бібліотек. Розповідається також про заснування та сучасну діяльність Національної бібліотеки Фінляндії.
 25. Tyler, Alyson. Welsh libraries and social media: a survey / Alyson Tyler // Ariadne. - 2012. - № 68. — [7] p.
  У наші дні розвиток бібліотек все більше пов’язують з концепцією «Library 2.0», яка, в еру цифрових технологій, передбачає, окрім іншого, і нові методи та принципи взаємодії з читачем. Публічні бібліотеки Уельсу (Велика Британія) почали активно освоювати технології, які, не вимагаючи додаткових фінансових витрат, сприяють просуванню бібліотеки у віртуальному середовищі. Одним з найпопулярніших і затребуваних засобів комунікації є соціальні мережі. Автор статті вважає, що бібліотекам потрібно звернути увагу на те, щоб якомога ширше задіяти у своїй роботі соціальні мережі. З досвіду Великої Британії.

Дата створення: 09/10/2012 × 17:27
Дата оновлення: 04/01/2013 × 13:00
Категорія:
Сторінка переглянута 3073 разів

Роздрукувати статтю Роздрукувати статтю

Коментарі до цієї статті


Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати